DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

Cinsel Yaşamı İlgilendiren Bilgiler

25/05/2024
11
A+
A-
Cinsel Yaşamı İlgilendiren Bilgiler

Cinsel nitelikli farz görevlerin ve haramların öğretimi farzdır

İslam Dini, ilkelerini Allah’ın ve peygamberi Hz. Muhammed’in koyduğu bir hayat nizamıdır. Şanı yüce olan Allah’ın, insanları inanmakla ve yaşamakla mükellef tuttuğu bu Yüce;

Din; fert ve toplum hayatını bütünüyle kuşatıcıdır. O, insan hayatını bütünüyle kuşattığı gibi cinsel hayatı da çevrelemekte, koruyucu ve yönlendirici yasalarıyla kulluk sınırları içine almaktadır. Cinsel nitelikli farz görevlerin ve haramların öğretimi farzdır

İslam Dininin iman esaslarını, görev yükleyici bütün emirleri ve yasaklarını öğrenmek farz-ı ayındır. Mutlaka yapılması gereken bir İslami görevdir.

 • Farz-ı ayın: Her bir mümin tarafından bizzat yapılması gereken Allah veya Peygamber emri.

Her bir mümin tarafından öğrenilmesi farz-ı ayın olan bilgileri, öğrenmekle yükümlü olduğumuz gibi bizzat veya kişi ve kurumlar aracılığı ile erkek ve kız çocuklarımıza öğretmekle de yükümlüyüz ve bu hususta İslam bilginlerinin ittifakı vardır.

İslam’ın cinsel hayatı düzenleyici kuralları

İslam Dininin cinsel hayatı düzenleyici düsturlarının büyük çoğunluğu yapılması gereken emirler (farzlar) ve kaçınılması gereken yasaklar (haramlar) şeklinde olduğu içindir ki, bu ilahi emirler ve yasakların belirlediği müfredat içerisinde cinsel öğretim farzdır.

Kaideleştirdiğimiz bu gerçeği misallendirmek için dinimizin de cinsel hayatla ilgili yasaklarının (haramlarının) bir kısmına bakalım

 • Cinsel arzuyla şehvetle bakmak
 • Evlenilebilecek bir kadın ve erkeğin bir arada yalnız kalmak
 • Flört
 • Cinsel duyguları uyarıcı musiki
 • Zina
 • Homoseksellik
 • Sevicilik
 • Hayvanlarla cinsel temas
 • Vücudun erotik bölgelerini ve örtülmesi gereken yerlerini açığa vurmak
 • Kadın ticareti
 • Zina ve eşcinsellik iftirası
 • Cünüplük sonrasında gusül abdestini bir namaz vaktini aşacak şekilde ertelemek
 • Hadımlaştırmak, kısırlaşmak
 • Eşi de olsa adet ve lohusalık günlerinde cinsel ilişki,
 • Kişinin eşi ile arka organdan teması
 • Dini ve tıbbi bir mazeret olmaksızın kocanın cinsel arzularına karşı çıkmak
 • Eş olan kadını ihmal etmek
 • Eşin hakları ve özgürlüklerini kısıtlayıcı cinsel kıskançlık ve oral vs

Yukarıda bir kısmına işaret ettiğimiz Kur’an ve Sünnete dayanan cinsel haramları ve bunlarla ilgili gerekli ayrıntıları öğretmek ve öğrenmek elbette ki farzdır. Bu haramlar öğretilmez ve öğrenilmezse nasıl bilinecektir? Bilinmedikçe de bunlardan nasıl korunulacaktır? Kaldı ki değinilen haramlar yanısıra, bir de onları aşan oranda cinsel nitelikli pek çok görevimiz vardır.

Cinsel görevler ve haramlar ahiret hayatımızla yakından ilgilidir

Müminler istikrarlı, şahsiyetli ve az problemli bir dünya hayatı için cinsel haramları bilmeye ve bunlardan kaçınmaya muhtaç oldukları gibi, Cehennem azabından korunmak için de muhtaçtırlar.

Zira Allah Resulü Hz. Muhammed, Cehenneme götürecek baş suçların (günahların) dille ve cinsel organla işlenen suçlar olduğunu bildirmektedir.

O, Cennet’e girebilmek için cinsel haramlardan korunmak gerektiğini de şöylece açıklamaktadır:

 • (Ey Mü’minler!) Kim bana iki çenesi arasındaki dilini ve iki uyluğu arasındaki organını (yalan ve zina gibi haramlardan) koruyacağına garanti verebilir ki, ben de ona Cennet’e gireceğini garanti edeyim.

Açıklamaya çalıştığımız dini önemi sebebiyledir ki Allah’ın Resulü Hz. Muhammed, cinsel hayatla ilgili ilahi emirler ve yasakların öğretimi ve öğrenimine büyük bir önem vermiştir.

Allah’ın Resûlü dil edebi ve ciddiyetini korumakla beraber haya (utanma) duygusunu cinsel öğretimine engel kılmamış, cehalete mahkum eden utanmayı tasvip buyurmamıştır.

Haya (utanma) cinsel konuları, cinsel konular da hayayı çağrışım yaptırdığından, burada sırası gelmişken haya meselesine açıklık getirmeye çalışalım.

Haya; insanı eziklik ve pişmanlık duyacağı sözler, davranışlar ve işlerden koruyan bir iç duygusudur.

Allah’a ve O’nun huzurunda muhakeme olunacağına imanla gelişen haya, ilahi emirler ve yasaklarla objektif ölçülerine bürünür.

Öz cevheri insanın yapısında bulunan haya, Allah’a, meleklere ve insanlara karşı haya kısımlarına ayrılır.

Her bir kısmı ile haya İslamidir. Sahip olunması gereken dini bir vasıftır. Haya, bir hayırdır. İslam Dininin bütün emirleri ve yasaklarını öğrenmek de büyük bir hayırdır.

Peygamber Efendimiz; “Gerçek haya, ancak hayır getirir” buyurmuşlardır. Bu sebeple haya, farz-ı ayın olan cinsel öğretime mani görülmemiş, üstelik fazilet olarak yorumlanmıştır.

Yüce Peygamberimizin saygıdeğer eşi, sevgili annemiz Hz. Aişe (r. anha) Medine kökenli Müslüman kadınları övgü için şöyle buyurmuştur:

Onlar ne değerli kadınlardır, utanma duyguları dinlerini iyice öğrenmelerine engel olmadı.

İslam’ın cinsel hayatımızla ilgili emirleri

İslam Dininin cinsel hayatımızla ilgili emirleri ve yasaklarını öğretir ve öğrenirken elbette cinsel organlardan ve bu organlardan çıkan meni, mezi ve kan gibi mayilerden söz edilecektir.

Cinsel duygular ve bu duyguları oluşturup geliştiren davranış türleri araştırılacaktır. Zina, eşcinsellik, oral ilişki, ve benzeri yasaklar konu edilecektir. Elbette eşler arası cinsel hayatı doyuma erdirecek görevler ve koruyucu yöntemler bahse konu olacaktır.

Cinsel vasıflı kusurları ve hastalıkları bilmek için cinsel organların fizik yapısı da ayrıntılarına varıncaya kadar araştırma ve gözleme tabi tutulacaktır. Misalleri çoğaltabiliriz. Eğer bütün bunlar İslami hayanın yasaklayıcı sınırları içine girseydi, bu Yüce Din kendi bütünü içinde çelişkiye düşmüş olurdu.

Kaynak: Ali Rıza Demircan / İslam’a Göre Cinsel Hayat / bkz: 33-37

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.