DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

Cinselliği Korumak ve İbadete Dönüştürmek

25/05/2024
8
A+
A-
Cinselliği Korumak ve İbadete Dönüştürmek

Önemli Hatırlatma: Burada yer alan bilgileri sakın nefsinize göre yorumlayarak hareket etmeyin. Cinsellik ibadet midir; Eğer şayet kişi üzerine düşen kulluk görevlerini yerine getiriyorsa yani Allah’ın koyduğu emir ve yasaklara riayet ediyorsa; kişinin eşi ile kurduğu cinsel ilişki kendini harama düşmekten koruduğu için ibadettir. Cinselliğin sınırları korunduğu müddetçe bu nafile ibadettir. Ancak farz ibadetleri yerine getirmeden nafile ibadetlere sarılan birisinin durumu; sermaye olmadan ticaret yaparak para kazanmaya, kar elde etmeye çalışan zavallı birisine benzer.

Her bir varlığın yaratılış kanunlarını koyan ve tabii görevlerini belirleyen Allah’tır. Allah’ın koyduğu yaratılış kanunlarını ve görevlerini korumak, O’nun emri olduğu için ibadettir.

İnsanlarda cinsel organları, tatmin edilmek istenen cinsel arzuları yaratan ve üreme görevini yükleyen Allah’tır. O’nun yarattığı cinselliğe saygı duyarak ve O’nun koyduğu yasalar içinde evlilik yoluyla cinsel organları kullanarak tatmine ve üremeye yönelmek, Allah’ın hilkatini ve yüklediği görevleri korumaktır. Bu sebeple de saf ibadettir.

Bunun dışında bir düşünceye kapılmak ve eylem içine girmek, yaratılış düzenini ve görevlerini değiştirmektir. Doğal olarak bu harekette Allah’a isyandır.

Allah’a isyan olduğu içindir ki Allah’ın Resulü cinsel hayattan çekilmeyi yasaklayarak şöyle buyurmuştur:

 • İslâm’da (evlenmemek ve evlilik içinde) cinsel hayattan çekilmek yoktur
 • Cinsel hayatı evlilikle başlatıp sürdürmek ibadettir
 • Allah’ın ve Peygamberi’nin emirlerini uygulayarak evlenmek ve böylece cinsel hayatı başlatıp sürdürmek ibadettir.
 • Helalden ve haramdan giderilebilecek ve tatmin olunabilecek cinsel ihtiyaç ve arzuları kulluk şuuru içinde, Allah’ın ve Peygamberinin emir buyurduğu evlilik yoluyla giderip sükunet bulmak ibadettir.

Evlilik, Allah’ın dileği, emri, O’nun Resulünün uygulamasıdır. Çünkü tabi tutulduğumuz kulluk denemesi gereği sorumlu olduğumuz Allah ve Peygamber buyruklarının mühim bir bölümü mesela akrabalık, nafaka, miras ve boşanmak dolaylı olarak evlilik temeline dayalıdır.

 • Evlilik ancak cinsellikle oluşturulup yaşatılabileceğinden, helal cinsel eylemler pek tabii ki ibadettir.
 • Cinsel haramlar dahil, Allah’ın ve Peygamberinin bütün yasaklarından kaçınmak ibadettir.

Kaçınılması gereken ilahi yasaklardan biri zinadır. Allah “Zinaya yaklaşmayınız (İsra Süresi 32)” buyuruyor ve yaklaşmayanların rahmetine erecek kullar arasında yer alacağını bizlere şöylece açıklıyor.

(Rahmeti bütün varlıkları kuşatan Allah’ın sevdiği kullar) Allah’ın yanı sıra bir başkasını ilah edinip ona kulluk etmezler. Ölümü hak edenler dışında Allah’ın haram kıldığı cana kıymazlar. Zina da etmezler. Kim bunları yaparsa işlediği günahın cezasını görür. Kıyamet günü azabı kat kat olur. O korkunç azabın içinde hor ve hakir bir halde ebediyen kalır (Furkan Süresi 68-69)

Zina yapmak imkanlarına malik iken Allah’ın azabından korkarak ve rızasını talep ederek zinadan kaçınmak öylesine büyük bir ibadettir ki, bu ibadet dünyada mücizemsi olayları doğurabilecek yüceliktedir. Zinadan kaçınmak da mucizemsi olaylara sebep olabilir

Abdullah b. Ömer (ra) anlatıyor. Allah’ın Resûlü şöyle buyurdu: Sizden önceki topluluklardan birine mensup üç kişi yola çıktılar. Gece bastırınca da bir mağaraya sığınıp içine girdiler. Onlar girdikten sonra dağdan yuvarlanan bir kaya mağarayı onların üzerine kapadı. Aralarında şöylece konuştular:

 • Bu kayadan bizi ancak ve ancak güzel amellerinizi aracı kılarak Allah’a dua edip yardım istemeniz kurtarabilir.
 • Onlardan biri, çocuklarını ihmal edercesine ana babasına olan yürekten ikramını,
 • Diğeri işçisinin hakkını ileri derecede gözetmesini konu alan amelleriyle dua ederek kayanın geçit vermesini dilediler. Çıkılacak kadar olmasa da bu iki halis dua sebebiyle kaya açıldı.

Onlardan üçüncüsü de şöyle dua etti: Allah’ım. Benim amcamın bir kızı vardı. İnsanlar içinden en çok onu severdim. Onunla cinsel ilişkide bulunmak istedim. Ama o bana yar olmadı. Yıllar birbirini kovalarken bir (kıtlık) yılı, dara düşerek bana geldi. Benimle yatması için ona yüz yirmi altın vermeyi teklif ettim. Kabul edip soyundu. Yerimi aldım. Tam temas edecektim ki:

(Allah’tan kork. Nikah bağı olmaksızın yaklaşıp) bekareti gidermek sana helal kılınmadı, dedi. İnsanlar içinde en çok onu sevdiğim halde, bu sözleri üzerine günaha girmemek için onu bırakıp çekildim. Verdiğim altınları da ona bıraktım. Allah’ım. Ben bu ameli Sen’in rızana ermek için yaptıysam, içinde bulunduğumuz çıkmazdan bizi kurtar. Bu üçüncü halis dua üzerine kaya iyice açıldı. Çıkıp yürüdüler.

Zinadan korunmak Allah’ın güvencesine erdirir. Başta zina olmak üzere, cinsel haramdan korunmak, dünyada mucizemsi olaylar sebep olacak bir amel olduğu gibi, Allah’ın güvencesine erdirecek bir yüce ameldir de.

Allah’ın Resulü bu gerçeği şöylece açıklar: Yüce zatının rahmet gölgesinden başka güvencede kalıcı hiçbir gölgenin bulunmadığı Kıyamet gününde Allah (c.c) yedi sınıf insanı gölgesinde barındıracaktır.

 • Adaletli devlet başkanı (ve yönetici),
 • Allah’a ibadet ederek büyüyüp gelişen genç,
 • Camilerde toplu ibadete sevdalı kişi,
 • Allah için birbirini seven ve bu sevgi esası üzerine birleşen ve ayrılan iki mümin
 • Sağ elinin verdiğini sol eli bilmeyecek şekilde gizli sadaka veren adam
 • Yalnız başına Allah’ı anarak gözleri yaşla dolan mümin
 • Sosyal nüfuzu ve şuhluğu olan bir kadından sevişme çağrısı alan fakat; Ben Allah’tan korkarım diyerek daveti kabul etmeyen kişi…

Cinsel haramlardan korunmak Allah’ın Sevgisine ve Cennet’e de götürür

Mümini Kıyamet gününün dehşet verici korkuları ve yüreklere işleyecek elemlerinden koruyacak amellerin Cennet’e de götüreceği şüphesizdir. Nitekim Yüce Allah, kurtuluşa erecek ve Firdevs Cennetlerine girecek kullarını; kalp huzuruyla namaz kılan, zekat vermek için çalışan, faydasız sözler ve işlerden sakınan, söze ve sözleşmelere bağlı kalan kullar olarak tanıttığı gibi;

Cinsel haramlardan korunan kullar olarak da şöylece tanıtmaktadır:

 • Namazlarını iç huzuru ile kılan, dünya ve ahiret hayatına faydasız boş söz ve işlerden kaçınan, zekat verici güce ulaşmak için çalışan, kendilerine verilen görevleri ve verdikleri sözleri yerine getiren, namazlarını devamlı olarak eda eden ve cinsel organlarını koruyup zinadan korunan, yalnızca hür eşleri veya malik oldukları yalnızca üreme organından cinsel ilişkiye giren, bu ilişkileri sebebiyle kınanmayacak olan gerçek müminler kurtuluşa ermişlerdir. İşte onlar Firdevs Cenneetine varis olacak ve orada sürekli kalacak olanlardır (Mü’minün Süresi 1-11)

Evlilik içi cinsel haramlardan korunmak da Allah’ın sevgisine götürür

Yüce Allah ve O’nun Peygamberi tarafından konulmuş olan evlilik içi cinsel haramlardan korunmak da bir ibadettir ve Allah’ın rızasına ve sevgisine götürür. Nitekim Yüce Allah, Kur’an’la yasakladığı adet hali ilişkisinden ve eşe arka organından temastan korunan kullarını sevdiğini şöylece açıklıyor:

Allah’ın ve Peygamberinin haram kıldıklarından kaçınmak farzdır. Farzların yapılması için yapılması gerekenler de farz olduğun dan, cinsel haramlardan korunmamıza yardımcı olacak girişimlerde bulunmak da farzdır. Farzların ifası ise Allah’a itaat olup ibadettir.

Çocuk sahibi olmak için girilen cinsel ilişkiye sevap verilir

Allah ilk insanı topraktan yaratmış, üremesini dilemiştir. Çoğalmasını da cinsi münasebete bağlamıştır. Yaşayan bir hayır olabilecek duacı bir çocuğa sahip olmak amacıyla eşle cinsi münasebet Allah’ın ihsanına talip olmaktır.

O’nun ihsanına O’nun meşru kıldığı yoldan talip olmak da O’nun rızasına ermektir. Bu sebeple çocuk sahibi olmak amacıyla cinsel ilişkide bulunmak da ibadettir.

Ebu Zer (ra) anlatıyor. Allah’ın Resulü bize şöylece öğüt verdi:

 • Güneşin doğduğu her bir gün kişinin kendi nefsi için sadaka vermesi lazımdır.
 • Ben de ortaya çıkıp şöyle dedim: Ya Resulüllah. Bizim malımız yok. Mesela ben nereden bulup da sadaka vereceğim?

Bu sözlerim üzerine şöyle buyurdu: (Sadaka kapılanı çoktur. Açıklayacaklarım) sadaka kapılarındandır.

 • Sübhanallah,
 • Elhamdulillah,
 • Allahü Ekber,
 • Lailahe illellah.
 • Estağfirullah.. (Bütün bu zikirler sadakadır.)

Hakk’a çağırırsın, dinin-ilmin ve olgun aklın karşı çıktıklarından sakındırırsın, insanları geçtiği yollardan dikenleri, kemikleri ve taşları kaldırırsın, a’maya yol gösterirsin, sağır ve dilsize anlayacağı şekilde duyuruda bulunursun, nasıl çözümleneceğini bildiğin işte senden aracılık isteyene. öncülük edersin, yardım dileyen acize bütün gücünle koşarak; zayıfa da bütün kuvvetini kullanarak yardım edersin.

İşte bütün bunlar da nefsin için açabileceğin sadaka kapılarındandır. Üstelik eşinle yapacağın ilişki sebebiyle de sana sevap verilir.

 • Ya Resulüllah. Arzularımı giderip tatmin etmemden ötürü bana nasıl sevap verilir?
 • (Ya Ebu Zer!) Söyle bakalım. Senin bir çocuğun olsaydı, büyüyüp de tam faydasını göreceğin zaman ölseydi, sana onun ölümünden ötürü sevap verilir miydi?
 • Evet verilirdi Ya Resulüllah!
 • Peki Ya Ebu Zer! Sevap almana vesile olacağını varsaydığımız bu çocuğu sen mi yaratmış olurdun?
 • Hayır. Allah yaratmış olurdu.
 • Sen mi onu dosdoğru yola erdirmiş olurdun?
 • Hayır. Allah erdirmiş olurdu.
 • Sen mi rızıklandırmış olurdun?
 • Hayır. Elbette Allah rızıklandırmış olurdu.
 • İşte böyle Ya Ebu Zer! Demek ki sen ilişkide bulunarak, onun hayatına vesile olmuş olmandan ötürü sevap almış olurdun..

Şimdi sen hayat maddesini yerli yerine (eşinin döl yatağına) akit; onu haram rahme boşaltma. Allah dilerse onu yaratır ve yaşatır. Dilerse yaratmaz, yaratsa da öldürür. Fakat sen çocuk isteyen eyleminle sevap alırsın.

Cinselliğe ilişkin Peygamberi Sünneti izlemek de ibadettir

Yukarıda açıkladığımız üzere Allah’ın Resulü’nün cinsel vasıflı buyruklarına itaat etmek de ibadet olduğundan, fiili ve sözlü sünneti tavsiyeleri uygulayarak cinsel ilişkide bulunmak da ibadettir.

Mesela cinsel ilişkiden önce:

 • Besmele çekmek,
 • Şeytan’dan Allah’a sığınmak,
 • Eşiyle seviştikten sonra ilişkiye başlamak,
 • Eş (kadın) doyuma ulaşmadan ilişkiyi bitirmemek,
 • Eşin onayını almadan rahmin dışına boşalmamak

Kaynak: Ali Rıza Demircan / İslam’a Göre Cinsel Hayat / bkz: 54-62

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.