Güzel Ahlak, Edep ve Haya

Cömert Davranmak | Cömertlik

sponsor

Servet bulunmadığı zaman Müslümana yakışan şeyin, kanaatkar olup hırslı davranmamak olduğu gibi, servete sahip olduğu zaman da kendi üzerine başkalarını tercih edip, cömertlik, hayırlar ve iyilikler yaparak cimrilik ve pintilikten kurtulmak olduğunu bil.

Cömertlik Peygamberlerin ahlakındandır ve kurtuluşa ermenin ana yollarındandır.

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; 

Cömertlik; cennette bulunan bir ağaçtır. Cömert olan kimse, onun bir dalına tutunmuştur.O dal, onu mutlaka Cennet’e götürür.

Cimrilik de; Cehennemde bulunan bir ağaçtır. Cimride bu ağacın dalına tutunmuştur. O dal, kendisine tutunan kimseyi Cehenneme götürmeden bırakmaz.

İslam büyüklerinden Hz Ali diyor ki; 

Dünyalık sana geldiği zaman, sen de onu başkasına vermesini bil. Çünkü bir kısmını başkasına vermen, onu bitirmez. Dünyalık senden gittiği zaman yine vermeye devam et. Çünkü o servet devamlı olarak sende kalmaz.

Mürüvvet Ne Demektir?

Muaviye; Hz Ali’nin oğlu Hasan’dan; insanlık,ululuk ve iyilikten sordu.

Hasan;

İnsanlık (mürüvvet), insanın dinini koruyup nefsini cehennem azabı ile korkutması, misafirine karşı yumuşak davranması, iyi karşılaması, tartışmalarda güzel davranması, sınırı aşmaması demektir.

Ululuk komşuya karşı iyi davranmak, onu üzmemek ve güçlüklere karşı dayanıklı olmaktır.

İyilik (Kerem) Ne Demektir?

İyilik (Kerem) ise; istemeden vermek, yemek yedirilmesi gereken yede yedirmek, dilenciye karşı gayet yumuşak davranıp bolca vermektir.

Rivayet edilir ki Ahmed b. Kays, elinde bir kuruşu olan bir adam gördü. Adama dedi ki; Bu para kimindir? Adam dedi ki; Benimdir. Ahmed dedi ki; 

Hayır, sen onu bir hayra harcayıncaya kadar senin olamaz.

Kaynak: İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz: 691-697

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı