Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,6023
EURO
10,2687
ALTIN
493,11
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Mevzi Sağanak
30°C
Bursa
30°C
Mevzi Sağanak
Perşembe Mevzi Sağanak
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
31°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Pazar Parçalı Bulutlu
31°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?

Cömert Olmak İçin Ne Yapmalıyız?

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

26.05.2020
0
A+
A-

1-► Yardımın isteyerek ve seve seve yapılması gerekir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de bu hususa işaret edilmiştir (1). İslam ahlakçılarına göre diğer bütün ahlaki erdemler gibi cömertlik de insanda bir huy ve meleke haline gelmekle gerçekleşir ve ancak böyle bir kimse gönüllü hayırlar yapabilir. Bu sebeple nadiren veya zorla hayır yapan kimseye cömert denemez.

Buna karşılık iyilik yapma niyet ve iradesi taşıdığı halde maddi bakımdan bunu gerçekleştirme imkanı bulamayan insan da cömert sayılır.. Cömertliğin bu şekilde meleke halini alması güçlü bir irade eğitimine bağlıdır. Çünkü başkalarına karşılıksız yardımda bulunmak ağır bir görevdir.

Bu sebeple, kendisine hangi sadakanın daha hayırlı olduğu sorulan Hz Peygamber ‘Sağlığın yerinde ve mala düşkün olduğun, zengin olmayı istemekte ve fakirlikten korkmakta olduğun zamanda verdiğin sadakadır’ diye cevap vererek çok önemli bir hakikati veciz bir ifadeyle anlatmıştır.

[ads1]

2-► Mal yaratılış gayesine en uygun şekilde kullanılmalı, dini ve ahlaki ölçülere göre gereken yerlere, gerektiği ölçüde harcanmalıdır. Ahlak kitaplarında diğer erdemler gibi cömertlik erdemi de israf ve cimrilik denilen iki aşırılığın ortası (itidal) olarak gösterilmiştir.

İsraf, şahsi ve ailevi harcamalarda ileri gitmek, nefsin kötü arzularını tatmin için harcama yapmak, insani ve dini bir amaç taşımaksızın, eldeki imkanları, yaratılış gayelerinin dışında saçıp savurmak; cimrilik ise dinin ve örfün harcamayı gerekli gördüğü malı, gereken yerlere harcamaktan kaçınmaktır. Kur’an-ı Kerim’de Müslümanlara her iki aşırılıktan da kaçınarak, harcamalarında ölçülü olması emredilmiştir.

3-► Cömertliğin diğer bir şartı da yardıma mukabil hizmet, mükafat, övgü veya teşekkür gibi herhangi bir maddi veya manevi karşılık beklememek, gösterişten, yardım edileni rencide edecek küçük düşürecek tutumlardan dikkatle kaçınmaktır.

4-► Yardım olarak verilen malın gözden düşme bir şey olmayıp sahibi nezdinde değer taşıması da cömertliğin şartlarındandır. İslam ahlakçılarına göre en mükemmeli Allah’ın cömertliğidir. Çünkü Allah, alemdeki her bir varlığın neye, ne ölçüde, ne zaman ihtiyacı olduğunu bilir ve bu suretle en uygun şekilde ikram eder.

Ayrıca O, başka hiçbir şeye muhtaç olmadığı, eksiklikten münezzeh olduğu için lütuflarından dolayı bir karşılık beklemez, insanlar arasında cömertlik erdemine en çok muhtaç olanlar yöneticilerdir; daha sonra diğer sosyal tabakalar gelir. Ahlakçılar, hayrın ölçüsü, cinsi, hayır yapanların sosyal kesimler arasındaki mevki gibi açılardan cömertliğin çeşitli tasniflerini yapmışlardır.

Buna göre cömertliğin en düşük derecesi, zekat ve ailenin geçimi gibi şer’i bakımdan farz olan görevler için harcama yapmaktır. Bunun ötesindeki harcamalar hususunda kesin ve tayin edici şer’i hükümler konulmayıp bu noktadan itibaren hayır yapmak kişinin ahlak ve faziletteki kemal derecesine bırakılmıştır. Bazı ahlakçılar bu açıdan cömertliğin sehavet, cud ve isar şeklinde başlıca üç derecesi bulunduğunu belirtirler.

Sehavet, Cud ve İsar Ne Demektir?

[ads2]

Buna göre bir kimsenin sahip olduğu imkanların çoğunu kendisine ayırarak azını hayır yolunda sarf etmesine sehavet, azını kendisine bırakarak çoğunu harcamasına cud, gerekli hallerde kendisine hiçbir şey bırakmaksızın bütün varlığını hayır yollarında tüketmesine ise İSAR denilir.

Cömertlik ferdin kendisiyle barışık olmasını, kendisine güven telkin ettiği için hoşgörülürken, cimrilik hem ferdi hem de topluma pek çok zararı dokunduğu, kişinin kendisine ve topluma olan güvenini zedelediği için bu şekilde çeşitli kültürlerde yerilmiş, hatta çeşitli roman ve tiyatrolara konu olmuştur.

Olumsuz bir kişilik özelliği olan cimrilik aslında kişinin topluma karşı duyduğu güvensizliğin bir yansımasıdır.

Kişi başına bir hal geldiğinde kimsenin kendisine yardım etmeyeceğini, kendisinin tek dostunun yine kendisi olduğuna inanarak parasına kıyamamakta ve onu biriktirmektedir.

Herhangi bir biçimde ödüllendirilme beklentisi (belki iyi bir şey yapmış olmanın verdiği duygu dışında) olmaksızın bir başkasına yardım etmek olan özgeci davranış (yardım etme) da evrensel değer ilkelerden birisidir.

Dayanışma, yaşamın bütünlüğünden kaynaklanır. Hiçbir öğe kendi başına yalıtılmış bir varoluş gösteremez. Yaşamın her öğesi anlamını diğer öğelerle kurmuş olduğu ilişkiden alır. Bu ilişkileri umursamamak, görmemezlikten gelmek yaşamı tıkar.

[ads3]

Birey kendisini ailesinden, çalışmış olduğu işyerinden, ulusundan ayrı ve bağımsız olarak değerlendirip böyle bir anlayış içinde yaşamını sürdürdüğünde,onun yaşamında birçok yüzeysellikler, anlaşmazlıklar ve aksaklıklar olacaktır. Böyle bir kişi sürekli suyun akıntısına ters yüzmeye çalışan birinin yaşadığı zorluklardan yaşayacaktır.

Akarsu pislik tutmaz. Sular akıp giderken temizler yatağını. Onun içinde hiçbir kötülük barınmaz. Temizdir,çünkü sürekli akar. 

Cimrilik, mal mülk sahibi olma hırsı kalbi karartır. O insan ki cömerttir, başkalarına yardım eder, kalbinde ırmaklar akar,insan akarsu gibi olmalıdır.

Kaynak: Tekin Kılınç / Mevlana’dan Torunlarına Yol Rehberi / 102-105

(1.Haşr 59)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.