Cuma Namazı

Cuma Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?

Cuma Namazı Saati ve Kılınışı

Cuma Namazının vakti tam öğle namazının vaktidir. Cuma namazı için minarelerde ezan okunur. Camilere gidince önce aynen öğle namazının sünneti gibi dört rekat cumanın ilk sünneti kılınır. Ondan sonra cami içinde bir ezan daha okunur. Minberde cemaate karşı bir hutbe okunur. Bu hutbeden sonra kamet alınarak cumanın iki rekat farzı cemaatle aşikare okuyuşla kılınır. Bir farzdan sonra yine öğlenin ilk dört rekat sünneti gibi cumanın son dört sünneti kılınır.

Bundan sonra Zuhr-u ahir’ diye dört rekat namaz kılınır ki, buna dair ileri, de bilgi verilecektir. Arkasından da vaktin sünneti niyeti ile aynen sabah namazının sünneti gibi iki rekat namaz kılınır.

Cumanın şartlarını kendilerinde toplayan kimseler için iki rekat cuma namazı farz-ı ayın”dır. Cuma namazının diğer namazlardan başka olarak kendisine özgü olarak on iki şartı vardır. Bunların altısı vücubunun (farz olmasının), diğer altısı da edasının şartlarıdır.

Kaynak: Ömer Nasuhi Bilmen / Büyük İslam İlmihali / bkz: 156

Anahtar Kelimeler: cuma namazı vakti, cuma namazı kılınışı, cuma namazı kaç rekat, cuma namazı farzı kaç rekat kılınır, cuma namazından sonra öğle namazı kılınır mı, cuma namazı sonrası zuhr-ahir namazı, cuma namazı farz-ı ayın mı farz-ı kifaye mi, cuma namazının şartları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı