Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
28°C
Bursa
28°C
Gök Gürültülü
Pazar Sağanak Yağışlı
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Cuma Namazının Önemi ve Fazileti (vaaz tadında)

26.11.2020
0
A+
A-

Cuma Günü Neden Mübarektir?


“Cumaya Cuma denilmesi ‘cem, toplamak’dan türemiş bir kelime olduğundan dolayıdır. Müslüman her hafta bu günde bir defa büyük mabetlerde toplanırlar. Yine bugünde bütün mahlukat tamamlanmıştır. O yüce Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı altı günün altıncısıdır. O günde Adem yaratıldı, o günde cennete konuldu ve o günde oradan çıkartıldı. kıyamet de o günde kopacaktır. O günde öyle bir an vardır ki o anı denk düşürenler, Allah’tan bir hayır isteyen mümin her bir kula Allah o mutlaka o istediğini ona verir. Nitekim bu hususta sahih hadisler de sabit olmuştur (1)”

“Cuma İslam dininde çok önemli kabul edilen haftalık toplu ibadet günüdür. Çeşitli hadislerden anlaşıldığına göre cuma günü, daha önce Yahudi ve Hristiyanlar için haftalık ibadet günü olarak belirlenmiş, fakat onlar bunu değiştirerek Yahudiler cumartesiyi, Hristiyanlar pazarı, haftalık toplantı ve ibadet günü kabul etmişler; son olarak cuma günü Müslümanlar için yeniden haftalık ibadet günü kılınmıştır (2)”

“Eski arapçada bugüne ‘Arube günü‘ denirdi. Sabit olduğu üzere bizden önceki ümmetlere de bugün emredilmiş ama onlar şaşırıp, bugünü kaybetmişlerdi. Bunun yerine Yahudiler yaratmanın gerçekleşmediği gün olan cumartesi gününü, Hristiyanlar ise yaratmaya başlanılan gün olan Pazar gününü seçtiler. Allah da bu ümmet için Allah’ın yaratmayı kendisinde tamamladığı gün olan Cuma gününü seçti (3)”.

“Cuma günü camiye giden kul, Allah rızası için çıktığını bilerek, huşu, tevazu, vakar, ağırlık, mahcubiyet ve sükunet halini muhafaza etmelidir. O gün bol bol dua ve istiğfarda bulunmalıdır. Evinden çıkarken, Rabbini O’nun evinde ziyaret etmek, farzı eda ederek O’na yakın olabilmek ve mescitte Allah ile baş başa kalmak için yola çıktığını kalbinden geçirerek niyet etmeli, uzuvlarını her türlü şehvet, heva ve hevesten uzak tutmalı, Rabbine hizmet ederken kendisini hiç bir şeyin meşgul etmesine izin vermemelidir (4)”

Yüce Allah buyuruyor ki;

“Ey iman edenler! Cuma namazına ezan ile çağıırıldığınız zaman derhal Allah’ı zikretmeye (hutbe ve namaza) gidin, alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için çok hayırlıdır (5)” şeklinde buyurmasına rağmen; siz ne yaptınız? şöyle bir düşünelim isterseniz;

Minareden ezan sesleri yükselirken, Allah’ın farzı olan namazı ikame etmek için sizi çağırırken

Siz tuttunuz ya internet kafeler de, ya bilardo salonlarında, ya eğlence mekanlarında, ya lokantalarda kısacası cami harici olan her yerdesiniz.

Cuma Namazı Kimlere Farz Değildir?


Neyiniz var ki camiye gitmediniz. Oysa Cuma namazı sadece çocuklar, köleler, kadınlar, yolcular ve hastalar olmak üzere bu beş zümreye farz değildir.

Sen bunlardan hangi, sınıftasın? Çocuk musun, köle misin, kadın mısın, yolcu musun yoksa hasta mısın. Yoksa bunlardan hiçbirisi olmadığı halde cumaya gitmeyen, gitmeye bile tenezzül etmeyen odun musun?

Oysa Resulüllah (s.a.v): “Yaşadığınız (bazı) günlerde Rabbiniz rahmet dağıtır. O günlerden faydalanın. Cuma günü bu günlerden biridir ” buyurmaktadır.

“Denild ki; İslam da çıkarılan ilk bid’at, camilere erken gitme adetinin terk edilmesidir.

Asr-ı saadet devrinde seher vakti baktığınızda sabah namazından sonra sokakların insanlarla dolu olduğunu ve kalabalıkların camiye doğru yürüdüğünü görürdünüz. Bugün sadece bayramlarda gördüğünüz bu manzara, o devirde her Cuma günü yaşanırdı. Zaman içinde bu güzel adet körelmeye, azalmaya, bilinmemeye ve terkedilmeye başlandı. Müslümanlar, Pazar günü kiliselerine kendilerinin camiye gidişlerinden daha erken giden Hıristiyan zımmileri görüp de utanmıyorlar mı? (6)”

“Denilir ki; insanların Allah Teala’ya yakınlıkları, Allah Teala’yı ziyaret ettiklerinde, O’nu ne kadar çok düşündüklerine bağlıdır ki bu da,Cuma namazına gelişlerindeki erkenliği ile ölçülür (7)”.

Kulun Cuma günü yapacağı en faziletli amel;


Cuma namazını kılacağı camiye erkenden gitmek olduğuna göre

Ya siz!

Gittiniz caminün bahçesinde oturdunuz, oturdunuz, sürekli dünya kelamı ettiniz, dünya malının peşine düştünüz, ne zaman ki hoca Allah-u Ekber dedi o zaman içeriğe girme zahmetinde bulundunuz. Nerede kaldı Cuma’nın sıhhat şartları, vucüb şartları?

Oysa Resulüllah (s.a.v): Cuma günü cunupluktan gusleder gibi gusleden, sonra (erken) giden bir kimse adeta bir deve kurban etmiş gibidir. Bundan sonraki ikinci saate giden bir kimse bir inek kurban etmiş gibidir. Üçüncü saatte giden kimse boynuzlu bir koç kurban etmiş gibidir. Dördüncü saatte giden bir kimse bir tavuk tasadduk etmiş gibidir. Beşinci saatte giden bir kimse bir yumurta sadaka vermiş gibi olur. İmam (hutbeye) çıkınca artık melekler de gelip zikri dinlerler.

Bir diğer husus ise Resulüllah (s.a.v):

Kim Cuma günü gusledip, iyice yıkanır, erken davranıp, erken namaza gider, binmeyip yürür, imama yakın oturup (hutbeyi) iyice dinleyip boş işle uğraşmazsa attığı her bir adım karşılığında ona orucuyla, kıyamıyla bir yılın ecri verilir şeklinde buyurmaktadır ki;

Cuma günü gusül abdesti alınması banyo edilmesinin tavsiye edilmesinin hikmetlerinden birisi de şudur;


Bütün hafta boyunca çalışıyorsun kirlenmesidir, ter kokusudur vb bütün haftanın yorgunluğu ve teridir, kokusudur üzerine sindiği için ve Cuma günüde insanların toplanacağı ve kalabalık bir gün olacağından dolayıdır ki başkalarını rahatsız etmemek için yıkanılmasını tavsiye etmekte hatta emretmektedir.

Nitekim bir hadis-i şeriflerinde Resulüllah (s.a.v);

Her yedi günde bir başını ve cesedini yıkamak suretiyle gusletmek her Müslüman üzerinde Allah’ın bir hakkıdır buyurmakta ve başka bir hadis-i şeriflerinde ise Herhangi birinizin işte kullandığı elbiseleri dışında Cuma günü için (altlı ve üstlü) iki elbise satın alsa ne olur şeklinde buyurmaktadır.

“İmam hutbe verirken boş bir şeyle iştigal ederse, kıldığı Cuma batıl olur. İmamın hutbesi esnasında ilim hakkında da konuşmamalıdır. İmama yakın olmayan ve açık seçik dinleyemeyen kimse, en azından bütün dikkatiyle dinlemeye çalışmalıdır. Uzak kalması durumunda böyle davranması müstehap görülmüştür (8)”

Nitekim bir hadis-i şeriflerinde Resulüllah (s.a.v): Cumaya üç çeşit insan katılır. Onlardan biri boş işlerle uğraşır ve onun cumadan nasibi odur. Diğeri orada duayla bulunur ki o Allah’a dua etmiş kimse olup Allah ona dilerse verir, dilerse vermez. Biri de vardır ki orada sessiz durur ve anlatılanları/ okunanları dinler. Hiçbir Müslümanın boynunu ezip geçmez ve hiç kimseye eziyet etmez. Bu da onun üç gün fazlasıyla diğer cumaya kadar günahlarına kefaret olur.

Zira Allah (c.c) şöyle buyurur:

Kim (Allah huzuruna) iyilikle gelirse ona getirdiğinin on katı vardır (9)” ve “Selman-ı Farisi (r.a);Resulüllah (s.a.v) bana; Cuma günü nedir biliyor musun diye sordu. O Allah’ın atanızı (eşi Havva ile) buluşturup birleştirdiği gündür dedim. Buyurdu ki: Fakat ben Cuma gününün ne olduğunu biliyorum. Adam güzelce temizlenir, sonra Cuma namazına gelir ve imam selam verene kadar konuşmazsa, helak edici günahlardan kaçınmışsa bu, onunla önceki Cuma arasında işlediği günahlara kefaret olur (10)” buyurulmasına ve müjdelenmesine rağmen siz(biz)ler ne yaptık?

Durun ben söyleyeyim

Haftada bir defa başınız secdeye gidiyor (istisnaları tenzih ederim), onuda neyi nasıl kıldığınızın, nasıl kıldığınızın, nasıl kılacağınızı bilmiyor musunuz, öğrenmek içinde gayret sarfetmiyorsunuz?

Nedir bu gaflet bu dalalet.

Hoca hutbe verirken, bizim kardeşimiz elinde akıllı telefonuyla sağıyla oynuyo, soluyla oynuyor, yok kamerası, yok interneti bilmem ne…. Bizim akıllı telefon bizim akıllıdan daha akıllı çıktı dersek sanırım yerinde olur.

Kaldı ki demiştik ki Allah’a kulluğun namaz olmadan gerçekleşmesi imkansız olmasa da çok zordur demiştik. Namaz kılan birisi için onlarca, yüzlerce şart varken ve namaz kılan birisi bu tehlikelerle karşı karşıya iken namaz kılmayan birisinin durumunu düşünmek bile insanın uykularını kaçırır.

Kaldı ki bir hadis-i şeriflerinde Resulüllah (s.a.v): Hutbe okunurken birisi arkadaşına ‘Konuşma, sus!”dese, kendisi de konuşmuş olur. Hutbe okunurken konuşan kimse, Cuma’nın sevabından mahrum kalır buyurmaktadır.

İmam Malik (r.a): Cuma günü imam namazı bitirinceye kadar ticaret yapmak haramdır demiştir ve Yüce Allah da “Namaz tamamlanınca yeryüzüne yayılın, işinize gücünüze gidin, Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Felaha ermenizi ümid ederek Allah’ı çok zikrediniz! (11)” buyurmaktadır.

Şunu da unutmamak gerekir ki “Eğer Cuma günü oruç tutulacaksa, perşembe veya cumartesi günleriyle birlikte tutulması güzel görülmüştür. Yalnız cuma günü oruç tutmak mekruh sayılmıştır. Cuma ehlinden olduğu halde onda oruç tutmayan kimse için cuma akşamından müstehab olan, hanımıyla birleşmesidir (12)”

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim (İbn Kesir Tefsiri) / C:11 / bkz: 200) (2-Türkiye Diyanet Vakfı / İlmihal / C:1 / bkz: 287) (3-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim (İbn Kesir Tefsiri) / C: 11 / bkz: 201) (4-Ebu Talib el-Mekki / Kutü’l-Kulub / C:1 / bkz: 230) (5-Cuma Süresi 9) (6-Ebu Talib el-Mekki / Kutü’l-Kulub / C:1 / bkz: 246) (7-Ebu Talib el-Mekki / Kutü’l-Kulub / C:1 / bkz: 227) (8-Ebu Talib el-Mekki / Kutü’l-Kulub / C:1 / bkz: 239) (9-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim (İbn Kesir Tefsiri) / C: 4 / bkz: 342) (10-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim (İbn Kesir Tefsiri) / C:3 / bkz: 97) (11-Cuma Süresi 10) (12-Ebu Talib el-Mekki / Kutü’l-Kulub / C:1 / bkz: 230)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.