İslam'i Bilgiler

Dine Tutunmak ve Faydaları

sponsor

Saadetimiz bu dinle amil olmamızda, felaketimiz ise onun yolundan ayrılmamız da, şerefimiz Allah’ın bizimle beraber olmasında ve zilletimiz de Allah’ın aleyhimizde olmasındadır.

‘Şüphesiz ki Allah ittika edenlerle beraberdir. Zaten iyilik edenler de onlardır’.

Biz Allah’ın bizim lehimizde oluncaya kadar muttaki ve iyilik yapan kimseler miyiz?

Hakikaten; Onlar yardım edilmişlerin ta kendileridir dediği Allah’ın ordularından oluncaya dek inanmış kimseler miyiz?

Biz Allah’ın haklarında ‘İşte onlar Allah’ın taraftarlarıdır. Galip gelenler de şüphesiz Allah taraftarlarıdır’ buyurduğu kimseler oluncaya dek, Allah düşmanlarını sevmeyen kimseler miyiz?

Ey kavm!

Kendi kendinizi beğenip durmayın, duyuşlarda kibirlenmeyin. Dinimiz kil-u kal dini değil, ameller dinidir. Dinimiz bozgunculuk dini değil, sevgi ve uzlaşma dinidir.

Dinimizin vazifeleri bize hafifletildi, hatta O, onu su kırbasının ortasından boğumlar gibi yarım kaldı. Artık maruf münker, sünnet bid’at, bid’at ise sünnet oldu. Doğru yanlış, meydanı ve vatanı işgal edilmiş, düşman bizi zelil edici ve hak da aramızda hezl ve aşağılık bir hale geldi.

Nasıl ilerleyebiliriz ki, hepimiz keyfimizin adamı olmuşuz, her birimiz mrtebesini artırmak ve maslahatının gerisinde derecesini yükseltmeye çalışmakta. Velev bunda kardeşi için bir zarar ve memleketi için de bin sıkıntı olsa bile. Ta ki, hepsi zelilliğin, hevaların kucağına düşsün ve topluluğu müthiş tufanlar sarsın, umurunda bile değil onun. Biz, Allah için geldik ve yine Allah için geri döneceğiz.

Ey Müslümanlar!

İslam’ın boy ölçüşülemeyen bir nizamı ve şerefi vardır. Zaten bundan dolayı onlar, cabbarları kahretsinler,

Kisraları yerle bir ettiler ve her türlü olaylarda yardım ettiler. Ne onları bir sancak geri döndürdü ne de mübin ordu hezimete uğradı. Bu zafer ve feth-, mübin ordu hezimete uğradı. Bu zafer ve feth-i mübin onların düşmanlarına karşı ihlasla çalışmalarından dolayıdır ki, bu nefislerinin arzularına perde çekmelerindendir ve bu kendilerine Allah ve Resulünün vermiş olduğu şeylere razı olmalarından ve Allah’a dönmeyi arzu etmelerindendir.

Ey Allah’ın kulları!

Sakının ve Allah’a karşı gelmekten korkun

Şifa; din ile deva ile izzet, kuvvet, hayat, saadet ve ahiret hep din iledir ancak. Öyle ise, gözetin Allah’ı, dirilten peygamberinin sünnetlerini, felah bulun, yardım olunun

Tirmizi İbni Abbas’tan sahih senetle rivayet etmiştir ve demiştir ki;

Peygamberimiz (s.a.v) ‘in arkasındaydım,bir gün;

Ey çocuk’ dedi. Sana bazı kelimeler öğreteyim.

Ey çocuk, Allah’ı an ki O da seni ansın. An sen Allah’ı, O’nun önünde bulursun. Bir şeyi isteyince Allah’tan iste, yardım beklediğin zaman Allah’tan bekle. Bil ki eğer insanlar bir şeyle sana fayda vermek için toplanmışlarsa,sana ancak Allah’ın senin için yazdığı şeyle faydaları dokunur. Eğer bir şeyde sana zarar vermek için toplanmışlarsa, Allah’ın senin üzerine yazdığı şeyle zarar verirler. Allah Tealanın hükmü böylece kararlaşmıştır. Artık bunu hiç kimse değiştiremez. Zira mürekkep bitmiş, sayfalar kapanmıştır.

Not: Hadisin son lafızları kinayedir. Maksar ezeli ve külli olan ilm-i ilahide hayır ve şerrin hadiste geçtiği gibi kesin karar altına alınmış olmasıdır. Bu kararı ise hiçbir kimse Zatı hariç- bozamaz.

Kaynak: Abbas Kerare / Din Ve Şehadet / bkz: 198-199

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı