DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

Dini Terminolojiye Göre: İLİM Ne Demek?

28/05/2024
6
A+
A-
Dini Terminolojiye Göre: İLİM Ne Demek?

Eğer hal, ilim nurundan uzaklaşırsa sahibi üzerine bir vebal olur. İlimsiz hal, hiç kimsenin zulmünü engelleyemediği sultan gibidir. İlimsiz hal, yön vereni bulunmayan başıboş ateş gibidir. Hal, sahibinden başkasına fayda vermez. İlim ise dereleri, tepeleri, ovaları ve ormanları sulayan bol yağmur gibidir.

İlim dairesine dünya ve ahiret sığar. Hal dairesi içine sahibinden başkası sığmaz Bazen sahibine bile dar gelir.

İlim, yol gösteren rehber, hal ise izcidir.

İlim, peygamberlerin mirası, alimler onların mirasçılarıdır.

İlim, kalplerin diriliği, gözlerin nuru, gönüllerin şifası, akılların riyazeti, ruhların lezzeti, yalnız kalanların arkadaşı, şaşkınların rehberi, amel, hal ve sözlerin tartıldığı bir mizandır.

İlim şekli ve yakini, sapıklığı ve doğruluğu, dalalet ile hidayeti birbirinden ayıran hakimdir,

Allah ilimle bilinir, ibadet edilir, zikredilir, birlenir ve yüceltilir. Salikler doğru yolu ancak ilimle bulurlar. Ulaşanlar ilim yolundan giderek Allah’a ulaşırlar. Yönelenler Allah’ın huzuruna ilim kapısından girerler.

Hükümler ilimle bilinir. Helal-haram onunla ayırt edilir. Sıla-i rahim onunla yapılır. Sevgiliyi hoşnut edecek ameller ilimle bilinir. Allah’ı hoşnut edecek ameller bilinip uyulunca da O’na ulaşılır.

İlim imam, amel cemaattir. İlim önder, amel ona tabidir.

İlim odada arkadaş, halvette sohbetçi, yalnızlıkta dost ve şüpheleri bertaraf edendir. İlmin hazinelerine sahip olan, hiç fakirlik çekmeyecek bir zengindir.

İlim kendisine sığınana zarar vermeyen bir barınaktır.

İlim müzakere, Allah’ı tesbih, O’nu araştırmak cihad, O’nu talep etmek Allah’a yakınlık, yaymak sadakadır.

İlim öğrenmek ve öğretmek gündüzü oruçla, geceyi namazla geçirmeye denktir. Kişinin ilme olan ihtiyacı, yemeye içmeye olan ihtiyacından daha fazladır.

İmam Ahmed b. Hanbel (r.a)’den rivayet edilmiştir: İnsanın ilme olan ihtiyacı yemeye ve içmeye olan ihtiyacından fazladır. Çünkü insan yemeye içmeye günde bir veya iki kere ihtiyaç duyar. İlme olan ihtiyaç ise insanın aldığı nefes sayısıncadır

İmam Şafii (r.a)’nin şöyle dediği rivayet olunmuştur: İlmi talep etmek nafile namaz kılmaktan faziletlidir.

Allah ilim ehlini kendi tevhidine şahid tutmuş, onların şahitliğini kendisinin ve meleklerin şahitliğiyle yan yana zikretmiştir.

Bunun altında ilim ehlinin adil olduğu da ortaya çıkmaktadır. Çünkü Allah Teala adil olmayan kimseleri şahid tutmaz.

İlim Allah’ın yeryüzünde hücceti, kulları arasında nuru, cennete götürecek, Allah’ın ikramına yaklaştıracak delil ve rehberidir.

Şunlar ilimin şerefini göstermeye yeter:

İlim sahiplerinin diğer kullara üstünlüğü, mehtaplı bir gecede ayın yıldızlara olan üstünlüğü gibidir.

Melekler kanatlarını alimler için gererler ve onları kanatlarıyla gölgelendirirler.

Gökte ve yerdeki her şey, hatta denizdeki balık, yuvasındakı karınca bile alım için istiğfar eder. İnsanlara hayrı öğreten kimselere Allah rahmet, melekler de dua eder.

Kelimu’r-Rahman Musa b. İmran (a.s) ilim öğrenmek için yanındaki gençle yolculuğa çıkmış, yolculukları sırasında büyük meşakkatlere katlanmışlardır.

İlim: Delille ispatlanabilen ve bilgisizliği ortadan kaldıran şeye ilim denir.

Kaynak: İbn Kayyım El-Cevziyye / Medaricu’s Salikin / bkz: 877-878

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.