Haberler

Dinimiz İslam

Bütün semavi dinlerin ortak adı aslında İslam‘dır. Ancak insanlar bunu değiştirerek farklılaştırdı ve farklı isimlerde dinler ortaya çıktı. Biz İslam dininin mensupları olarak;

Not: Yazının sonunda yer alan konu başlıkları ilginizi çekebilir.

Gönderilen bütün semavi kitaplar ve bütün peygamberlere iman ederiz. Ancak amel konusunda Kur’an-ı Kerim de belirtilen, emirler, yasaklar, farzlar ile yükümlüyüz. Yani bütün semavi kutsal kitaplara iman edeceksin, hiçbirini inkar etmeyeceksin. Amel konusunda Kur’an-ı Kerim’e tabi olacaksın. Aksine hareket edenler için bir uyarı ve ihtar niteliğinde olmak üzere şöyle buyrulmaktadır:

“Onların işledikleri amelleri alırız da hepsini dağılmış zerreciklere çeviririz  (Furkan Süresi 23. ayet)”

İslam’ı öğrenirken her önünüze gelen kitaptan ilgi edinmeyin. Her önünüze gelen din adına yorum yapan kişilerin yorumlarını dikkate almayın. Aksine çarşıda ki burgula giderken evdeki pirinçten olursun.

Biraz okuma alışkanlığı edinip başkasının elinden yemek yerine kendi eliniz varken, kendi yemeğinizi kendi elinizle yiyin. Emin olun ki bu daha tatlı ve leziz olacaktır.

İslam’ı Öğrenmek Adına Tavsiye Edebileceğim Kitaplar

İbn Kesir Tefsiri (Kur’an-ı Kerim Tefsiri)

Kur’an’ın Konulu Tefsiri (Muhammed Gazali / Tefsir)

Beyanu’l-Hak (M. Zeki Duman / Tefsir)

Geylani Tefsiri (Abdülkadir Geylani / Tefsir)

Delilleriyle Hanefi İlmihali (Esad Muhammed es-Sağırci / Fıkıh)

İslam İlmihali (Diyanet / İlmihal)

Zamanla eklenecek olanlar bilgiler için Kaynakça bölümünü inceleyebilirsiniz. Orada yer alan bütün kitaplar okunmuştur ve derecelendirmesi yapılmıştır. İsteyen arkadaşlar gerekli bilgileri oradan alabilirler. Çünkü Çok fazla kaynak olduğu için burada belirtmek biraz gereksiz gibi görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı