Evlilik ve Aile Hayatı

Dinimiz İslam’a Göre Akraba Evliliği Caiz midir?

sponsor

Amca, hala, dayı ya da teyze çocuklarının birbirleri ile evlenmelerinde bir sakınca söz konusu mudur?

Cevap: İslam’da evlenilmesi caiz olmayan hısımlar ayet ve hadislerde sayılmış ve bunların dışında kalanlarla evlenmenin helal olduğu açıkça ifade edilmiştir. Nisa Süresi 23 ve 24 ayetlerde evlenme yasağı bulunan hısımlar sayıldıktan sonra bunların dışında, iffetli olarak zina etmeksizin mallarınızla evlenmek isterseniz size helal kılındı buyrulur.

Buna göre; Hısımlardan olsun, yabancı olsun, haram sayılanların dışında kalan ve başka bir evlenme engeli de olmayan her kadınla evlenmek mümkün ve caizdir. Nitekim Allah’ın Resulü (s.a.v) halasının kızı Zeynep binti Cahş ile evlendiği gibi, kendi kızı Hz Fatma’yı da amcasının oğlu Hz Ali ile evlendirmiştir. Eğer bu caiz olmasaydı bunu öncelikle Allah’ın elçisinin ve yakınlarının uyması gerekirdi.

Akraba Evliliğinin Olumsuz Genetik Sonuçları Var mıdır?

Diğer yandan kimi bilginler yakın hısımlarla olan nişan ve evlilik herhangi bir sebeple bozulduğu takdirde, sıla-i rahmin kesilmesine ve uzun yıllar bitmeyen fitnelerin doğmasına yol açabileceğini dikkate alarak, bu konuda dikkatli olunmasını ve gerektiğinde yabancı ile evlenmenin tercih edilmesini tavsiye etmişlerdir. Kimisi yabancı ile evlenince doğacak neslin daha güçlü olacağını söylerken, kimisi de doğacak çocuklarda sakatlık olabileceğini özür olarak öne sürmüşlerdir.

Ancak şunu belirtelim ki, akraba evliliği öne sürüldüğü gibi önemli zararlar meydana getirecek olsaydı bunu İslam’ın yasaklaması, başka bir deyimle evlenme yasağı bulunan hısımların sınırını genişletmesi gerekirdi. Ailede görülebilen kimi kalıtım hastalıklarının çocuklarda daha güçlü olarak ortaya çıkacağı konusu tartışmalıdır Nelerin kalıtım yoluyla geçeceği ve böyle bir tehlikenin olup olmadığı günümüzde önceden incelenebilir.

Akraba Evliliği Yapanların Çocukları

Diğer yandan yıllar önce basın organında okuduğum, Antalya’nın Topaloğlu Köyü’nde son yüzyılda sürekli akraba evliliği yapıldığı halde doğan çocukların çok sağlıklı olduğu belirlenmiştir. Bu durum ileri sürülen iddiaları yalanlamaktadır. Belki anne-babanın yersiz endişe ve stresleri doğum üzerinde etkili olabileceği gibi, yabancılar arasındaki evliliklerde de belli oranda sakat doğumlar olabilmektedir.

Tecrübeye dayalı bu gibi sakıncaları dikkate alan Şafii ekolü yakın hısımlarla evliliğin tenzihen mekruh olduğunu söylemiştir.

Kaynak: Hamdi döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali  / bkz: 587-588

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı