Evlilik ve Aile Hayatı

Dinimiz İslam’a göre Çocukların Velayeti Kime Verilir, Sorumluluğu Kime Aittir ve Bu Vekalet Kaç Yaşına Kadar Devam Eder?

sponsor

Soru: On yıl evlendikten sonra boşanan eşlerin birisi üç yaşında erkek, diğeri dört yaşında kız çocukları vardır. Bu çocuklar anneye mi yoksa babaya mı verilmelidir ve bu çocukların bakım sorumluluğu kime ait olmalıdır?

Cevap: Bir erkek evlenince hanımının ve küçük çocuklarının nafaka sorumluluğunu üstlenmiş olur.Boşandıktan sonra iddet süresince (üç hayız ve temizleme süresi) de kocanın nafaka yükümlülüğü devam eder.

Çocukların bakım ve eğitim masrafları ise erkek çocuğunda bir meslek ve gelir sahibi oluncaya kadar, kız çocuğunda ise evleninceye kadar babaya aittir.

Ancak küçük çocukların nafaka sorumluluğunun babalarının üzerinde olması, boşandıktan sonra çocukların ona verilmesini gerektirmez. Bu yüzden ayrılan eşlerin küçük çocuklarının hangi eşe verileceği konusu İslam’da ‘hıdane’ esaslarına göre çözümlenir.

Hıdane çağı küçük çocuklarda yeme, içme, giyinme ve temizliğini kendi başına yapabileceği yaşa kadar sürer. Bu, Hanefilere göre erkek çocukta yedi, kız çocuğunda ise erginlik yaşıdır. Malikilere göre kız evleninceye kadar annesinin yanında kalır. Şafiilere göre ise temyiz çağına gelen her iki cinse anne ve babadan dilediğini seçme hakkı tanınır. Ancak çocuk hıdane süresince annesinin veya onun yokluğunda anne anne  veya baba anne gibi bakım sorumluluğu sırası gelen diğer hısımının yanında kalsın, onun bakım ve geçim masraflarının babaya ait olduğunda görüş birliği vardır.

Küçük çocukların bakıma muhtaç oldukları hıdane çağında annelerinin, bundan sonra ise babalarının yanında kalma hakları Hz Peygamber’in ve sahabenin uygulamasına dayanır.

Eşinden ayrılan bir sahabi kadın, Allah’ın elçisine gelerek, ayrıldığı kocasının küçük oğlunu aldığını söyleyince ona şu cevabı vermiştir: Sen daha fazla hak sahibisin

Bir savaş sonrası esir edilen kadınlarla çocuklarının birbirinden ayrıldıkları için ağladıklarını gören Ebu Eyub el-Ensari (r.a) şu hadisi nakletmiştir:

Kim annesi ile çocuğunun arasını ayırırsa, Allah Teala kıyamet gününde onunla sevdiklerinin arasını ayırır

Diğer yandan Hz Ebu Bekir, halifeliği sırasında eşinden ayrılan Hz Ömer’in küçük oğlu Asım’ın ‘tek başına kendi işlerini görebileceği yaşa kadar’ annesinin yanında kalmasına hüküm vermiştir.

Sonuç olarak sorudaki erkek çocuğunun yedi yaşına kadar, kız çocuğunun ise 9-10 yaşlarına kadar annesine verilmesi ve geçim masraflarının babaları tarafından karşılanması asıldır.

Kaynak: Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 542

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı