İslam'i Bilgiler

Dinimiz İslam’a Göre Esrar Kullanmak

sponsor

Esrar Kullanmak Haram mıdır?

Esrar kullanmak kesinlikle haramdır. Arap dilinde ‘Haşiş‘ olarak ifade edilen esrarın haramlığı hususunda en küçük bir şüphe yoktur. Sarhoşluk verici içkilerin haramlığındaki illet-i hükmiyye bunda da aynen mevcuttur. Esrarın müptelası (bağımlısı) olan kimselerin ondan kendini kurtarması, diğer içkilerin tiryakiliğinden daha zordur

Günümüzde milletararası bir ibtila haline gelmiş bulunan esrarın içilmesi haramdır. İçene ve satana tazir cezası uygulanır. Esrar her ne şekilde kullanılırsa kullanılsın, keyf verici ve uyuşturucu bir madde olarak kullanıldığı zaman, şarap ve benzeri içkiler ile neticede bir farkı yoktur. Zira hepsi aklı bozmakta ve idraki örtmektedir.

Esrar İçmenin Zararları

Esrar içildiğinde, sarhoşlukla birlikte ruhi dejenerasyonu (soysuzlaşma) başlar. Onu elde etmek için elindeki maddi varlığını son kuruşuna kadar feda eden esrar müptelası, daha sonra şeref kırıcı nefis fedakarlıklarına katlanmaktan bile çekinmez. Bu fena alışkanlık ilerledikçe, kişi esrar nöbetlerine tutulur. Bu arada gözü dönen esrarkeş her kötülüğe müsait duruma gelir. Onun bu halinden istifade dileyen kimseler, esrarkeşin ruhi zaaflarından faydalanma yoluna gitmektedirler. Artık o düşünme gücünü kaybettiği için, her teklifi yapmaya amade bir robot haline gelir.

Kaynak: Mehmet Emre / Fetvalar / C:II / bkz: 539

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı