Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,7594
EURO
10,4069
ALTIN
499,17
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
27°C
Bursa
27°C
Gök Gürültülü
Salı Parçalı Bulutlu
30°C
Çarşamba Gök Gürültülü
31°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
31°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?

Dinimiz İslam’a Göre Kendileriyle Evlenilmesi Haram Olan Kişiler

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

21.03.2020
0
A+
A-

Dinen Üvey Anne ile Evlenmek

Babalarınızla evlenen kadınlarla evlenmeyiniz. Ey Müminler, ister kafir olsun ister müslüman, babalaınızın evlendiği, birlikte olduğu kadınlarla, anneleriniz olsunlar veya olmasınlar, evlenmeyiniz. Bu iş aklen, dinen ve insani değerler bakımından hayvanca olduğu gibi, köle ya da hür kadınlar olsalar bile onlarla evlenmeyiniz. Gerçi soylu atlar örneğinde olduğu gibi, bazı hayvanlar bile anneleri ile çiftleşmezler.  Allah’ın yasakladığını yapanlar azabı ve huzurdan kovulmayı hak ederler.

Eskiden olan oldu. Şüphesiz kötüydü, tiksinti vericiydi ve fena bir iştir (22). İslamiyetin bu konudaki yasağı gelmeden önce gerçekleştirilmiş olan bu nevi evlilikleri, akıl, insanlık ve din kabul etmediği için, büyük günahlar ve edepsizlikler cümlesinde değerlendirmiş ve yasaklamıştır. Bu tür evlilikler öyle kötüdür ki insanı, Allah’ın hikmetine, adaletine ve yolunun mükemmelliğine uygun davranış gerektiren halifelik derecesinden uzaklaştırır, kovar ve mahrum bırakır. Araplar bu tür evliliklerle olan çocuklara, huzura gelmekten men edilmesi ve uzaklaştırılması gereken çocuk demişlerdir.

Allah bizleri nefislerimizin kötülükleri sebebiyle yaptığımız kötülüklerden korusun. Allah işin çirkinliği ve çirkinlik derecesinin büyüklüğü sebebiyle önce bütün yasakları saymış ve sonra da teferruata geçerek şöyle buyurmuştur.

Kur’an’a göre Hısımlıkta Evlenme Yasağı Bulunan Kişiler

Anneleriniz, kızlarınız, bacılarınız, halalarınız, teyzeleriniz, kardeşlerinizin kızları ve bacılarınızın kızları size haram kılınmıştır. Onlarla evlenmeniz yasaklanmıştır. Kardeşlerinizle, ister anne baba bir, ister baba bir ve ister anne bir olsun, evlenmeniz kesinlikle yasaklanmıştır. Sizi emziren süt anneleriniz ve süt kız kardeşleriniz de. Yani sizi bir yada iki kere emziren süz annelerinizle ve süt kız kardeşlerinizle evlenmeniz yasaklanmıştır. Çünkü nesep bağıyla yasaklananlar genellikle süt bağıyla da yasaklanmıştır. Karılarınızın anneleri de. Karılarınızın anneleri ile evlenmeniz de akrabalık mahremiyetinden dolayı yasaklanmıştır. Karı koca olduğunuz kadınlarınızın kızları olup da sizin evinizde yetişenler de. Sizin evinizde ve terbiyeniz altında yetişen üvey kızlarınız da, anneleri ile yattığınız için, evlenmeniz yasaklanmıştır. Eğer anneleri ile yatmamışsanız, onlarla evlenmenizde bir sakınca yoktur. Kendi sülbünüzden gelen oğullarınızın karılarıyla da evlenmeniz yasaklanmıştır. Aynı vakitte iki kız kardeşle birden evlenmeniz de yasaklanmıştır. Önceden olanlar hariçtir. Ancak bu gibi bir olay, siz iman etmeden önce olmuş ise, sorumlu tutulmayacaksınız.  Allah bağışlayan ve merhamet edendir (23). Sizin işlerinizi düzeltp yoluna koyan Allah tövbe ettiğiniz zaman sizin günahlarınızı affeder ve size acıdığı için suçunuz ne kadar büyük olursa olsun tövbenizi kabul eder.

Evli kadınlarla da. Yani başkalarıyla evli kadınlarla da evlenmeniz yasaklanmıştır. Elinize geçenler hariç. Yani savaş esiri olarak alınan evli kafir kadınlar ile evlenebilirsiniz. Çünkü esirlikle nikah kalkar. Allah’ın emirleri bunlardır, bunların dışındakiler size helal kılınmıştır. İyi biliniz ki bu yasaklar, Allah’ın kesin olarak uyulmasını istediği yasaklardır. Bunların dışında kalanlarla evlenmeniz ise zinadan kaçınıp namuslu yaşamak üzere mallarınızda istemenize halinde. Yani mehirlerini ödeyerek, helal yoldan eş edinmek istedikleriniz kadınlar, sizin dininizi ve cinsinizi korumaya uygun, sizi zinadan uzaklaştıracak eşler olarak size helal kılınmıştır. Zina Allah’ın insanları yaratmasındaki hikmetini ve insanın yaratılışındaki maksadı bozar. Nikah yoluyla kendilerinden faydalandığınız eşlerinize mehirlerini vermeniz farz kılınmıştır

Ey Müminler!

Allah’ın size helal kıldığı kadınlaran, evlenerek faydalandıklarınıza mehirlerinin tamamını talep etmeleri halinde, ödenmesinin dinen farz olduğuna inanarak veriniz. Mehir kesinleştikten sonra, birbirinizi razı etmenizde bir günah yoktur. Yani tamamı ödenmesi emredilmiş olmasına karşın, aranızda mutabakat hasıl olduğunda, yani eksik veya fazla ödemeye veya hiç ödememeye onu razı etmeniz halinde bir sorumluluğunuz yoktur. Allah her şeyi bilen ve hikmet sahibidir (24). Kullarının ahvalini düzenleyen Allah, eşsiz bilgisi ile onlar için neyin iyi olduğunu ve neyin onları memnun edeceğini bilir, hayatları için hikmetini tayin eder.  

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C: I / bkz: 415-417

    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.