İslam'i Bilgiler

Dinimiz İslam’a göre Kocasından Haber Alınamayan Kadın Nasıl Davranmalıdır?

sponsor

Örneğin; Almanya’ya çalışmak üzere gidip,Türkiye’de bıraktığı eşi ve çocukları ile bütün bağlarını kesen kocanın eşi ne yapmalıdır?

Cevap: Eğer kocanın nerede olduğu bilinmiyor ve hiçbir haber de alınamıyorsa hakkında ‘mefkud’ hükümleri uygulanır.B öyle bir durumda Hanefi ve Şafiilere göre karısı,k ocasının emsali olan erkekler vefat edinceye kadar bekler. Malikilere göre ise bu süre dört yıl olup, bu kadar süre geçince karısı mahkemeye başvurur, hakim kararından itibaren iddet bekler ve bundan sonra başkası ile evlenebilir.

Kocanın yaşadığı ve bulunduğu yer biliniyorsa Hanefi ve Şafiilere göre kadın mahkemeye başvurup nafaka ve benzeri haklarını bu yolla alır ve kocasının dönmesini ya da kendileri ile ilgilenmesini ister. Malikilere göre ise bu durumda bir yıl geçince kadın mahkemeye başvurarak boşanma talebinde bulunabilir.

Osmanlı Devleti Uygulamasında kaybolma durumu ile ilgili konularda Maliki Mezhebinin görüşü, zamanın şartlarına daha uygun bulanarak 1917 tarihli Hukuki Aile Kararnamesinde bu görüş esas alınmıştır

Kaynak: Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 606

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı