Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,7594
EURO
10,4069
ALTIN
499,17
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
27°C
Bursa
27°C
Gök Gürültülü
Salı Parçalı Bulutlu
30°C
Çarşamba Gök Gürültülü
31°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
31°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?

Dinimize Göre Çarşaf Ve Peçeye Bürünmek

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

28.05.2020
0
A+
A-

Bu çağdaş İslami hareket için iki şey istiyoruz.

Birincisi; Ümmeti parçalayıp, kuvvetini gideren ve düşmanların iştahını kabartan hatalardan uzaklaşmak,

İkincisi; İslam’a bakanların hoşuna gidecek ameli bir veçhe kazandırmak, eski şüpheleri gidermek ve ilahi vahye karşı insaf sahibi olmak

Bu harekete mensup olanlardan bazılarının bu iki hususu gerçekleştirmede muvaffak olamamaları beni üzmektedir. Oysa çoğu kez bu kimseler insanları İslam’dan korkutmak ve hasımlarının İslam hakkında ileri-geri konuşmalarını sağlamak hususunda başarılı olmuşlardır. Şimdi biz burada onların başlattıkları mücadeleden bir kesit sunmak veya kaçmaya yeltendikleri hususları arzetmek istiyor ve söze peçe mücadelesi ile başlıyoruz…

Körfez ülkelerinin birinde bir kitapçık okumuştum, müellifi şöyle diyordu: ‘İslam zinayı haram kıldı. Yüzü açmaksa zinaya bir vesiledir ve Allah’a isyana götürdüğünden dolayı haramdır’

Ben de derim ki; İslam hacda yüzü açmayı vacip kılmıştır, namazlarda da böyledir. Bu iki rükun da yüzü açmak insanın tabiatını bozup, onu günaha mı götürüyor? Bu ne şaşkınca bir akıl yürütme!

[ads1]

Hz Peygamber, Hacc’da, mescitlerde ve çarşı pazarlarda hanımların yüzünü açık olarak görmüş, fakat kendisinden yüzün örtülmesini emreden hiçbir rivayet gelmemiştir. Siz din ve şerefte Allah ve Resulünden daha mı gayretlisiniz?  Konunun etraflıca aydınlanması için Allah’ın Kitabı ile Hz Peygamber’in Sünneti’ne bir bakalım!

1-► Şayet yüzler örtülecekse neden mümin erkekler -şu ayette de emredildiği gibi- gözlerini sakınsınlar? ‘Mümin erkeklere söyle gözlerini bakılması haram olancan çevirsinler, mahrem yerlerini korusunlar. Bu onların arınmasını daha iyi sağlar (Nur’30)’. Onlar gözlerini baş ve sırttan mı sakınacaklar? Ayetteki el-Gaddu lafzının anlamı, kadınla yüz yüze gelindiği zaman tahakkuk eder. Erkeğin, güzel ve hoşa gidecek bir kadın gördüğünde ona tekrar tekrar -hadiste de yasaklandığı gibi- bakmaması gerekir. Hz Peygamber Hz Ali’ye şöyle demiştir: Ya Ali! Bir bakışın arkasından ikincisini getirme, zira birincisi senin (lehine), ikincisi ise senin değildir (aleyhinedir)

2-► Hz Peygamber, evli bir kimsenin hoşuna giden bir kadın gördüğünde ona bakmaktan vazgeçip, hanımıyla yetinmesi gerektiğini söylemiştir. Cabir Hz Peygamber’in şöyle buyurduğunu rivayet eder: Sizden biri bir kadın görür de o kadın hoşuna giderse hanımına gitsin zira bu onun arzusunu giderir. Şayet evli değilse Allah Tealanın şu sözüne kulak versin: ‘Evlenmeye gücü yetmeyenler Allah fazlından kendilerini zengin kılıncaya kadar iffetlerini korusunlar (Nur’33)’

[ads2]

Kadı İyaz -Şevkani’nin de rivayet ettiği gibi- kadının yolda yürürken yüzünü örtmesinin şart olmadığını ve erkeklerin de Allah’ın emri gereğince gözlerini sakınmalarını, zamanının alimlerinden nakletmiştir.

3-► Bayramlardan birinde Hz Peygamber’in emriyle erkek ve kadınlar bayram namazı yerinde toplanır ve peygamberimiz kadınlara hitaben şöyle buyurur: ‘Ey kadınlar! İnfak ediniz, zira çoğunuz cehennem odunusunuz’. Kadınlar arasından al yanaklı bir kadın oturduğu yerden şöyle der: ‘Bizler neden cehennemin odunu olacakmışız?’.

Hz Peygamber de cevaben şöyle der: Çünkü sizler çok şikayet ve nankörlük edersiniz.

Hz Peygamber burada çoğu kadınların kocalarının haklarını inkar ettiğini, kocalarının eve getirdikleri nimetleri azımsadıklarını ve kendilerinden şikayetten başka bir şey duyulmadığını anlatmak istemiştir.

Ravi şöyle der: Kadınlar yüzük ve küpelerini Bilal’in açtığı örtü üzerine atarak ziynet eşyalarını tasadduk ettiler.

Soru: Ravi kadının al yanaklı olduğunu nasıl anladı?

Cevap: Bu ancak kadının yüzünün açık olmasıyla anlaşılır.

Ravi diğer bir rivayette ‘Ben kadınların ziynetlerini elleriyle Bilal’in eteğine koyarken gördüm diyor, o halde ne yüz ne de el örtülmesi gereken avret mahalidir.

[ads3]

4-► Bazıları şöyle diyor; ‘Yüzün hacc ve namazda açılması emri, bizi yüzün bunların dışında kapatılması gerektiği fikrine götürür. Kadının peçe ve eldiven kullanması gerekir.

Biz de deriz ki; Allah’ın hacılara ihramlıyken başlarını açmalarını emretmesi, ihramsızken örtmelerini gerekli kılar mı? Bunu kim iddia edebilir? Diğer zamanlarda isteyen yüzünü örter, isteyen açar.!

5-► Sehl b. Sa’d dan rivayet edildiğine göre bir kadın Resulüllah’a gelerek şöyle der: Ey Allah’ın Resulü! Sana kendimi hibe etmeye geldim. Hz Peygamber bunun üzerine kadına dikkatle baktı, sonra başını eğdi ve cevap vermedi. Kadında Hz Peygamber bir şey demeyince oturdu

Diğer bir rivayete göre sahabeden biri onunla evlenmek istedi ve fakat yanında verecek mehri yoktu. Bunun üzerine peygamberimiz ‘Demirden de olsa bir yüzük edin’ dedi. Hadise o sahabenin kadınla evlenmesiyle neticelendi.

Soru=Resulüllah şayet o kadın peçeli idiyse, neden yüzüne baktı da sonra başını eğdi ?

6-► İbn Abbas’tan rivayet olunduğuna göre Resulüllah arkasında Fadl olduğu halde binitiyle giderken yanındayken Has’am kabilesinden bir kadın soru sormak için Peygambere geldi. Fadl kadına, kadında Fadl’ın yüzünü diğer tarafa çevirdi. Kadın ‘Ey Allah’ın Resulü! Hacc Allah’ın kullarına farzıdır. Babam da binek üzerinde duramayacak kadar yaşlı, onun yerine ben haccedebilir miyim?’ dedi. Resulüllah da ‘Evet’ dedi. Bu olay Veda Haccında vuku bulmuştur ve bunu nesh eden bir hadis de varid olmamıştır.

7-► Hz Aişe şöyle diyor:! Mümin hanımlar peştamal gibi bir şeye örtündükleri halde peygamberlerle birlikte sabah namazında bulunuyorlardı. Namaz kılındıktan sonra evlerine dönerlerken sabahın alaca karanlığından tanınmıyorlardı’

[ads4]

Hz Aişe burada ‘şayet fecrin karanlığı olmasaydı,yüzleri açık olduğundan tanınacaklardı’ demek istiyor.

Başörtülerinin Yakalarının Üzerine Sarkıtsınlar Ayeti

8-► Allah Tealanın ‘Başörtülerini yakalarının üzerine salsınlar’ ayeti üzerine biraz düşünmemiz gerekir. Şayet kastedilen başörtüsünün yüze sarkıtılması olsaydı, o zaman yakaların yerine ‘Başörtülerinizi yüzlerinizin üzerine örtün’ denilmesi gerekirdi. Yüzü örtmek İslam’ın şiarlarından olsaydı, peçe de önemli bir mevkii haiz bulunsaydı, o takdirde Allah Teala böyle buyururdu. Oysa bu anlayışı uygulamaya kalktığımızda kadınlar başörtü kullanmakta zorluk çekerler, yahut yürüyebilmeleri için yüzlerinin en az yarısı açık kalacak bir şekilde örtü kullanmaları gerekir. Bu da aynı zorluğu doğurur, yukarıdan aşağıya doğru başörtüyü salmak gözleri kapatır, görmeyi zorlaştırır. Bu sebeple ayette yüzün örtülmesine dair hiçbir delil göremiyoruz.

9-► Bahsettiğimiz hususun delili şudur: Kendisine Ummu Hallad denilen peçeli bir kadın, savaşlardan birinde şehit edilen oğlunu sormak için Hz Peygamber’in yanına gelir. Sahabeden biri ona şöyle der: ‘Peçeli olduğun halde oğlunu sormaya mı geldin?’ Bunun üzerine o saliha kadın ‘Oğlumun başına bir hal geldi diye ben hayamdan var mı geçeyim?’ der.

Sahabenin kadının peçeli olmasını garipsemesi, peçenin ibadet olmadığını gösteren bir delildir

[ads5]

10-► Hz Aişe’den gelen şu rivayetin,peçenin İslami bir gelenek olduğunu te’kid ettiği söylenebilir. ‘Atlılar yanımızdan geçiyordu. Biz de onlara mahremdik. Bize yaklaştıklarında başımızdaki örtülerimizi yüzümüze sarkıtıyorduk, bizi geçip gittiklerinde tekrar açıyorduk’

Biz de bu rivayetin sene bakımından zayıf, metin bakımından ise şaz olduğunu, dolayısıyla böyle bir rivayetin delil olamayacağını söyleriz.

Peçeyi savunanların daha sağlam biz hadisi görmezden gelerek, zayıf bir rivayeti deli olarak ileri sürmeleri ne kadar da gariptir ?

Hz Aişe şöyle rivayet ediyor: Hz Ebu Bekiir’in kızı Esma üzerinde ince bir elbise olduğu halde Hz Peygamber’in huzuruna çıktı. Bunun üzerine Hz Peygamber başını çevirdi ve ‘Ey Esma! Kadın buluğa erince, eli ve yüzü hariç diğer yerlerinin görünmesi helal değildir’ dedi.

Biz bu hadisin mürsel olduğunu biliyoruz. Ne var ki diğer rivayetler bu hadisi te’kid etmektedir. Bu hadis yukarıda geçen rivayetten daha kuvvetlidir.

Kaynak: Muhammed Gazali / Nebevi Sünnet / bkz: 54-59

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.