DOLAR
21,1692
EURO
22,7270
ALTIN
1.322,12
BIST
5.264,03
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
24°C
Çarşamba Çok Bulutlu
23°C
Perşembe Çok Bulutlu
22°C
Cuma Az Bulutlu
23°C

Doğru Eş Seçimi ve Evlilik Kriterleri

Doğru Eş Seçimi ve Evlilik Kriterleri
01.02.2023 02:16
0

Evlenilecek kişide olması gereken özellikler nelerdir diye soracak olursanız bunları maddeler halinde şöyle özetleyebiliriz;

1. Akıllı Olması: Bu konuda Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor; Sizin içinizde en akıllınız Allah’tan en çok korkanınızdır.

2. Üzerine Farz Olan Görev Ve Sorumlulukların Bilincinde ve Yerine Getiriyor Olması: Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki; Dünya hayatı geçicidir. Dünyanın en hayırlı şeyi ise saliha bir hanımdır buyurmaktadır. Salih veya saliha bir insan olmak içinde o sıfatları gerektirecek eylemleri gerçekleştirmen ve bu eylemlerin bedenine yansıması gerekir. Kuru kuruya kalbim temiz demekle olacak iş değil.

3. Evleneceğiniz Kişinin Ahlak Bakımından Güzel Olması: Yüce Allah kitabı Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:

 • “Fakat iman edip güzel ve makbul işler yapanları ise, ebedi kalmak üzere içinden ırmaklar akan cennetlere yerleştireceğiz. Onların orada tertemiz eşleri olacak. Hem onları nimetlerle sayeban edecek bir gölgeliğe yerleştireceğiz (1)

Bir hadis-i şeriflerinde ise alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v) şöyle buyurmaktadır;

 • Mahşerde mizana konulup tartısı en ağır gelecek olan şey güzel ahlaktır.

4. Evleneceğiniz Kişinin Yalan Söyleyip Söylemediğine Dikkat Ediniz: Her şartta ve her durumda evlenecek kişilerin gerek evlenmeden önce gerek evlendikten sonra yalan söylememesi gerekir. Çünkü kolay kolay hiçbir yalan gerçek gün yüzüne çıkmadan varlığını sürdüremez.

Böyle bir durumda eşler arasındaki güven sarsılacağı için, aile hayatı içerisinde çatırdamalar ve çatlaklar meydana geleceği için böyle şüphe üzerine ve eşlerin birbirine karşı güvenmemeleri üzerine kurulu olan yuvanın varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi çok zordur.

Bu dünyadaki cezasıdır ki bunun birde uhrevi cezası vardır. Nitekim Peygamberimiz (s.a.v) büyük günahları sıralarken bunlardan birisinin de yalan söylemek, insanları kandırmak olduğunu belirtmiştir.

Zaten bu kandırılan kişi eğer şartsız, şurtsuz güvenmişse eğer, önemsizde olsa küçük bir yalanını yakaladığı zaman eşinin söylediği her şeye şüpheyle yaklaşacaktır. Yeter ki bir kere güven sarsılmasın.

Gerçi bir defa düştü diye düşene tekme vurmak insanlığa sığmaz ama sana tüm benliği ile güvenen insana yalan söylemende insanlığa sığmaz. Sarsılan güveni kazanabilirsin belki ama bu çok zamanını alacağı için siz siz olun ama önemli ama önemsiz, yalandan uzak durun ve sizi yalan söylemeye mecbur bırakacak hal ve hareketlerden, ortamlardan elinizi, ayağınızı çekin.

5. Evleneceğiniz Kişinin Büyüklerine ve Küçüklerine Nasıl Davrandığını Gözlemleyin: Her ne kadar zamane kızları (istisnaları tenzih ederim) böyle bir şeyi sadece diliyle yaşadıkları için ve köprüyü geçene kadar ayıya bilmem ne dedikleri için bunu anlamak çok zordur. Ama senin anneni yani kaynanayı istemeyen bir kızın ne kendisine ne sana bir hayrı olmayacaktır. Tam aksine hayırdan çok zararı var.

Çünkü kadının sözüne bakıp da annene-babana sırtını dönecek olursan eğer belki eşini memnun etmiş olursun ama Allah ve Resulünü kızdırmış olacağından cennete açılan kapılardan birisini kendi elinle kapatmış olacağından zarardasın, hüsrandasın, ziyandasın. O yüzden siz siz olun her şeyi baştan konuşun (her ne kadar verilen sözlerde durulmasada).

 • Bu arada hanım kardeşlerime diyeceğim şudur ki; Keser döner sap döner gün gelir devran döner. Bugün sen kaynananı, kaynatanı istemezsen eğer yarın sende anne-baba olup kaynana-kaynata olduğun zaman aynı muamele ile karşılaşırsan hiç zoruna gitmesin. Çünkü rüzgar eken fırtına biçer.

6. Evleneceğiniz Kişinin Alışkanlıklarını Gözlemleyin: Sigara, içki, alkol, uyuşturucu, kötü arkadaş ve özellikle eşler arasına soğukluk girmesine ve güven zedelenmesine sebebiyet veren internet, sosyal medya platformları gibi alışkanlıklarının olmaması.

7. Evleneceğiniz Kişinin Namus Kavramını Nasıl Değerlendirdiğini Analiz Edin: Bir hadis-i şeriflerinde Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Bir kadın;

 • Namazını kılar
 • Ramazan orucunu tutar
 • Namusuna sahip çıkmak sureti ile kocasına itaat ederse eğer Allah’ın cennetine girer

Gerçi size göre namus sadece iki bacak arasından ibaret ya gerçeğin bu mantıkla uzaktan yakından alakası yok. İstisnalar olsa da deyyuslukta insanlarımız artık sınır tanımıyor. Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki;

 • Allah üç tür kimseye cenneti haram kılmıştır.
  • Sürekli içki içen,
  • Anne-babasına asi olan
  • Ailesinin yaptığı hayasızlıklara ses çıkarmayıp göz yuman kişi

8. Evleneceğiniz Kişinin İtaatkar Bir Yapıya Sahip Olması Gerekir: Geçmiş bölümlerde anlatıldığı ve bir üstteki hadis-i şerife istinaden şeriata uygun olarak kadının kocasına itaat etmesi. Her ne kadar Allah katında herkes eşit olsa da imtihanın bir gereği olarak Allah Teala böyle buyurmuştur ki, kadını erkeğin himayesine vermiştir.

Bu yüzden kadın-erkek eşittir diyerek kendisini erkekle aynı seviyede değerlendiren kadından uzak durun. Çünkü bu tipler ne sizi dinler, nede sizin sözünüze itaat eder. Bu arada kadın erkek arasında eşitlik yoktur adalet vardır ve adalet ve eşitlik farklı kavramlardır

9. Evleneceğiniz Kişinin Riyakar Olamaması Gerekir: Yani seni görüp beni sana, beni görüp seni bana geçen kadından, erkekten başkasının dedikodusunu, gıybetini yapan kadından ve erkekten kimseye hayır gelmez.

Bu insan her ne kadar namaz kılıyor, oruç tutuyor, diliyle Müslüman olduğunu iddia ediyor olsa da münafıklık belirtilerinden bir şube bulunduğu için mümkün mertebe bu tiplerden uzak durun. Böyle birisini bulmanız çok zor olacağından tedbirinizi ona göre alın

10. Evleneceğiniz Adayın Eğitime Açık Olması ve Şartlanmamış Olması Gerekir: İstisnaları tenzih ederim ancak özellikle de dini konularda eğitime açık olması ve burnunun dikine gitmemesi gerekir. Şimdi ki zamane kızlarını ve ilgilendikleri eylemleri görünce buna gerçekten çok ihtiyaç var ama siz erkek adayları da onlardan bir farkınız olmadığı için olmayan şeyi nasıl vereceksiniz çok merak ediyorum.

Gerçi öyle hanım kardeşlerimiz var ki eşlerini suya götürür sudan su içmeden getirir misali öyle bilgiye sahipler.

11. Eşlerin Karşılıklı Görevlerini ve Birbiri Üzerindeki Hakkını Adını Bildiği Gibi Bilmesi Gerekir: Her ne kadar bunları biliyor olması gerekse de bunu evlenmeden önce bilmemesine istinaden anne, babanın, kızına ve oğluna bunu öğretmiş olması gerekmektedir. Zaten anne-babanın çocuklarına dini bilgi öğretmeleri üzerine farzdır.

12. Evlenecek Kadın ve Erkeğin Evlenmeden Önce Cinsel Konularda Dini Anlamda Bilgi Sahibi Olması Gerekir: Söz konusu eğer evlilik Allah rızası için olmuşsa eğer eşinle kurduğun münasebet bile sevap olacağı için bu konuda da bilgi sahibi olunması gerekir. Çünkü evlilikte her ne kadar eşinle birbirinize helal olsanız da bu helal çerçevesinde haram olan bazı hususlar ve mevzular vardır. Mesela; erkeğin eşiyle, kadının isteği üzerine kadının erkek ile ters ilişkiye girmesi yani anal sex dinen haramdır, büyük günahtır ve bu eyleme muhatap olan kadın-erkek lanetlenmiştir.

13. Zaman Su Gibi Akıp Gidiyor. Bu Yüzden Zamanı İyi Değerlendirmek Lazım: Nasıl ki kahveden eve gelmeye yaa telefondan başını kaldırıp da ailesiyle ilgilenmeye vakit bulamayan erkek tiplemeleri var aynı şekilde aile hayatını olumsuz yönde etkileyici dizi ve filmlerden, saçma sapan kadın programlarından kaldırmayan kadın tipleri de mevcuttur ki bunlardan da uzak durun.

Bu karakterdeki kadın ve erkeğin birbirlerine ayıracak vakitleri ancak geceden geceye olacağı içindir ki at peşinde, it peşinde, top peşinde, televizyon peşinde, ne olduğu belli olmayan dizilerden ve programlardan başını kaldıramayan kadın ve erkeğin yetiştireceği evlattan kime ne hayır gelir orası muamma….

14. Evlenecek Adaylar Özellikle Evlendikten Sonra Üçüncü Şahıslara Ailevi Meselelere Karıştırmamalı ve Sorunları Anlatmamalı: Özellikle aile hayatını ilgilendiren konu ve mevzularda dışarıdan gelecek üçüncü şahısların sözlerine değer vermemeli ve konuşmasına fırsat vermemelidir. Aksine eşler arası çatırdamalar ve çatlaklar meydana gelir.

15. Evleneceğiniz Kişi Varıyla Yoğuyla dünyanın Kulu Kölesi Olmamalı: Her ne kadar hayatın devamı için bazı ihtiyaçlar zaruri olsa da bunların ölçüsünü bilmeli. Aksine dünyaya meyleden bir kadının ve erkeğin birbirini helak etmesinden korkulur.

 • Nitekim Kur’an-ı Kerim’de mealen yüce Allah Resulüne hitaben şöyle buyurmaktadır:
  • Ey Peygamber, eşlerine de ki: “Eğer dünya hayatını ve süsünü istiyorsanız, gelin size boşanma bedellerinizi vereyim ve sizi güzelce boşayayım! Yok, eğer Allah’ı, Resulünü ve ahiret mülkünü isterseniz, haberiniz olsun ki Allah sizin gibi iyi hanımlara büyük mükafat hazırlamıştır (2)

Buradaki hitap her ne kadar peygamber eşlerine yönelik olarak görünüyor olsa da, bu hitap tüm hanım kardeşlerimizi ilgilendirmektedir ve onlara yöneliktir.

16. Evlilikte Eşler Arası Kıskançlık ve Ölçüsü: Her ne kadar kıskançlık imanın belirtilerinden bir şube olacak olsada bunun bir sınırı ve ölçüsü vardır. Ölçüyü ve sınırı aşacak olursan eğer fayda yerine zararını görürsün.

17. Özellikle Evleneceğiniz Kadın; Kocasının Üzerinde Ne Gibi Hakları Var Bunları Bilmelidir: Peygamber Efendimiz (s.a.v):

Erkeğin karısı üzerindeki haklarından bazıları şunlardır;

 • Erkek deve üzerinde bile olsa, karısını arzuyla davet ettiği zaman, onun davetine uyup geri çevirmemek.
 • Kocasının izni olmadan evinden herhangi bir şeyi başkasına vermemek. Eğer kocasının izni olmadan başkasına bir şey verirse, kendisi günaha girer, verdiği şeyin sevabı da kocasının olur.
 • Kocasının izni olmadan nafile oruç tutmamak. Eğer izinsiz oruç tutacak olursa, orucu kabul olmaz ve boşuna aç ve susuz kalmış olur.
 • Kocasının izni olmadan evden çıkacak olursa, eve dönene kadar (geçen zamanda) melekler ona lanet eder

şeklinde buyurarak kadının kocasına itaat etmesini emretmektedir.

İşte siz bunu dikkate almayıpta kadın-erkek eşittir mantığını güderek kocanıza isyan edip baş kaldıracak olursanız eğer;

 • Allah ve Resulü herhangi bir meselede hüküm bildirdikten sonra, hiçbir erkek veya kadın müminin, o konuda başka bir tercihte bulunma hakları yoktur. Kim Allah’a ve elçisine isyan ederse besbelli bir sapıklığa düşmüş olur (3)

ayet-i celilesine muhatap olmuş olursunuz. Nitekim bir hadis-i şeriflerinde ise Allah Resulü (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

 • Kadınlarınızın en hayırlıları, eşlerinin kendilerine baktığında mutlu oldukları, emrettiğinde itaat eden, uzakta olduklarında namuslarını koruyan hanımlardır

Tüm bu özellikleri bir insanda bulabilir misiniz bilmiyorum ama herkes denginin peşine düşer ve dengini bulmak ister. Tencere kapak misali.

Orasını burasını bilmem ama bu belirtilen maddeler kadın-erkek her iki tarafta da olmalı. Sizde olmayan bir şeyi başkasında aramak ahmaklığın ta kendisidir. Ama siz siz olun evlenirken, evlendiğiniz kişi ve güttüğünüz dava Allah ve Resulünün rızasını kazanmak için olsun, kendisini kitap ve sünnetle şekillendirmiş eş adayı olsun.

Her ne kadar bulmanız zor olsa da arayışınız ve niyetiniz bu yönde olsun. O yolun sonuna ulaşamasanız da en azından gittiğiniz yol ve hangi yolda öldüğünüz belli olur, ona göre karşılık alırsınız Allah huzurunda

Her ne kadar 4×4’lük bir insan bulamayacak olsakda, olsanızda ve bizlerde 4×4’lük olmadığımız gerçeğini kabul edecek olursak eğer;

En azından eş adayı olarak seçtiğimiz kişi eğitime açık olurda burnunun dikine gitmezse eğer yukarıda belirtilen alışkanlıkları ve özellikleri aşılayabiliriz. Ama eğer keçi inadı varsa hem kendi hayatını hem senin hayatını hem dünyanı hem ahiretini mahveder.

O yüzden laf olsun diye ve cinsel egolarınızı tatmin etmek için evlenmeyin.

Allah’ın selamı hak edenlerin üzerine olsun…!!!

(1-Nisa Süresi 57) (2-Ahzab Süresi 28-29) (3-Ahzab Süresi 36)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.