Yalan-Gıybet-Dedikodu

Doğru Ve Güzel Konuşmak

sponsor

Dünyayı da ahireti de sıhhati de yedi Cehennem’i de sekiz Cennet’i de ayarlayacak olan kişinin ağzıdır. 

Düşünmeden konuşmak nişan Almadan ateş etmeye benzer

Düşünmeden konuşmayın. En son konuşacağını en önce konuşursan ortalık karışır. İnsanlar sustuğunda bulduğunu, konuştuğunda bulamaz.

Doğru sözün yaşaması bal, kabul etmesi zehirdir. Doğruyu konuşmak bütün amellerin temelini oluşturur. Doğruyu konuşmak ilhamı Allah’tan alır, diğerleri, yalan konuşmak ise ilhamı şeytandan alır.

Kabiliyetin varsa konuş millet senden yararlansın, kabiliyetin yoksa sükut dur seni adam sansınlar. 

Bir insanın başına bela dilinden, maraz (hastalık) da boğazından gelir. Ciddiyet çok iyidir, ciddi ol gerisine karışma.

İnsanların dünyevi ve uhrevi yaşantısı ağzı ile hallolur, ayağı ile değil. Lüzumsuz bin yıl konuşmaktansa lüzumlu bir yıl konuşmak daha iyidir. Yemeğe her zaman ihtiyaç olduğu gibi, Ümmet-i Muhammed’in de İslami yönden her konuya ihtiyacı var.

Bu nedir?

Nasihattir. Yaşı fazla olanlar diline sahip olacak. Yaşlının dili akrebe benzer. Allah’ın verdiği nimetlere ihtiraz edenlerin, Allah dillerini enselerinden çıkarır. Sinkaf kelimeyle küfretmek, eteğini ağzına alıp da savurmak en büyük günahlardandır.

Bunun affı için gizli yalvarma gerekir. Onlar Mahşer’e çok kötü, pis ve iğrenç durumda gidecek, bütün millet onlardan iğrenecek. Şaka yapan insanların Mahşer’de sırtına yüklenen dağ Şakak Dağı “dır.

“Aferim” in yöneticisi şeytandır. Dilin zehiri, yılanın zehirine benzemez. Dil akrep gibidir. Akrebin zehiiri, yetmiş yılanın zehrinden kuvvetlidir. Hakim huzuru hariç, kesinlikle yemin etmeyin. Lüzumsuz konuya cevap vermeyin.

Sebebi de şu;

Ağızdan çıkan değersiz ve biçimsiz söz yuvarlandı mı, ineceği yere kadar iner, yine kendine döner. Cevap verildi mi sapığın üzerinden yük kalkmış oluyor. Her şey ehline yeterlidir, tersine ne lüzum.

İnsanların ölçüsü ağzıdır. Ağızdan çıkan söz onun künyesini okur.

Dondurulmuş robot insanların aklı başında değil, ayaklarının altındadır. Ne kadar tırmansa aklı kafasına çıkmaya ömrü yeterli olmaz. Çünkü konuşmadan önce düşünmeyen bir insan, her zaman düşmeye mahkumdur. Akıl dolmaya imkan olsa idi, doktorlar iğne ile enjekte ederlerdi. Zaten deli kendini beğenmiştir, hımar da neyini.

Çirkef insanları dinlemektense oradan uzaklaşmak çok, hem de çok iyidir. Çalgıcı şeytanın düdüğüdür. Dilliye dilsiz gerek. Bir gönülü yıkmak, yetmiş defa Kabe’yi altüst etmeye bedeldir. Kinci sözlerden uzak dur. Bir adamın yüzüne konuşursan yarar verir, arkasından konuşursan zarar verir.

Dilin eğrisini kalp düzeltir, kalbin eğrisini dil düzeltemez. İnsan belayı dilinden, marazı da boğazından bulur.

Nemmam; münafık. Birine başka, birine başka konuşmak nemmamlıktır. Bin defa hacca gitse de onu helak eder. Rıza-i Hak için arabuluculuk nemmamlık değildir. Rıza-i Hak için arabuluculuk bin defa hacca gitmekten daha iyidir.

Caminin içinde dünya kelamı konuşmak, zifiri karanlıkta arslanın, kaplanın içine kendini atmak gibidir.

Kaynak: Turan Yazılım / Mürşit 5 / Tasavvuf / Sırr-ı A’zam / C:2

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı