Kitaplara İman Etmek

Dostluk, Barış ve Sevgi İkliminde Yaşayabilmek

sponsor

“Ancak anlayışlı ve daha duyarlı olarak yaşayabilmek güzelleştirecektir hayatı. Şu noktaya birazcık dikkat edebilenler farkına varacaklardır. Dinler arasındaki hoşgörünün ölçüsünü Kur’an söyler. Toplumlar arasında inanç farklılıkları uzlaşması güç bir boyuttaysa, ‘Senin dinin sana, benim dinim bana’ noktası konulur ve ara yerde barış duruyorsa, işte ona verilen isim hoşgörü olur. Din asla bir başkasının kabulüne dayatmacılık üslubuyla sunulamaz. Kalbi bir kabuldür o. Kişi kendi gönlüyle kabullenmediği bir inancı ancak göstermelik olarak yaşar ki bizim inancımızda bunun adı ‘münafıklıktır. Din terkipleri hususundaki hoşgörüsü de o maddelerin koyucusu olan Allah’a mahsustur.

Din bu konuda şunları söylüyor insanlara:

Başka inanç taşısalar bile, kimsenin haklarına tecavüz etmeyin.

Onlar size zarar vermedikçe, mallarına, canlarına ve ırzlarına dokunmayın .Barış ve iyi ilişkiler içinde yaşayın. Hesap gününün sahibi, sizleri Yaratan’dır.’

Hoşgörü ilahi iklimde buluşanların meselesidir .Dinde geriye dönüşlerin ürünü cahiliye devrini hortlatmanın da bir adıdır. Biz Tevrat’a ve Musa Peygamber’e, Zebur’a ve Davut Peygamber’e, İncil’e ve İsa Peygamber’e ve onların Allah katından geldiğini duydukları bütün buyruklara iman ettik hiçbir reddiyemiz de yok. Kalp Allah’ın nazargahıdır. Oraya kötü şeyler giremez. Nefis iblisin emrindeyse,  iman işi zorlaşır. Bizler daha çok nefisle kalbi birbirine karıştırmaktayız. O anlayışta ısrar edersek, iki türlü kalp çıkar ortaya. Yanlıştan dönmeyi gurur meselesi yaparsa insan, işte böyle anlamsız ısrarlar dağlaşarak çıkar karşımıza ve onu aşabilmek için kurbanlar gerekir.

Hoşgörü bizlerde zaten var. Bütün inananlar rotalarını ilahi kitapların döküldüğü Kur’an okyanusuna çevirmeleri halinde sıkıntılar kendiliklerinden ortadan çekilip yerlerini dostluk, barış, sevgi ve muhabbete bırakacaklardır. Biz ilahi kitapların ve hak peygamberlerin her birine iman ettik ve ediyoruz. Onun için de imanı bir sorunumuz yok ve iyi ki de Müslümanız.”

Kaynak: Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor / bkz 173-174

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı