Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,7594
EURO
10,4069
ALTIN
499,17
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
27°C
Bursa
27°C
Gök Gürültülü
Salı Parçalı Bulutlu
30°C
Çarşamba Gök Gürültülü
31°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
31°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?

Dua İle Kader Arasında

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

25.05.2020
0
A+
A-

Dua Kaderi Değiştirir mi?

Bu noktada ortaya çıkan meşhur bir mesele vardır. Duaya konu olan şey kader olarak belirlenmişse, kul duasında o şeyi dilese de, dilemese de gerçekleşmesi kaçınılmazdır. Kader olarak belirlenmemişse, kul duasında o şeyi ister dilesin, ister dilemesin gerçekleşmeyecektir!

Bir grup insan bu meselenin doğruluğuna kanaat getirerek duayı terk etmiş ve duada hiçbir fayda bulunmadığı görüşünü savunmuşlardır. Bu kişiler -aşırı derecedeki cehalet ve dalaletleriyle- kendi içlerinde tenakuz yaşamaktadırlar. Zira benimsedikleri bu görüşü / mezhebi takip etmek her türlü sebebin atıl bırakılmasına, işlevsizleştirilmesini gerektirmektedir.

Mesela bunlardan birine şöyle denilebilir: Açlık ve susuzluk ihtiyacının giderilmesi senin için kader olarak belirlenmiş olsa, yesen de,yemesen de bunların vuku bulması kaçınılmaz olacak; kader olarak belirlenmemişse, yesen de,yemesen de vuku bulmayacaktır. Evlat sahibi olmak senin için takdir edilmişse, hanımınla ve cariyenle ilişkiye girsen de, girmesen de çocuğun mutlaka olacak; takdir edilmemişse olmayacaktır. Dolayısıyla evlenmeye ve cariye sahibi olmaya herhangi bir ihtiyaç yoktur. Örnekleri bu şekilde çoğaltmak mümkün…

İmdi aklı başında biri ya da herhangi bir insan böyle bir şey söyleyebilir mi?

Hatta bir şey bilmez, bir şeyden anlamaz hayvanların dahi fıtratları, yaşamlarının bağlı olduğu sebeplere sarılmaya göre ayarlanmıştır. Demek ki hayvanlar, bu tür kimselerden de, daha şaşkın vaziyette olan kimselerden de daha akıllı daha anlayışlı durumdadır.

[ads1]

Bazıları ise daha zekice davranarak duayla meşgul olmanın soyut ibadet kapsamında olduğunu, Allah’ın dua eden kişiye bu davranışından ötürü sevap bahşedeceğini ve duanın talep edilen şey üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını söylemişlerdir.

Zeki görünmeye çalışan bu tür kişilere göre, dua etmekle kalben veya lisanen dua etmekten geri durmak arasında talebin gerçekleşmesine etki bakımından fark yoktur. Duanın talep edilen şeyle irtibatı, onlara göre sükut etme irtibatıyla aynıdır, yani hiçbir etkisi yoktur!

Bunlardan daha zeki bir kesim ise duanın, ihtiyacın gerilediğine işaret olmak üzere Allah tarafından belirlenmiş soyut bir alamet olduğunu söylemektedirler. Yani Allah’ın kulu dua etmeye muvaffak kılması, o kişinin  ihtiyacının giderilmiş olduğuna dair bir alamettir/emaredir. Bu durum, kışın gördüğümüz soğuk ve kara bulutun yağmurun yağacağına delil/alamet olmasına benzemektedir.

Sevapla birlikte itaatlerin, ceza ile birlikte küfür ve masiyetlerin de aynı durumda olduğunu söylemişlerdir. Yani itaatler ve masiyetler, sevabın ve cezanın sebepleri değil ancak emareleridir.

Onlara göre kırmakla kırılmak, yakmakla yanmak, ölmekle öldürmek… Bunların hiçbiri kesinlikle bir sebep değildir! Bu eylemler ile ardından oluşan sonuçlar arasında sebep-sonuç ilişkisi bakımından bir etkileme, normal bir beraberlik dışında herhangi bir irtibat yoktur.

Bu görüşü benimseyenlerin duyulara, akla, şeriata, fıtrata ve aklı başında olan diğer taifelere muhalefet etmişler, aklı başında olan kimseler karşısında kendilerini gülünç duruma düşürmüşlerdir.

[ads2]

Doğrusu, bu noktada, bu meselede dile getirilmeyen üçüncü bir kısım daha vardır: Kader olarak belirlenmiş olan şeyin sebeplere bağlı olarak takdir edilmiş olması -ki bu sebeplerden biri de duadır-. Yani kaderde belirlenmiş olan şey, sebebinden soyutlanmış olarak takdir edilmiş değildir. Sebebiyle birlikte takdir edilmiştir. Dolayısıyla takdir edilmiş olan şey, kul sebebi yerine getirdiği zaman vuku bulur. Kul sebebi yerine getirmezse, takdir edilmiş olan şey de gerçekleşmez.

Açlık ve susuzluğun giderilmesi, yeme-içme; çocuk sahibi olmak, cinsel ilişki; topraktan mahsulün alınması, tohum ekme; hayvanının canının çıkması, boğazlanması sebebine bağlanmış olarak takdir edildiği gibi cennete girmek de, cehenneme girmek de işlenen amellere bağlı olarak takdir edilmiştir.

Hak olan budur!

Bu meselenin mahrum kılınan, muvaffak olunamayan kısmı işte bu kısımdır.

Buna göre dua, en güçlü sebeplerdendir

Dua etme sebebine bağlı olarak dua edilen konunun/dileğin gerçekleşmesinde duanın bir etkisinin/faydasının olmadığını söylemek doğru olmaz. Nitekim yemenin, içmenin diğer hareket ve çalışmaların faydasının bulunmadığını söylemek de aynı şekilde doğru değildir.

Sebepler arasında duadan daha faydalı, istemenin elde edilmesinde daha etkili başka bir sebep yoktur.

[ads3]

Ömer b. el-Hattab (r.a) dua ederek, düşmanına karşı destek isterdi. Bu, en önemli askeri duasıydı. Arkadaşlarına: Siz sayı çokluğu sebebiyle zafer kazanmıyorsunuz. Sizin zaferiniz, gökten gelmektedir derdi.

‘Ben kabul olunup olunmama derdini değil dua edip edememe tasasını taşıyorum. Dua etme ilhamına mazhar olduğunuzda icabet de onunla birlikte gelir diyordu

Dua etme ilhamına mazhar olanın duasının kabul olunacağı murad edilir. Zira Allah (c.c): Bana dua edin, size icabet edeyim (Mümin 60)’ buyurmuştur.

Resulüllah (s.a.v): Kendisinden dilekte bulunmayana Allah gazap eder duyurmuştur. Bu hadis-i şerif de göstermektedir ki Allah’tan dilekte bulunmak ve O’na itaat etmek, içinde Allah’ın rızasını barındırmaktır. Rab Teala razı olduğu takdirde ne ala! Çünkü hayır tamamıyla O’nun razı olmasında, bela ve masiyet de tamamıyla O’nun gazap etmesindedir.

Akıl, nakil, fıtrat ve -etnik yapılarının, din ve diyanetlerinin farklılığıyla birlikte- çeşitli milletlerin deneyimleri göstermiştir ki Alemlerin Rabbine yakın olmak, O’nun rızasını talep etmek, yarattığı varlıklara iyilik ve ihsanda bulunmak her türlü hayrı celbeden en önemli sebeplerdendir. Bu sayılanların zıtları da her türlü şerri çeken en büyük sebeplerdendir. Allah’a itaatte, O’na yakın olma çabasına ve mahlukatına iyi davranmaya denk bir başka şey sebebiyle Allah’ın nimetleri celbedilmiş, gazabı bertaraf edilmiş değildir.

Allah, dünyadaki ve ahiretteki hayırların elde edilmesini de, dünyadaki ve ahiretteki şerlerin hasıl olmasını da Kitabında -şart ile cezanın, illet ile ma’lulün, sebep ile müsebbebin birbirine bağlanması gibi- işlenen amellere bağlanmıştır.

Özetle başından sonuna kadar Kur’an, verilecek olan karşılığın hayra ve şerre, varlığa ve emirlere dair hükümlerin sebeplere, hatta dünyaya ve ahirete ilişkin hükümlerin, maslahat ve mefsedetlerin dahi sebeplere ve amellere bağlanmış olduğu konusunda oldukça açık ve nettir.

Bu meseleyi en iyi şekilde anlayıp fıkheden ve hakkını vererek üzerinde düşünen kimse en üst düzeyde yararını görecektir.

Cehaletinden, acizliğinden, tefrite sapmasından ve ziyankar tutumundan ötürü kadere yaslanıp güvenen kimsenin gösterdiği tevekkülü acziyet, acziyeti ise tevekkül halini alacaktır.

Kaderi Kaderle Karşılamak

[ads4]

Fıkıh sahibi -tam anlamıyla fıkıh sahibi- olan kimse ise kaderi kaderle karşılar; kaderi kaderle savar; kadere kaderle  karşı koyar! İnsanın bundan başka bir şeyle yaşam sürmesi mümkün değildir. Açlık, susuzluk, soğuk türlü korkular ve çekinceler hep kaderdendir. Yaratılmışların hepsi kaderi yine kaderle savma çabasındadır.

İşte bu şekilde, Allah’ın muvaffak kıldığı ve doğruluğu ilham ettiği kimse, uhrevi ceza kaderi’ni tevbe, iman ve salih amel işleme kaderi’yle savar. Dünyada korkulan kaderle bu kaderin mukabili, zıddı birbirine eşittir. Çünkü iki alemin de Rabbi aynıdır. hikmeti aynıdır; hikmeti birbirine aykırı değildir, birbirini iptal etmez.

Kıymetini bilen ve hakkıyla riayet edenler için bu mesele en önemli meselelerdendir.Allah yardımcımız olsun

Kaynak: İbnu’l Kayyım el-Cevziyye / ed-Dua ve’d Deva (Kalbin İlacı) / bkz: 52-60

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.