Dünya Hayatı ve Gerçeği

Dünya Bir Köprüdür. Üzerinden Geçeceksin Ama Tamiri İçin Vakit Kaybetmeyeceksin. İşte Sebepleri

sponsor

Dünya Hayatı Bir Hancı İle Yolcunun Misalidir: İnsanın üç oluşum hali vardır

Dünyaya gelmeden önceki ezele kadar dayanan yokluğu

Öldükten sonra dünyayı bir daha keşfedemeyeceği sonsuz hali

Ezel ile ebed arasındaki durumu

Bu da dünyadaki yaşadığı hayatıdır. Bu günleri ezel (başlangıcı olmayan) ile ebed (sonu olmayan) arasında kıyaslayacak olursan, bu uzun yolculukta bu günlerin ne kadar kısa bir müddet olduğunu anlarsın

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; Dünya ile benim aramda hiçbir ilgi ve bağ yok. Çünkü ben dünyada, yazın bineği ile yola çıkan bir yolcuya benzerim. Yolcu nasıl yolda bulunan bir ağacın gölgesinde bir müddet dinlenir, sonra yoluna devam ederse, ben de aynen yoluma bu şekilde devam edeceğim.

Dünyayı bu şekilde telakki edenler, ona bağlanmaz ve geçen günlerinin zengin veya fakir olduğuna kulak asmazlar. Hatta iki taş üst üste bile koymazlar. Resulüllah bu şekilde bir çubuk dikmeden ahirete göçtü. Ashab-ı Kiram’dan birinin kireçten ev yaptığını görünce, onu tasvip etmediğini göstererek; ‘Senin bundan daha önemli işin var’ buyurmuştur.

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; 

Dünya bir köprüdür. O köprüden geç, köprünün tamirine çalışma.

Bu sözler, dünyanın ahirete giden bir yol olduğunu gösteriyor. Bu köprünün başı beşik, sonu da kabirdir. Aradaki uzaklık ise sınırlıdır. İnsanların bir kısmı köprünün yarısına, bazıları üçte birine, bazıları üçte ikisine varmıştır.

Bazıları için bir adım bile kalmadığı halde, ondan haberleri yoktur. Nerede bulunursa bulunsun, o köprüden geçilecektir. Durmadan geçeceğin bu köprü üzerinde duracakmış gibi bina yapmaya kalkmak ve onu süslemek ahmaklıktan başka bir şey değildir.

Kaynak: İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz: 624-625

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı