Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,6023
EURO
10,2687
ALTIN
493,11
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Mevzi Sağanak
30°C
Bursa
30°C
Mevzi Sağanak
Perşembe Mevzi Sağanak
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
31°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Pazar Parçalı Bulutlu
31°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?

Dünya Hayatı ve Hakikati (vaaz)

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

07.03.2020
0
A+
A-

“Dünya sırtını döndü ve vedayı duyurdu, ahiret ise göründü. Bilmiş olun ki, bugün yarışa hazırlanma günü, yarın ise yarıştır. Cennet hedef, cehennem ise varılacak sondur. Ölümünden önce hatasından tövbe eden kimse yok mu? Şiddetli ihtiyaç günü gelmeden kendisi için çalışacak kimse yok mu? Bilmiş olun ki, siz arkasından ecelin olduğu ümit günlerindesiniz. Kim ümit günlerinde ecel gelmeden çalışırsa, ameli ona fayda verir; eceli ise ona zarar vermez (Hz Ali)”

Abdülkadir Geylani Hz’nin şöyle buyurduğu nakledilegelmiştir: “Sebepleri ve dünyevi ilgileri içinizden büsbütün atamıyorsanız hiç olmazsa bir bölümünü çıkarıp atın. Efendimiz (s.a.v): Dünya kaygılarından gücünüz yettiği ölçüde kurtulun buyurmuştur”

İnsan dünyada dünya için değil, dünyada ahiret için çalışmalıdır ve ahireti için biriktirmelidir

Ben açıklamayı yaparken elinizdekini saçıp, savurun yada bir köşeye çekilip miskin miskin oturun demiyorum. Zaten bu Kitap ve Sünnete de aykırıdır. Anlatmak istediğim husus şudur ki; Peygamber Efendimiz (s.a.v):

Allah yolunda infak edildikten sonra çok malın hayırlı olduğunu ama bunu yapanlarında az olduğunu söylediğini belirterek konuya şöyle bir giriş yapmak istiyorum.

Sorun dünya malının, paranın pulun çokluğu değil asıl kötü olan bunların kullanılış şekli ve biriktirirken güdülen davadır. Yoksa Allah’ın rızasını aradıktan sonra, Allah yolunda infak ettikten sonra, Allah yolunda harcayıp, “Mallarında, muhtaç ve yoksullar için bir hak vardır (1)” ayet-i celilesini dikkate alarak üzerindeki akraba, muhtaç ve yoksulların hakkını ödedikten sonra çok mal afet değil, aksine senin için aralanan bir rahmet kapısıdır belkide. Ancak cimrilik edip de üzerindeki hakları ve Allah rızasını değilde kendi rahatını düşünenlere -(ki şuan ki durum bunu gösteriyor)- istinaden Yüce Allah şöyle hitap etmektedir:

“Altın ve gümüşü yığıp da onları Allah yolunda harcamayanlar yok mu, işte onlara elem verici bir azabı müjdele! (2)”. “Yığılan bu altın ve gümüş cehennem ateşinde kızdırılarak, bunlarla onların alınları, yanları ve sırtları dağlanacağı gün onlara: “İşte!” denilecek, “sizin nefisleriniz için yığıp hazineye tıktıklarınız! Haydi tadın bakalım o tıktığınız şeyleri! (3)” .

Haricen şunu da belirtmek istiyorum ki Resulüllah (s.a.v): Eğer Allah nezdinde dünyanın bir sivrisinek kanadı kadar bir ağırlığı bulunmuş olsaydı, Allah dünyadan bir kafire bir içim su dahi içirmezdi.” şeklinde buyruğuna dair bir rivayet mevcuttur.

Kur’an da Dünya Hayatının Geçiciliği

Yüce Allah (c.c) dünyayı tanımlarken şöyle bir misal vermektedir:

“Bu fani dünya hayatı bilir misiniz neye benzer? Tıpkı şuna benzer: Gökten yağmur indiririz, derken o yağmur sebebiyle, insanların ve hayvanların yiyerek beslendikleri bitkiler bol bol yetişir, ağ gibi etrafı sarar. Yeryüzü renk renk, çeşit çeşit meyve ve mahsullerle süslenir, bahçe sahipleri de, o ürünleri devşirmeye giriştikleri sırada, geceleyin veya gündüzün birden emir çıkarırız, bir afet gelir, söküp biçer. Sanki daha dün, o şen manzara, orada hiç olmamış gibi olur… İşte Biz düşünüp ibret alacak kimseler için ayetleri, delilleri böyle ayrıntılı olarak açıklarız (4)” ve başka bir ayet-i celile de

“Dünya hayatı hakkında onlara şu misali ver: Dünya hayatının durumu şuna benzer: Gökten yağmur indiririz, onun sayesinde yeryüzünde bitkiler yeşerip gürleşir, çok geçmeden kurur, rüzgarın savurduğu çerçöp haline gelir. Allah her şeye hakkıyla kadirdir (5)” .

O halde “de ki: Hak, Rabbinizdendir. Öyle ise dileyen iman etsin, dileyen inkar etsin. Biz, zalimlere öyle bir cehennem hazırladık ki, onun duvarları kendilerini çepeçevre kuşatmıştır. (Susuzluktan) imdat dileyecek olsalar imdatlarına, erimiş maden gibi yüzleri haşlayan bir su ile cevap verilir. Ne fena bir içecek ve ne kötü bir kalma yeri! (6)”.

Allah Teala Kitabında dünyanın yedi şeyden ibaret olduğunu bildirerek şöyle buyurmuştur:

Kadınlara, oğullara, kantar kantar yığılmış altın ve gümüşe, salma güzel atlara, hayvanlara ve ekinlere duyulan şehvet tutkusu, insanlar için süslendi (7)”.

Mal mülk, çoluk çocuk… Bütün bunlar dünya hayatının süsleridir (8)”. “Bunlar, dünya hayatının metaıdır (9)”. “İşte Rabbiniz tarafından gerçek geldi. Artık dileyen iman etsin, dileyen inkar etsin (10)”.

Yüce Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır: “İnsanlardan öyleleri vardır ki, dünya hayatı hakkında söyledikleri senin hoşuna gider. Hatta böylesi kalbinde olana (samimi olduğuna) Allah’ı şahit tutar. Halbuki o, hasımların en yamanıdır (11)”

“Kalbinle dünya malına yönelmiş iken kendini zühd sahibiymiş gibi göstermenin ne yararı var? Allah’ın bütün canlıların kalbinden geçeni bildiğini bilmiyor musun? Sen hiç utanmıyorsun. Kalbinle başkası olduğu halde nasıl dilinle ‘Allah’a tevekkül ettim’ diyebiliyorsun (Abdülkadir Geylani)”

Bizler gibi basiret gözü kapalı olanların zühdü ancak dilinde olup, boğazına düğümlenen lokma gibi boğazından aşağı inmeyen kimsenin durumu gibidir. Bizim gibilerin zühdü ancak yangını söndürmeye giderken su yerine benzin alıp onunla söndürmeye çalışan ahmak birisinin durumuna benzer.

“Dünyayı talep etmesine rağmen, zühd gösteren kimse, çıra ağacıyla ateş söndürene benzer (12)”.

Eğer, tüm gücüyle dünyaya sarılıp ellerini dünyanın boynuna dolayan bir kimse, bundan sonra kalkıp da şeytanın vesvesesinden kurtulmak isterse, elini bala batırdıktan sonra eline sineklerin konmayacağını sanan bir kimsenin durumuna benzer ki, böyle bir şeyin olması da imkansızdır. Çünkü dünya, şeytanın vesvesesi için dayandığı en büyük kapıdır (13)”

Yeri gelmişken ve değinmişken belirtmekte fayda olacaktır: “Şeytanı kalbe götüren yollardan biri de altın, gümüş, hayvan ve büyük binalara düşkünlüktür. İnsanın yaşaması için gerekli olan miktarın dışındaki bu maddeler, şeytanın hiç ayrılmadığı yerlerdir. İhtiyacı kadar eşyası olan bir kimsenin kalbinde başka bir şey bulunmaz. Böyle bir kimse eğer yolda yüz altın bulsa, kalbinde on tane istek uyanır ki, bulduğu bu yüz altın onlardan sadece birini yerine getirmeye yeğler.

Oysa altınları bulmadan önce böyle istekler uyanmadığı için daha rahat idi. Mesela yüz altın bulan adamın içinde bir ev almak isteği uyanıyor, halbuki bunun için daha dokuz yüz tane daha gereklidir. Adam bunları bulmaya çalışır derken evi alınca bu sefer ev eşyası tedarikine girişir. Bu sefer de bir hizmetçi peşinde koşar ve böylece bu isteklerden her biri diğerini doğurarak adamı arkasından sürükleyip götürür, insan birde bakar ki ömür tükenip gitmiş. Bu gibi kimselerin varacağı yer cehennemdir (14)”

Nitekim Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “Sabah akşam Rablerine, O’nun rızasını dileyerek dua edenlerle birlikte candan sebat et. Dünya hayatının süsünü isteyerek gözlerini onlardan çevirme. Kalbini bizi anmaktan gafil kıldığımız, kötü arzularına uymuş ve işi gücü aşırılık olan kimseye boyun eğme (15)”.

Aksine o (kıyamet) günü “(Kötülere) uyanlar şöyle derler: Ah, keşke bir daha dünyaya geri gitmemiz mümkün olsaydı da, şimdi onların bizden uzaklaştıkları gibi biz de onlardan uzaklaşsaydık! Böylece Allah onlara, işlerini, pişmanlık ve üzüntü kaynağı olarak gösterir ve onlar artık ateşten çıkamazlar (16)”. “O vakit o kendilerine uyulmuş kimseler o uyan şahıslardan uzaklaşacaklar ve azabı görmüş olacaklar. Ve aralarındaki bağlar kesilmiş bulunacaktır (17)”

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-Zariyat Süresi 19. Ayet) (2-Tevbe Süresi 35. Ayet) (3-Tevbe Süresi 36. Ayet) (4-Yunus Süresi 24. Ayet) (5-Kehf Süresi 45. Ayet )(6-Kehf Süresi 29.Ayet) (7-Al’i İmran Süresi 14. Ayet) (8-Kehf Süresi 46. Ayet) (9-Al’i İmran Süresi 14. Ayet) (10-Kehf Süresi 29. Ayet) (11-Bakara Süresi 204. Ayet)(12-Ebu Talib El-Mekki / Kutü’l-Kulub / C:2 / bkz: 413) (13İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz: 125)(14-İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz: 96) (15-Kehf Süresi 28. Ayet) (16-Bakara Süresi 167. Ayet) (17-Bakara Süresi 166. Ayet)

    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.