Dünya Hayatı ve Gerçeği

Dünya Hayatına Kapılmak

sponsor

Bütün Amacı Dünya Olan İnsanın Durumu:

Dünyanın yerilmesi ve kötülenmesi ile ilgili olarak gelen ayet ve misaller çoktur. Ayetlerin çoğu dünyanın kötülenmesi, insanların ondan vazgeçirilmesi ve ebedi olan ahiret hayatına davetle ilgilidir.

Peygamberler gönderilmesinin gayesi ve sebebi de insanları dünyadan vazgeçirip ahirete davet içindir.

Nitekim Sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v); Dünya mümin için bir zindan, kafir için cennettir. Yine başka bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: Dünyayı seven ahiretine, ahiretini seven dünyasına zarar verir. Hal böyle olunca siz kalıcı olan ahireti geçici olan dünyaya tercih edin. Çünkü; bütün hataların başı dünya sevgisidir.

Yine aynı şekilde Allah Resulü (s.a.v); Ahirete inancı tam olduğu halde, bütün çalışmasını dünya malı kazanmak için harcayanlara şaşıyor,hayretler içinde kalıyorum.

İsa (a.s) Peygamber diyor ki; Dünyayı kendinize efendi kabul edip ona köle olmayın. Servetinizi kaybolmayacak bir yerde koruyun. Çünkü dünyanın servet ve hazinelerine sahip olanların varlıklarına çeşitli bela ve afetler uğrayıp onları yok edebilir. Fakat Allah’ın hazinelerine sahip olanlar için böyle bir tehlike söz konusu değildir.

Sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v); Dünya; evi olmayanın kimsenin evi, malı olmayan kimsenin malıdır. Dünyalık toplayanın aklı yoktur, ilmi olmayan cahiller dünya malına düşmanlık eder, anlamayanlar haset eder.

Allah’a kesin olarak inanmayanlar dünya malı için çalışıp dururlar

Yine Peygamber Efendimiz (s.a.v); Bütün isteği ve gayesi dünya malı kazanma isteği ile sabahlayan kimsenin Allah katında zerre kadar değeri yoktur. Ayrıca Allah onun kalbini dört şeyle doldurur;

1-) Hiç bir zaman bitmeyen telaş ve acelecilik

2-) Sonu olmayan uğraş (meşgale)

3-) Zenginliğe erişemediği fakirlik

4-) Sonsuza dek sürecek olan boş kuruntular (şüpheler)dir.

Sevgili Peygamberimiz (Ebu Hureyre’ye hitaben) buyurdu ki;

Ey Ebu Hureyre, sana dünyayı ve dünyada olan şeylerin hepsini birden göstereyim mi?

Ebu Hureyre ;Göster Ya Resulüllah dedikten sonra Peygamber Efendimiz (s.a.v) elimden tutup beni Medine şehrinin çöplüklerinin döküldüğü bir dereye götürdü. O derede bulunan insanların başlarını, kemiklerini, yırtılmış, eskimiş elbiselerini bana gösterdi ve;

Gördüğün bu kelleler de aynı sizin gibi yaşadıkları zamanlarda hırslı ve kalpleri kuruntu dolu olan kimselerdi. Şimdi kemik haline geldiler. Daha sonrada çürüyüp toz olacak ve kaybolacaklardır; bu gördüğün pislikler de onların yediği yemeklerdir. Ne yaptılar?

Nereden kazandılar? bilinmez ama midelerini doldurdular. (İşe bak) şimdi herkes bunlardan kaçıyor; bu yırtık elbiselerde onların giydikleri süslü, püslü elbiselerdir. Zamanla rüzgar onları mahvetti; bu kemikler onların bindikleri hayvanların kemikleridir. İşte dünyanın sonu böyledir. Şimdi isteyen dünya için istediği kadar ağlasın.

Kaynak: İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz: 587-592

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı