Dünya Hayatı ve Gerçeği

Dünya Hayatının Fani Oluşu (İmam Gazali Vaazı)

Dünyanın hızla yok olmaya gittiğini ve yakında sona ereceğini bil! Sana sonsuzluğu vadeder, fakat verdiği sözde durmaz. Sen dünya yerinde duruyor gibi zannedersin, halbuki o yoluna devam ediyor ve hızla sona yaklaşıyor. Yazık ki ona bağlananlar, onun hızlı hareketini göremez ve fark edemezler. Ancak dünyanın sonu gelince anlarlar. Fakat o zaman da ne yazık ki iş işten geçmiş olur. Ah vah etmenin artık faydası olmaz. Dünya gölgeye benzer, hareket halinde olmasına rağmen duruyor gibi görünür.

Hz Hasan diyor ki;

Ey geçici dünya zevklerine kananlar, geçici gölgeye güvenmek, ahmaklıktan başka bir şey değildir

Dünya adeti üzere yaptıklarını önce yaldızlı parlak şeylerle süsler, sonrada mahveder. Gidebilmek için önceden süslenen, evlendikten sonra da kocasını öldüren kadına benzer.

Dünyanın dışı süslü görünür, fakat içi pislik doludur.

O, türlü boya ve elbiselerle süslenen çirkin kadına benzer. Başına taktığı telli duvak söküldüğü ve yüzünün boyaları yıkandığı zaman bütün pisliği ve çirkinliği ortaya çıkar. İnsanlar onun peşine takıldıklarına nadim olur ve onun dışarıdan görünen süslü yüzüne kandıkları için rezil ve rüsvay olurlar.

Rivayet edilir ki; Dünya İsa Peygamber’e yaşlı, fakat her türlü süslerle süslenen bir kadın şeklinde göründü

∟ İsa Peygamber kadına sordu ki; Kaç defa evlendin?

∟ Kadın; Sayılamayacak kadar

∟ İsa (a.s) ne oldu? Kocaların öldü mü, yoksa seni boşadılar mı?

∟ Kadın; Onların hepsini ben öldürdüm

∟ İsa (a.s); Önceki kocalarını birer birer nasıl öldürdüğünü düşünmeyip onlardan ibret almayan, şimdiden sonra seninle evlenecek olan yeni kocalara yazıklar olsun

İslam büyüklerinden Alab Ziyad diyor ki; Rüyamda iyice yaşlanmış, derisi karışmış olmasına rağmen her çeşit süs eşyası ve elbiseleri olan bir kadın gördüm. İnsanlarda onun yanına gelmiş tuhaf tuhaf bakıyorlardı. Bende onların yanına geldim ve onların kadına neden öyle baktıklarını hayretle karşıladım. Sonunda sabredemeyip kadına sordum ki;

∟ Kimsin sen?

∟ Kadın dedi ki;

∟ Sana yazıklar olsun, ben dünyayım. Beni tanıyamadın mı yoksa?

∟ Ben dedim ki; Allah, beni senin kötülüğünden korusun

∟ Kadın dedi ki; Eğer benden kurtulmak istiyorsan paraya değer verme.

Kaynak: İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz: 621-623

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı