Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,6023
EURO
10,2687
ALTIN
493,11
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Mevzi Sağanak
30°C
Bursa
30°C
Mevzi Sağanak
Perşembe Mevzi Sağanak
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
31°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Pazar Parçalı Bulutlu
31°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?

Dünyanın Fani ve Geçici Oluşu Üzerine

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

08.03.2020
0
A+
A-

Rahatı Rahat Etmekte Aramanın Bir Hata Oluşu: Dünyaya meyletmek, gönül vermek, onunla yatıp onunla kalkmak; kısacası gecesi gündüzü yemesi içmesi her anını dünyalık ve dünyasını imar etmek isteyen insan için ardı arkası kesilmeyen istekler ve helak ediciler kovalayacaktır. Başkasına karşı övünmek mi dersin, malına güvenip kendini güvende hissetmen mi dersin, dünya malının elinden kayıp gitmesi endişesi ve korkusu mu dersin, akraba hakkını gözetmemek mi dersin, zekatını vermemek mi dersin, üzerinde hakkı bulan fakir fukara yoksul hakkı mı dersin dersinde dersin. Yani bunlar oldukça fazla olduğu gibi bunların hepsi kişinin amelinin ihlasına ve huşuyu sağlamasına zarar verecektir.

Yüce Allah buyuruyor ki; “Arkadan çekiştiren, gözü ile kaşı ile eğlenen her bir kimsenin vay haline!. Böylesi mal yığar ve onu sayar durur. Malının kendisini ebedi yaşatacağını sanır (1)”.

Ayet-i kerimede vurgulanan sıraya bakılınca kötü ahlakın dünyaya meyletmekten daha kötü olduğu vurgulanmıştır ve bu sayede şu gerçek ortaya çıkmaktadır ki; kişinin ahlakı eğer kötü ise o insandan her türlü ahlaksızlık ve edepsizlik bekleneceği gibi, bu kişinin dünyaya meyletmesi ve dünyaya tapması da kaçınılmaz bir gerçek olduğu ortaya çıkmaktadır.

Ama o malına güvenenlere istinaden geçmiş bölümlerde de üzerinde durulduğu üzere Allah Teala başka bir ayet-i kerime de şöyle buyurmaktadır: “Hayır! (Vazgeçsin bu hülyadan, malı kendisini kurtaramaz) Mutlaka o Hutame’ye fırlatılır..

Hutame Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Bilir misin Hutame’nin ne olduğunu. Allah’ın tutuşturulmuş bir ateşidir. Bir ateş ki ta kalplere kadar işleyip yakar. Bu ateş mahzeninin kapıları, onların üzerlerine kapatılacaktır. Kendileri de uzun sütunlara bağlı bırakılacaklardır (2)”. Allah Teala Hz cümlemizi böyle bir akıbete maruz kalmaktan korusun…!!!

Resulüllah (s.a.v): “Her bir ümmet, hiç şüphesiz (dünyada iken) neye ibadet etmiş ise onun peşinden gidecektir. Tağutlara ibadet edenler tağutların arkasından gidecekler” ve Hasan-ı Basri: Dünya sana kalsa sen dünyaya kalmayacaksın. O halde onu arzu etmende ve kıymetli ömrünü uğrunda harcaman da ne fayda vardır demiştir.

Yüce Allah (c.c): “Hayır! Rabbinin bunca nimetlerine rağmen kafir insan (3)”. “O, mal sevgisine de aşırı derecede düşkündür (4)”. “Kendisini ihtiyaçsız zannetti diye azar (5)”. “Peki o insan, kendisinin ve malının akıbetini hala bilip anlamayacak mı? Kabirlerde olanlar diriltilip dışarı atıldığı zaman, Sinelerin içinde bulunan her şey derlenip ortaya konulduğu zaman, İşte bilhassa o gün, Rab’leri, onların bütün yaptıklarından haberdardır (6)”. İşte o gün “…dönüş elbette Rabbinedir (7)”.

Üç, beş günlük dünya hayatı yani kısacası sayılı olan bir ömrü ve o ömürden her saniye geri doğru sayarken ve sen adım adım ebedi bir hayata yaklaşırken;

Dünyaya yüzünü dönüp de ahirete sırtını çevirmek takdir edersiniz ki Allah’a sağlam bir inançla inanan akıllı bir insanın yapacağı bir iş değildir.

“Elbette Biz göğü, yeri ve aralarında olan varlıkları oyun ve eğlence olsun diye yaratmadık (8)”. “Sonra Allah cehennemdekilere der ki: “Size kalsa, dünyada kaç yıl kaldınız? (9)”. “Onlar: “Bir gün veya daha da az. Ne bilelim, isterseniz bunu tam tamına aklında tutanlara sor! (10)”. “Bunun üzerine Allah Teala şöyle buyurur: “Siz, doğrusu pek az kaldınız. Bu gerçeği bir bilseydiniz, Bana isyan etmezdiniz (11)”.

İşte bu yüzdendir ki Allah Teala şöyle buyurmaktadır: “Kim şu peşin dünya zevkini isterse, Biz de dilediğimiz kimse hakkında ve dilediğimiz miktarda, o dünya zevkini ona veririz. Ama sonra ona cehennemi mekan kılarız, O da yerilmiş ve kovulmuş olarak oraya atılır. Kim de ahireti ister ve ona layık bir biçimde mümin olarak gayret gösterirse, işte bunların çalışmaları makbul olur. Hepsine, dünyayı isteyenlere de, ahireti isteyenlere de Rabbinin ihsanından veririz. Rabbinin ihsanı kısıtlanmış değildir (12)”.

“Hak teala şöyle buyurmuştur: ‘İşte bu şekilde Allah, size ayetlerini açıklar; umulur ki dünya ve ahirette düşünürsünüz (13)’. Yani dünyanın fani ve geçici olduğu, ahiretin ise baki ve kalıcı olduğu üzerinde düşünürsünüz de baki ve kalıcı olanı tercih eder, gelip geçici olana meyletmeyip onda zühd gösterirsiniz. Çünkü sonu yokluk olanın, başı da sonuna benzer ve başı olmaz. Sonunda fena bulma olmayan ise; sanki daima mevcut gibidir ve bakiliği bakımından başı da sonuna benzer (14)”.

“İbrahim Teymiye: Şu kimseye ne kadar acınsa azdır: Yüce Allah, dünyada kendisine mal verir, ancak kıyamet günü günahı kendisine, menfaati başkasına ait olarak gelir. Yüce Allah dünyada kendisine köle nasip eder; köle kıyamet günü Allah katında ondan daha faziletli biri olarak gelir.

Yüce Allah kendisine ama bir komşu takdir eder; kıyamet günü komşusu gözleri görür gelirken kendisi ama gelir. Dünya sizden öncekilerin üzerine üzerine gelirdi, onlar ise kaçarlardı. Şimdi ise dünya sizden kaçmakta, sizler ise peşimde hırsla koşmaktasınız. Sizlerle öncekiler arasında ne kadar da fark var (15)”.

Dünyada Rahat Etmek İçin

Nitekim Hikmet ehlinden bir zat şöyle buyurmuştur:

“Rahatı rahat etmekte arayan rahatı bulamaz”. Dünyada rahat etmek için dünyalık biriktirmek ve bu uğurda gayret sarf etmek takdir edersiniz ki bir rahatlık değil bir işkencedir. Kendini dünyalığa bağladığı için hiç farkında olmadığı halde hararetli bir şekilde hırs göstermiş ve bu kalbini meşgul etmiş ve bu meşguliyet de kendisinin huzursuz olmasına vesile olmuştur. Bu hırs sayesinde arzusuna kavuşmuş ise de bu geçen zaman diliminde kalbinde huşu, ihlas adına bir şey kalmadığı gibi, arzuladığı şeye eğer ulaşamamış ise de bu sefer -haşa- kaderine,rızkına razı olmadığı için bunlara karşı itham edecek ve kötü konuşacaktır.

Takdir edersiniz ki kaderine karşı uygunsuz bir tavır sergileyen kadere değil kaderini yazana, rızkını belirleyene karşı bir saygısızlık içine girecektir ve bu haldeyken halen ben Allah’tan korkuyorum diyecektir. Gerçi suya giripte o sudan ıslanmadan çıkmak ne kadar makul ve mantıklı ise, o kişinin de Allah’tan korkması ve korktuğunu söylemesi o kadar makul ve mantıklıdır. Anlayana….

İslam büyüklerinden Vüheyb b. Verd  “Dünya emeli, hatalar ameli olana, elde etmek istediğinin peşine hırsla koşana, yaptıklarına pek dikkat etmeyene, dünya işlerini çok iyi bildiği halde ahiretteki durumunu hiç düşünmeyene yazıklar olsun” buyurmaktadır…!!!

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-Hümeze Süresi 1-3. Ayet) (2-Hümeze Süresi 4-9. Ayet) (3-Alak Süresi 6. Ayet) (4-Adiyat Süresi 8. Ayet) (5-Alak Süresi 7. Ayet) (6-Adiyat Süresi 9-11. Ayet) (7-Alak Süresi 8. Ayet) (8-Enbiya Süresi 16. Ayet) (9-Mü’minun Süresi 112. Ayet) (10-Mü’minun Süresi 113. Ayet) (11-Mü’minun Süresi 114. Ayet) (12-İsra Süresi 18-20. Ayet) (13-Bakara Süresi 219-220. Ayet) (14-Ebu Talib El-Mekki / Kutü’l-Kulub / C:2 / bkz: 389) (15-İmam Beyhaki / Kitabü’z Zühd / bkz: 133)

    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.