Dünya Hayatı ve Gerçeği

Dünyanın Kötülenmesi Üzerine Hz Ali’nin Vaazı

sponsor

İyi bilin ki, hepiniz öleceksiniz, sonra dirilecek, daha sonra da dünyada yaptıklarınızdan sorguya çekileceksiniz. Amelleriniz ne ise, orada karşılığını alacaksınız.

Dünya hayatına sakın aldanmayın. Çünkü o,

Felaket ve belalar ile kaplı, yok olmaya mahkumdur. Dünya merhametsizlik ve hainlikle nitelendirilmiştir. Dünyada olan her şey yok olacaktır. O bazen içinde yaşayan insanların iyiliğine, bazen de kötülüğünedir. Değişkendir, bir hal üzere kalmaz. Oraya gelenler kötülüklerden emin olamaz. Onun adamları bir müddet bolluk ve refah içinde bulunurken, aniden kendilerini felaket ve sıkıntının içinde bulurlar.

Devamlı değişebilen çeşitli durumlar vardır. Burada hayat kötülenmiş, bolluk ve zenginlik geçicidir. İnsanları hedef alınan birer gayedir. Oklarla insanlara nişan alır, vurur ve ani ölümlerle onları bitirir. Herkesin eceli ve öleceği zaman bellidir ve herkesin kısmeti de boldur.

Şunu iyi bilin ki, siz ve içinde yaşadığınız bu dünya ve bu zaman, sizden evvel yaşayan ve sizden kat kat daha kuvvetli olan bu dünyayı sizden daha çok imar eden kimselerden farksızdır. Uzun değişmelerden sonra onların sesleri çıkmaz oldu. Cesetleri çürüdü, toprak oldu, memleketleri harap, sarayları boş kaldı. Sağlam binaları, köşkleri, sarayları ve değerli süslemelerle işlemeli eğerleri, yerlerini mezar taşlarına bıraktı. Onların meskenleri dünyada, dünya işleriyle uğraşanlara yakındır. Ancak onların kendileri acayiptir.

Artık imar edilenlere bakmaz, komşuları ile ilgilenmezler. Onlarla nasıl buluşup ilgilenecekler ki, onlara takdir edilen son onları yakalayıp götürdü. Toprak onların cisimlerini yedi, yaşadılar, öldüler. O şaşaalı, tantanalı hayattan sonra da parçalandılar. Dostu ve akrabaları gerçi onların ölümüne üzüldüler. Fakat bir süre sonra unutup gittiler, ölenler toprak haline gelirken ardındaki zavallı bedbahtlar, o ölü için bir daha dönüş olamayacağını zannettiler. Yazık,çok yazık.

Yüce Allah buyuruyor ki;

‘Hayır, (artık dünyaya dönülmez), müşriklerin her birinin söylediği bu sözler, söyleyene ait faydasız bir laftır. Önlerinde bir mezar vardır, diriltilecekleri güne kadar orada kalacaklardır (Mü’minun Süresi 100. ayet)’.

Siz de kendinizi bir an için onların yerine koyun, aynen onlar gibi ölüp mezara gireceğinizi, sonra da yapılan bütün gizli kapaklı işlerin meydana çıkacağını, insana dehşete düşüren o korkunç günde bütün yaptıklarınızın hesabını vermek üzere Allah’ın huzuruna çıkacağınızı düşünün. İşte o gün

Herkes kazandığı amele göre ceza görecektir.

Yüce Allah buyuruyor ki: 

Akıbet kötülük edenleri yaptıklarıyla cezalandıracak, iyilik edenleri de daha güzeli ile (cennet) mükafatlandıracaktır (Necm Süresi 31. ayet)

Yüce Allah buyuruyor ki;

‘Amel defterleri (ellerine) verilmiştir. Artık o mücrimleri,(defterlerindeki yazılı) günahlarından korktuklarını göreceksin (Kehf Süresi 49. ayet)’

İşte bunları düşünün, o güne kendinizi ona göre hazırlayın. Allah sizi ve bizi Kur’an’ın emirleriyle amel eden dostlarından eylesin ve keremiyle bizleri cennetine koysun. O hamid’dir, o mecid’dir.

Kaynak: İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz: 616-617

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı