Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,7594
EURO
10,4069
ALTIN
499,17
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
27°C
Bursa
27°C
Gök Gürültülü
Salı Parçalı Bulutlu
30°C
Çarşamba Gök Gürültülü
31°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
31°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?

Ehl-i Sünnet Akidesi

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

28.05.2020
0
A+
A-

Ehl-i Sünneti güzel itikad sahibi olmada muvaffak eyleyen, onları hidayet ve feraset yoluna yoluna ileten, akidede şüpheye düşmekten ve geriye dönmekten koruyan Allah’a hamd olsun. Böylece Ehl-i Sünnet’in kendisini başlangıcı olmayan kadim, sonu olmayan devamlı, hiçbir şekilde diğer varlıklara benzemeyen ve irfanı ile ne mükemmellikle ne de hayalle idrak edilemeyen bir varlık olarak tanımalarını sağlayan Allah’a hamd olsun. Onlar ne teşbihi savundular, ne tatile meylettiler ne de naklin ve aklin hükmünden ayrıldılar

Bir ve benzeri bulunmaktan münezzeh olanın hamdiyle O’na hamd eder, şüphelerden uzak olarak O’nu birler, peygamberlerinin sonuncusu ve seçtiklerinin en değerlisine, onun ashabına, bağlılarına, eşlerine ve taraftarlarına selam ve salat ederim.

Ehl-i Sünnet’in itikadı şudur

[ads1]

Yüce Allah mevcuttur. Bir olup ortağı yoktur. Tek olup bir benzeri yoktur. Samed olup zıddı yoktur. Eşsiz olup dengi yoktur. Kadim olup öncesi yoktur. Ezeli olup başlangıcı yoktur. Varlığı devamlı olup sonu yoktur. Bir cisim değildir. Ne ölçüde, ne de bölünmede cisimlere benzemez. O bir cevher olmadığı gibi cevhere mahal de değildir. O bir araz olmadığı gibi arazlara da mahal de değildir. Hiçbir varlığa benzemez. Hiçbir varlık da O’na benzemez. O’nun benzeri gibi bir şey de yoktur. O, kendi buyurmuş olduğu şekilde ve dilemiş olduğu anlamda, temas ve hulül etmekten münezzeh olarak Arş’a istiva etmiştir. Arş onu taşımaz bilakis Arş ve onu taşıyan melekler O’nun latif kudreti sayesinde taşınırlar ve onun elinde mağlupturlar

O hiçbir şeye hulül etmediği gibi, hiçbir şey de O’na hulül etmez. Sonradan olma şeyler O’na mahal olmadığı gibi arazlar da O’na ilişmez. Asla değişikliğe uğramaz. Görünür olup müminler tarafından cennette görülecektir. Diri ve kudret sahibi olup asla aciz düşmez. Ne uyuklar ne de uyur

Bütün bilinenleri bilir. Yerde ve gökte zerre kadar bir şey O’nun bilgisinden hariç değildir. Açığı da gizliyi de bilir. Gönülden geçenleri, düşüncelerin hareketlerini ve özlerde saklı olanları ezeli olarak taşıdığı kadim ilim sıfatıyla bilir.

O bütün varlıkları idare eden ve bütün olayları çekip çevirendir. Herşey O’nun kazası, kaderi, hükmü ve dilemesiyle olur. O herşeyi işiten ve görendir. Saklı bile olsa işitmesinden hiçbir ses kurtulamaz. Ne kadar küçük bile olsa gözle görülebilen hiçbir şey O’nun görmesinden kaçamaz. O, kadim bir kelamla konuşandır.

[ads2]

O’nun kelamı “Allah’ın kelamını işitip dinleyinceye kadar (1)” kavlinden doalyı işitir. Bütün mahlükatı ve onların yaptıklarını O yaratmıştır. Onların rızıklarını ve ecellerini O belirlemiştir. Hak etme ve gerekli olma hükmü değil, vaadinin ve kereminin hükmü uyarınca itaatkar kullarını ödüllendirir. Çünkü hiçbir fiili yapması O’na vacip değildir. O’nun hiçbir şekilde haksızlık etmesi düşünülemez. O Hz Muhammed (s.a.v)’i bütün insanlara peygamber olarak göndermiş ve kabul etmiş oldukları hariç olmak üzere onun şeriatıyla diğer bütün şeriatları hükümsüz kılmıştır.

O’nu diğer peygamberlerden üstün kılmıştır. Kulun, onun emrettiğini yapması ve ölümden sonrası için vaat ettiği Münker ve Nekir’in sorgusu, kabir azabı, amellerin tartılması, hesaba çekilmek, sırat, Havz ve şefaate dair hususların tasdik etmesi vaciptir. Ayrıca kulun Hz Ebu Bekir’in, sonra Hz Ömer, Hz Osman ve Hz Ali’nin (r.a) üstünlüklerine inanması ve bütün sahabeye iyi zan beslemesi gerekir. İşte Ehl-i Sünnet İtikadi bunlardan oluşur.

Ehl-i Sünnet İtikadının Delilleri

[ads3]

Mahlukatın nasıl meydana geldiğini düşünüp irdeleyen ve onların mükemmel düzenine bakan kişi, onları var eden bir mucit ve tasarlayan bir tasarımcı olmaksızın meydana gelmeyeceklerini kesin olarak anlar. Çünkü sonradan meydana çıkmış olan her şey meydana gelirken bir vasıtaya muhtaçtır. Evren de sonradan meydana gelmiştir ve bir var edene muhtaçtır. Eğer yaratıcı sonradan meydana gelmiş bir varlık olsaydı bir var edene ihtiyaç duyardı. Bu da yaratıcının kadim olduğunu ve yok olmasının imkansız olduğunu gösterir. Çünkü yoklukta tıpkı varlık gibi bir sebebe muhtaçtır. Kadim olduğu sabit olan bir şeyin yok olması ise mümkün değildir. O bir cevher de değildir. Çünkü her cevher kendi kaplamış olduğu mekana mahsustur, oraya özeldir. Cevher o mekanda sakin veya hareket halindedir.

Hareket veya hareketsizlik hadis olan iki durumdur ve hadis olan şeyler ise bir başka hadisten uzak duramaz. O bir cisim de değildir. Çünkü cisim parçalardan mürekkeptir. Cevher olması batıl olunca cisim olması da batıl olur. O bir araz da değildir. Çünkü araz cisme hulül edip yerleşen şeydir ve cisimlerden önce var olduğu halde nasıl olur da onlara yerleşir. O halde hiç bir şey O’na benzemez. O’da hiçbir şeye benzemez. O hayat sıfatıyla nitelenir. Çünkü O’nun Alim ve Kadir olduğu daha önce sabit olduğuna göre, zorunlu olarak hayat sahibi olduğu da kesinleşmiş olur. Kur’an bize O’nun sıfatlarını haber vermiştir, oraya bakılsın.

Kaynak: İbnü’l-Cevzi / Minhacü’l-Hasıdin Ve Müfidü’s-Sadıkin / C:1 / bkz: 86-89

(1- Tevbe 6)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.