Allah'ın Varlığına İnanmakGünahlar ve Sonuçları

En Büyük Zulüm Allah’a Ortak Koşmak

sponsor

Allah’a Şirk Koşmak Nedir ve Ne Anlama Gelmektedir?

Şirk kelimesi ortak koşmak demektir.Yüce Allah’a zatında, sıfatlarında ve fiillerinde eş koşmak anlamlarına gelir. İslam dininin temel ilkesi Tevhid’dir.

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim‘de şirkin zulüm olduğundan bahsedilir. Hz Lokman’ın oğluna verdiği öğütlerin başında bu gelmektedir. “Yavrum! Allah’a ortak koşma! Çünkü ortak koşmak elbette büyük bir zulümdür.” (Lokman,31/13)

Zulüm haksızlık yapmak, başkasının hakkını ihlal etmektir. Allah’a şirk koşmak en büyük zulümdür. Yaratan Rabbimizin yaratılış amaçlarından uzak olmak, bizi mutsuz eder. Bu durum kişinin ebedi hayatını zarara uğratması, adeta heba etmesidir.

İslam öncesi cahiliye toplumu Allah’a inanmakla birlikte O’nun yanında başka ortaklara da inandıkları için büyük günah işlemiş ve hata etmişlerdi. Anacak şirki sadece puta tapıcılık olarak anlamak da yanlış olur. Zira Yüce kitabımız Kur’an, nefsin heves ve arzularının da ilah edinilme tehlikesinden de bahseder. “Kendi nefsinin arzusunu kendisine ilah edineni gördün mü?” (Furkan 43) Bu durum bize Rabbimizle aramıza giren her şeyin şirk olabileceği tehlikesini gösterir.

Diyanet

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı