Bilgi Kütüphanesi

En Değerli Şey: İman Kardeşliği

sponsor

Rabbimiz Müminler ancak kardeştir (Hucurat 10) buyuruyor.

Kardeşliğimizi değerli kılan şey şüphesiz imandır. İman öyle bir cevherdir ki, kan bağı, soy bağı olmasa da en önemli ortak değerdir. İmanın özü de sevgidir. Peygamberimizin buyurduğu gibi, “İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmiş sayılmazsınız” Böylece Hz. Peygamber imanın şartlarından biri olarak mümin kardeşini sevmeyi getirmiştir.

Nasıl ki kan kardeşliği hukukunun insanlara yüklediği sorumluluklar varsa iman kardeşliği de işte böyledir.

Yüce Kitabımız Kur’an mümin kardeşini hakir görmeyi, onun dedikodusunu yapmayı, hatalarını araştırmayı yasaklar. Mümin kardeşini incitmek, ona su-i zanda bulunmak, kin gütmek Allah(c.c)’ın hoşnut olmadığı davranışlardır.

Mümin kardeşliğinin en güzel örneği Muhacir-Ensar ilişkisidir.

Bu örnek kardeşlikte Medineli Müslümanlar Mekke’li kardeşleri ile her konuda yardım ve dayanışma içinde olmuşlardır. Kura’an-ı Kerim‘de bu durum, “Kendileri son derece ihtiyaç içinde bulunsalar bile onları kendilerine tercih ederler”(Haşr 9) şeklinde güzel bir davranış olarak anlatılmıştır.

(Haricen Not: Suriyelilerin Türkiye’ye gelmesine karşı olanlara duyurulur. Soğuk bir havada, dışarıda bir kedi yavrusunu görüp ona acıyorsun da, bir insana acımayıp ölüme terk etmek ve onun ölümünü öylece seyretmek ne kadar vicdani bir meseledir onun cevabını da herkes kendi vicdanına sorup ona göre cevaplandırsın

vesselam

Kaynak: 14 Şubat 2019 Cuma / Diyanet Takvimi

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı