DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

Erkek Evlenmek İstediği Kadının Neresine Bakabilir?

03/06/2024
6
A+
A-
Erkek Evlenmek İstediği Kadının Neresine Bakabilir?

Bulüğa ermiş bir kız veya dul kadın, mahremi olmayan erkeklere karşı;

  • Yüzü,
  • Elleri ve ayakları dışındaki vücut organlarını örtmek mecburiyetinde olduğu için

İslam bilginleri bu esastan hareketle erkeğin alacağı kadının yüzüne, ellerine ve ayaklarına bakabileceği görüşündedirler. Bu muhterem bilginlerimiz, yüzü ve elleri görmenin bütün vücut hakkında bilgi edinmek için yeterli olacağını da şöylece dile getirmektedirler:

  • Yüzü görmek: Kadının güzelliği ve çirkinliği hakkında;
  • Elleri görmek: Vücut teninin yumuşaklığı ve sertliği hakkında yeterli bilgiyi verebilir.

Bu açıklama temelde doğrudur. Gerçekten yüzü görmekle güzellikle çirkinliği tespit edebileceğimiz gibi, yüzün ve ellerin cildinden de vücut teni hakkında bir yargıya varabiliriz.

Burada ancak kadın aleyhine bir yanılgı söz konusu olabilir. Çünkü çalışan; sıcakta ve soğukta ellerini kullanan kadının elleri, vücut teninin özelliklerini yansıtamayacağı gibi bazen cinsiyetini bile yansıtamaz. Nitekim Allah’ın Resulü, erkek eline benzerliğine tanık olduğu kadın elinin, -kına ile kadın eli olduğunun belirlenmesini emir buyurmuştur.

Allah doğruların dile getirilmesinde utanılmasını emir buyurmadığından, biz burada bir diğer hususa daha değinmekte yarar görüyoruz.

İnsanda cinsel organlar ve erotik bölgeler belirli yapıdadır. Ancak en-boy-derinlik ve dış görünüm bakımından farklılık gösterirler.

Konunun uzmanları yüzde yer alan organların, ellerin ve ayakların yapısından cinsel organların ve erotik bölgelerin değinilen özellikleri hakkında doğruya yakın bilgi edinilebileceği görüşünde birleşmektedir.

Görülen organlardan mahrem organlara intikal metodunun tarihi asırlara dayandığını da belirtmekte fayda vardır. Kadın cinsel organının elastikiyeti sebebiyle cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyici bir uyumsuzluk çok ender zuhur edebileceği için, kadının yüzü ve ellerini görmek genelde yeterlidir

Kısıtlı görmeden ötürü duyulan kaygılar

a- Yalnız yüzü ve elleri görülen kadının görülmeyen vücut bölümlerinde büyük bir yanık izi, alaca illeti veya tiksinti uyandıracak her hangi bir hastalığı bulunabilir.

b- Kadının cinsel organında cinsel ilişkiye engel bir kusur olabilir Eşin çift uzuvlu olması da mümkündür.

c- Kadın cinsel bakımdan frijit (soğuk) olabilir.

d- Müşkülpesent insanlar için sadece yüzü ve elleri görmek, karar vermek için yeterli olmayabilir.

Peki bu kaygılar nasıl giderilmelidir?

aa- Evlenecek kadının vücudunun herhangi bir bölümünde sözü edilen cinsten bir iz, bir illet veya bir hastalık bulunabilir. Ancak kadının veya velilerinin bunu söylemeleri gereklidir.

Eğer söylemezlerse, bundan kadın mağdur olur. Çünkü bu kusuru öğrenen erkek, ilişkiden önce de sonra da kadını hem boşayabilir. hem de mahkeme aracılığı ile ve fesh yoluyla evliliği sona erdirebilir. Cinsel ilişkiye girmeden koca mahkemeye baş vurursa, kadına verdiği mehri veya mehrin yarısını kadının velisinden geri de alabilir.

Cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyip, mutluluğunu engelleyecek böylesine kusurlarına aşina olunduğunda, kadının ailesine geri gönderilebileceği hususu, Allah’ın Resûlü’nün uygulamasıyla hukukileşmiştir.

Sonuç olarak denilebilir ki, evlilik öncesinde erkek tarafından görülüp bilinemeyen önemli kusurlar, erkek için sürekli bir cinsel mağduriyete hatta ekonomik bir zarara bile sebep kılınamaz.

bb- Kadının cinsel organında cinsel hayatın başlatılması veya devam ettirilmesine engel bir kusur veya hastalık olabilir. Pek tabidir ki bu hal, erkek için de söz konusudur.

Bu durumda erkek boşama yoluna gidebileceği gibi, verdiği mehri tamamen veya kısmen geri alabilmek için mahkeme yoluyla nikahı feshe de gidebilir. Kadın için de nikahı fesh yolu açıktır.

Burada bilvesile ifade edelim, doğabilecek bu gibi sakıncaları önceden önlemek İslami ölçüler içinde de mümkündür. İslam toplum düzeninde görevlendirilecek yetkili kadınlar muayeneden geçirecekleri kızların ve kadınların varsa bu gibi evliliği feshe sebep olabilecek cinsel kusurları ve hastalıklarını tesbit edip bildirebilirler.

cc- Kadının cinsel bakımdan frijit (soğuk) olabilirliği düşünülebilir. Cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyecek bu hal veya bu halin doğuracağı mağduriyet nasıl giderilecektir?

Önce şu hususu açıklamakta fayda vardır.

Hiçbir kadın için acıkmayacağı veya tuvalete çıkmayacağı şeklinde bir ihtimale yer verilemeyeceği gibi, adet gören bir kadın için de frijit olacağı ihtimaline yer verilemez.

Cinsel bakımdan kadın, erkek gibidir. Ne var ki cinsel hayata edilgen ve de utançlı olduğundan, cinsel duyarlılığı için belirli bir süreye ihtiyacı olabilir. Bu da tabiidir.

Eğer erkek sünnetli ise, vücut ve diş temizliğine önem veriyorsa, sevişmeksizin ilişkiye girmiyor ve karısının orgazmını amaçlıyorsa kadın da, kadın olduğunun bilincinde olarak, kocasına karşı kadınsı giysi ve makyaj içinde kadınsı tavırlar takınabiliyorsa, kadının soğuk olması imkansız gibidir.

Burada suç kadının fıtratının değil, açıklanan görevlerin İslami bir mecburiyet olduğunu öğrenemeyen insanlarındır.

Değindiğimiz bütün bu hazırlayıcı şartlara rağmen, kadın yine de soğuksa, erkek için boşama yolu açıktır. Boşama yolunu vicdanen benimseyemiyorsa, sınırlı çok kadınlılık İslam’a göre baş vurulabilir bir hukuki kurumdur.

Bazı toplumlarda birden fazla ve dörde kadar kadınla evlenebilme yasaklanmıştır” denilirse, cevabımız şu olacaktır:

  • Biz İslam’ı ve onun toplumunda yapılabilir olanları anlatıyoruz.

dd- Kıyamet Günü’ne kadar gelecek milyarlarca mümin içinde eş seçiminde aşırı bir titizlik gösterecek erkeklerin bulunabileceğini de tabii görmek lazımdır. Bu tiplerin yalnızca yüzlerini ve ellerini gördükleri kadınlarla evlenme kararı alabilmeleri gerçekten güçtür.

Güçtür, ama evrensel bir dinin kuralları da böylesine azın azı bir azınlık için konulamazdı. Nitekim konulmadı da. Ama bunların makul olabilecek müşkülpesentliklerini giderici esneklikler getirildi.

Kaynak: Ali Rıza Demircan / İslam’a Göre Cinsel Hayat / bkz: 144-149

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.