İslam'da Çocuk Terbiyesi

Erkek Ve Kız Çocuğu Arasında Ayırım Yapmak

sponsor

Soru: Bazı yörelerde erkek çocuğu üstün tutuluyor. Sevgi, ilgi, mal, bağış gibi konularda ona kız çocuğundan daha fazla önem veriliyor. Bu caiz midir?

Cevap: Erkeği ve kadını yaratan, dilediğine erkek, dilediğine de kız çocuğu veren yüce Allah’dır. Bu konuda doğuma kadar götürülen tartışma Allah’ın iradesine müdahale anlamına gelir. İslam doğan her çocuğu da cinsiyet ayrımı yapmaksızın eşit tutmayı ister. Çünkü adaletli olan Allah Teala, insanların da adaletli davranmasını emreder. Hatta kalpte gizli kalan sevgide bile adaletin gözetilmesi hedeflenir.

Erkek çocuklarına göre daha fazla şefkat ve korunmaya muhtaç olan kız çocukları için Allah’ın Resulü şöyle buyurmuştur:

‘Kimin üç kızı olur da bunlara sabreder ve onları giydirirse, ona ateşten koruyucu bir perde olur. Kimin üç kızı ve ya üç kız kardeşi olur ve bunlara iyi muamele ederse cennete girer.

Bir kimse sağlığında iken malını dilediği kimseye bağışlayabilir. Ancak bütün servetini başkalarına dağıtarak mirasçılarını yoksul bırakması üstün bir davranış olmadığı gibi, bazı evlatlarına mal verip diğerlerini mahrum etmesi da harama yakın mekruh sayılmıştır. Erkek ve kız çocukları arasında bağışta ayırım yapması da böyledir. Çünkü çocuklar arasında ayırım yapmak fitneye yol açar ve bağış yapılmayan veya az bağış yapılan çocukların diğerlerine ve ana-babasına düşman olmasına yol açabilir. Nitekim Hz Peygamber (s.a.v) :

‘Allah’tan korkunuz ve çocuklarınız arasında adaleti gözetiniz’ buyurmuştur. Başka bir hadis-i şeriflerinde ise:  Ey ümmetim, atıyye ve bağış konusunda çocuklarınız arasında eşitliği gözetiniz. Ben çocuklardan birisini üstün görecek olsaydım kadınları üstün görür ve tercih ederdim’ buyurur.

Kaynak: Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 539-540

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı