Kitaplara İman Etmek

Euzü Besmele ve İstiaze (diyanet)

sponsor

Kur’an Okumaya Euzü Besmele ile Başlamanın Hükmü

Euzü veya istiaze diye bilinen bu cümle bu şekliyle bir ayet olmadığı için mushafa yazılmamıştır.”Kur’an okuyacağın vakit o kovulmuş şeytandan Allah’a sığın (1)” şeklinde buyrulduğu için Kur’an okumaya başlayanlar, besmeleden önce ‘euzü…’ ifadesini okumak suretiyle bu emri yerine getirmektedirler.

Asıl adı İblis olan şeytan, Allah’ın ‘Adem’e secde et’ emrine uymadığı , kendisinin daha üstün olduğunu ileri sürerek emre karşı geldiği için meleklerin vatanından (meleküt alemi) kovulup sürgün edilmiş: o da imtihan dünyasında Allah’ın kullarını, O’nun yolundan ve rızasından ayırmak için uğraşmayı kendine vazife edinmiştir (2).

Şeytan kendine uygun diğer cinleri ve insanları da kullanarak vazifesini yapmaya çalışmaktadır (3)

Ancak Allah’a iman eden, O’na dayanan ve güvenen müminlere şeytanın zarar veremeyeceği ve onlara hükmünün geçmeyeceği ilgili ayetlerde açıklanmıştır (4)

Yukarıda meali zikredilen ayet sebebiyle Kur’an okumaya başlayanlar ‘euzü’ çekerler. Ancak bunun hükmü konusunda farklı görüş ve yorumlar vardır. Bazı müctehidlere göre emir kipi kullanıldığı için euzü çekmek farzdır. Müctehidlerin çoğunluğuna göre ise bu bir tavsiye emridir. euzü çekmek farz değil menduptur, teşvik edilmiştir ve güzel bulunmuş bir davranıştır.

Şeytanın insandan en uzakta olması gereken zaman olan Kur’an okuma halinde bile -okumaya başlarken- euzü çekmek tavsiye edildiğine göre, diğer işlere başlarken bunu yapmanın daha da gerekli olacağı anlaşılmaktadır.

Kötülüğe karşı bile iyilik yaparken insanlardan gelecek belayı defetmek, euzü çekerek de şeytandan gelecek olan vesvese ve kışkırtmayı kendilerinden uzaklaştırmak Kur’an’ın müminlere tavsiyeleri arasında yer almıştır (5). Euzü bir yandan böyle maddi ve manevi şerleri, kötülükleri defetmeye ilaç olurken diğer yandan kulun imtihan şuurunu tezelemekte, insanın ulvi yönü ile sufli yönü arasında ömür boyu sürüp giden ve onu geliştirmeyi olugunlaştırmayı sağlayan mücadelede uyanık ve tedbirli olmayı telkin etmektedir.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları / Kur’an Yolu / C:1 / bkz: 556-57

(1- Nahl 98) (2- bkn: A’raf 11-17) (3- bkn: En’am 112) (4- bkn:Nahl 98-100) (5- Mü’minun 96-98)

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı