DOLAR
21,2392
EURO
22,8954
ALTIN
1.339,37
BIST
5.372,66
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Parçalı Bulutlu
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
24°C

Evlenmek Değil Sadece Flört Etmek

Evlenmek Değil Sadece Flört Etmek
12.03.2023 18:31
0

Gençliğin, Gençlerin Flörtle İmtihanı: Medyada gösterilen romantik aşkların nikahsız birliktelikler olması ve ancak çocuk sahibi olmak için evlenilebileceği kodlaması ister istemez aşkı sadece flört alanına hapsetmektedir

Çağımızda gayrimeşru ilişkiler o kadar alenileşti ki, en uç seviyede birliktelikler bile sıradanlaştı. Avucumuzun içine sığacak kadar küçülen dünyanın diğer ucunda neler olup bittiğini anında bilmemizin mümkün olduğu bir zamanda medya tarafından önümüze sunulan dejenere hayatlar ve çarpık ilişkiler;

Bizi biz yapan edep, haya, mahremiyet gibi kutsal değerleri itibar edilmez hale sokuyor. Çünkü değerlerimize aykin unsurlar seyredile seyredile, kötü ve yanlış bulunsa bile artık normalleşmeye, sıradanlaşmaya başlıyor.

Kız-erkek ilişkilerindeki çarpıklıklar da bu anlamda gerek müzik klipleri, gerek reklam filmleri, gerekse yerli ve yabancı diziler yoluyla her gün adeta damarlarımıza kuvvetli bir zehir gibi zerk edilmeye devam ediyor.

Eskiden aile yanında seyredilemeyen bu yüz kızartıcı yapımlar, artık gayet rahat bir şekilde izlenebiliyor.

Yazılı ve Görsel Medya; Gençlere Evlenmeyin Flört Edin Diyor

İnsanın romantizmi hayatının merkezine koyduğu dönem gençlik yıllarıdır. TV de gördüğü allı pullu aşklara bakıp ben de bundan istiyorum diye düşünen gençler adeta aşık olmak için yaşamaya başlar.

Öyle ki dizilerde beğendiği tiplerin bir benzerini gerçek hayatta da arar veya kendini o popüler karaktere benzetmeye çalışır. İzlediği romantik komedilerdeki gibi her şeyin yolunda gideceği, mutlu sonla bitecek bir aşkın düşünü kurar.

Ancak bir çok genç için mutlu son sadece kavuşmaktan ibarettir, evlenme mevzusu neredeyse hiç akla getirilmez. Çünkü medyada gösterilen romantik aşkların nikahsız birliktelikler olması ve ancak çocuk sahibi olmak için evlenilebileceği kodlaması ister istemez aşkı sadece flört alanına hapsetmektedir.

Ayrıca evliliğin aşkı öldüren, kişiyi özgürlükten mahrum bırakıp mutsuz eden bir kurum gibi zihinlere kazınması da bu algıya büyük katkı sağlar. Sevmek ve sevilmek insanın yaradılışında olan özelliklerdir, dolayısıyla böyle romantik hayallerimizin olması son derece doğaldır aslında.

Doğal ve normal olmayan; helal dairenin dışına çıkmak ve hayatımızı, karakterimizi, kişiliğimizi sadece ve sadece bu beklentiye odaklayarak gençliğimizi harcamaktır. Evliliği öteleyip, helal ve haram sınırlarını aşarak flört yanlışına düşmektir.

Gençler Arasında Flörtleşmenin Yaşı Düşerken Evliliğin Yaşı Yükseliyor

Gençliğin flört tarzı ilişkilere meyletmesinin bir diğer körükleyicisi de, son yıllarda toplumumuza empoze edilmeye çalışılan geç evlenme düşüncesi.

Evlenme yaşının 30’lara çıkması, zaten erken yaşlarda uyarılmış olan genç zihinlerin daha da bocalamasına sebep oluyor. Sevmek/sevilmek isteği ve doğru insanı bulma adına çeşitli yanlış ilişkilere girilmesi, gayri ahlaki yaşam tarzlarının benimsenmesi, hem erken yaşta duygusal ve fiziksel anlamda kişiyi yıpratıyor, hem de birçok önemli değerin kaybedilmesine yol açıyor

Zaman geçtikçe de genç, evlenmek için ne kimseyi beğenebiliyor, ne de kendisini beğenip evlenecek bir kişi bulabiliyor.

Bedenen ve ruhen sağlıklı, iffetli bir genç neslin yetişebilmesi için gerek ailelere, gerek eğitimcilere, gerekse gençlerin kendisine önemli görevler ve sorumluluklar düşüyor.

Rehber öğretmen Esra Karabacak flört meselesinde bereketli bir memba gibi algıanan sosyal medyaya özellikle dikkat çekiyor. Bu mecranın doğru kullanımının önemini, ailenin çocuğunu bu konuda izlemesi ve sınırsız bir kullanım izni vermemesi gerektiğini belirtiyor.

Karabacak, ayrıca gençlerin duyguların ağır bastığı zamanlarda bu konunun olası sonuçlarını, doğabilecek sorunları gerçekçi olarak düşünmelerini tavsiye ediyor. Hayal dünyasına kapılmadan mantıklarını çalıştırmalarının önemli olduğunu ifade ediyor.

Boşluğa düşmek, bir işle meşgul olmamak da gençleri yanlış ilişkilere veya zararlı alışkanlıklara itebilir. Bu yüzden gençler olumsuzlukların hayatlarını doldurmaması için spor, sanat, hobi gibi çeşitli aktiviteler, faydalı hizmetlerle meşgul olmalılar diyen Karabacak sözlerine şöyle devam ediyor.

“Gençlerin hedeflerinin olması lazım. Burada hedeften kasıt sadece üniversiteye girmek, kariyer edinmek değildir. Ne yapıyor olursa olsun onu en iyi şekilde gerçekleştirmeye, kendini geliştirmeye, bugün daha iyi ne yapabilirim? diye düşünmeye çalışmalıdır.

Özeleştirisini objektif bir biçimde yapabilen, kendisini değerlendirerek olumlu-olumsuz yanlarını yakalayabilen gençler kazançlı çıkacaklardır. Bir de çevre desteği ve doğru arkadaş seçimi bilhassa karşı cinsle yaşanabilecek yanlış ilişkilerin önüne geçmede fayda sağlayacaktır.

Güvendiği, sevdiği, sorunlarına çözüm getirebileceğine, kendisini doğru yönlendireceğine inandığı bir yakınıyla halini, derdini paylaşabilmeli

Zinaya Yaklaşmamak İçin Ne yapmalı?

Yarattığı kullarını en iyi şekilde bilen Rabbimiz bizi ne güzel uyarmış “Zinaya yaklaşmayın (1)” diye buyururken. O çirkin fiile giden yollan tıkayarak kendimizi korumamızı emretmiş.

Eskiler ateşle barut bir arada olmaz derlerdi. Bu, karşı cinsten biriyle sürekli bir arada, yakın ortamlarda, baş başa bulunmanın sakıncalarını ortaya koyan doğru bir benzetme.

Beraber büyümüş olunsa da, iki tarafın kalbinden kötü bir niyet geçmiyor olsa da kural açık. Nefsimizin ve şeytanin ne oyunlar oynayabileceğini biz bilemeyiz ama onları yaratan elbette çok iyi bilir.

Allah Resulü de (s.a.v) bu konuda bizleri şöyle uyanıyor;

  • Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa, yanında mahremi olmayan bir kadınla yalnız kalmasın, çünkü böyle bir durumda üçüncüleri şeytandır.

Farklı cinslerin birbirinden etkilenmeyeceğini iddia etmek imkansızdır. Cenab-ı Hak kadını ve erkeği imtihan için böyle takdir etmiştir. Bu yüzden aşık olup da gayrimeşru yollara sapmadan iffetini muhafaza etmek hakikaten zordur ancak unutmayalım ki kazancı da boldur.

Kaynak: Nurbahar Aydım / Semerkand Aylık Aile Dergisi / Ekim 2012 / bkz: 22-23

(1-İsra Süresi 32)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.