Evlilik ve Aile Hayatı

Evlilik Hayatında Kadın Ve Erkeğin Karşılıklı Görev Ve Sorumlulukları

sponsor

Toplumun temel taşı olan ailenin sağlam olması

Eşler arasında ilk günden itibaren var olup ömür boyu sürmesi gereken karşılıklı sevgi, sadakat ve vefaya bağlıdır. Bu durum her kültürde değişik derecelerde var olan evrensel prensiplerden ibarettir. Hatta hayvanlar aleminde bile eşler arasında vefa ve sadakat anlamında değerlendirilebilecek davranışlar sergilenmektedir.

Ölen eşin arkasından bir süre üzülüp yas tutmak, eşyalarını saklamak, hatırasından ötürü bir süre evlenmemek, süslenmemek, eğlenmeli mekanlara gitmemek hatta bir süre evden çıkmamak gibi davranışlar, eşler arasında ki vefanın birer tezahürüdür.

Allah (c.c), eşlerin nikah sırasında birbirlerine verdikleri söze vefa göstermeleri gerektiğini şöyle dile getiriyor :

Eğer bir eşi bırakıp da yerine başka bir eş almak isterseniz, onlardan birine yüklerse mehir vermiş olsanız dahi ondan hiçbir şeyi geri almayınız. Siz iftira ederek ve apaçık günah işleyerek onu geri alır mısınız? Vaktiyle siz birbirinizle içli-dışlı olduğunuz ve onlar sizden sağlam bir teminat almış olduğu halde nasıl geri alırsınız? (Nisa 20-21)

Nikah Akdi Ne Demektir?

Burada ki teminat, nikah akdinin Allah’ın emri, Peygamber’in kavli ve şahitler huzurunda ciddi bir sözleşme ile kıyılmasıdır. Elbette mehir de garanti altına alınmıştır. Bir yastıkta kocama, karşılıklı vefa, sevgi, saygı , namus ve haysiyeti koruma, mutlu ve mutsuz anlarda beraber olma ve yek diğerine maddi-manevi destek olma gibi, aileyi ayakta tutan konuların hepsinde söz verilmiş olunmaktadır. İşte bu sözlerin tamamına vefa gösterilmesi, gereğinin yerine getirilmesi, eşlerin karşılıklı hak ve görevleri arasındadır.

Eşler arasında vefa ve sadakatin çok azaldığı ve bu yüzden birçok ailenin yıkılmayla karşı karşıya olduğu, adeta bu konunun insanlığın birinci gündem maddesi haline geldiği günümüzde, bu alandaki vefaya da ne kadar muhtaç olduğumuz izahtan varestedir.

Peygamber Efendimiz de

Şartlarına eksiksiz uymanız gereken en önemli sözleşme, eşinizle yaptığınız nikah sözleşmesidir buyurarak konunun önemine dikkat çekmiştir. Peygamber Efendimiz, ailesi için bu vefanın da en güzel örneği olmuştur

Kaynak: Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz: 681

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı