Hz Ali'nin Sözleri

Ey Gafil Olup da Kendilerinden Gafil Olunmayanlar

sponsor

Ey gafil olup kendilerinden gafil olunmayanlar!

Ömürleri kendilerinden alınan, emredildikleri şeyleri terk edenler !

Bana ne oluyor ki, sizi Allah’tan uzaklaşanlar olarak görüyorum. Sizler bir çobanın bir vebali bir otlağa ve hastalık yapan bir su kaynağına götürdüğü bir sürü gibisiniz. O sürü sanki kesilmek üzere bıçak için yemlenmekte, buna karşılık kendisine ne yapılacağını bilmemektedir.

Allah’a yemin olsun ki, sizden her kişiye çıktığı ve girdiği yeri ve bütün durumunu haber vermeyi dilersem yapabilirim. Ancak benden dolayı Resulüllah (s.a.v)’e karşı küfre düşmenizden korkuyorum. Bilmiş olun ki, onu hususta güvenileceklerden seçkinlere ulaştırırım (bildiklerimi, fitneye düşmelerinden korkulmayan kimselerden yakin sahiplerine ulaştırırım yani).

Ey insanlar!

Allah’a yemin olsun ki sizden önce bizzat kendim yerine getirmeden sizi itaate teşvik etmiyorum, sizden önce kendim sakınmadan sizi bir günahtan sakındırmıyorum.

Sonra ahlakı değiştirmekten ve çeşitli şekillere sokmaktan sakının. Dili tek bir dil haline getirin. Kişi dilini korusun. Bu dil sahibine karşı itaatsizdir. Allah’a yemin olsun ki, dilini korumadan kendisine faydalı bir takvayla sakınacak bir kul göremiyorum. Müminin dili kalbinin arkasında, münafığın kalbi ise dilinin arkasındadır. Zira mümin bir şey konuşmak istediğinde onu nefsinde düşünür, hayırlı şey olduğuna karar verirse onu gösterir, kötü ise üstünü örter. Münafık ise diline geleni söyler, kendi lehine ve aleyhine olanı idra k demez.Resulüllah (s.a.v); ‘Kalbi doğru olmadan kulun imanı doğru olmaz. Dili doğru olmadan da kalbi doğru olmaz’ buyurmuştur.

Kaynak: eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015)- (Hz Ali’nin Konuşmaları, Mektupları ve Hikmetli Sözleri) Nehcü’l Belağa / bkz: 182-185

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı