Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,6023
EURO
10,2687
ALTIN
493,11
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Mevzi Sağanak
30°C
Bursa
30°C
Mevzi Sağanak
Perşembe Mevzi Sağanak
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
31°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Pazar Parçalı Bulutlu
31°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?

Ey Nefsim! Sana Yazıklar Olsun

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

20.03.2020
0
A+
A-

Senin için dünyaya ve şeytana tabi olmak, sana yakışmadığı gibi, doğru da olmaz. Sen herkesi bir yana bırak da kendine bak. Zamanlarını boşa geçirme, aldığın nefeslerin sayılıdır. Aldığın her nefes senden kopan bir parçadır.

► Hastalıktan evvel sağlığını,

► Meşguliyetten evvel boş vaktini,

► Fakirlik gelmeden zenginliğini,

► İhtiyarlamadan evvel gençliğini,

► Ölmeden önce de hayatın kıymetini bil ve bunu ganimet olarak telakki et.

Bu vesile ile ahirette ki sonu olmayan hayatını düşün ve ona çalış.

Biraz insaflı ol!

Önümüz kış var deyip onun günlerinin hesabını yaparak yiyecek, giyecek, odun gibi her türlü ihtiyacını temin etmiyor ve buna çalışmıyor musun? Bu hususta Allah’ın fazlı ve keremine neden güvenmiyor ve bağlan mıyorsun?

Ben yakacak ve giyecek toplamasam da olur, Allah beni üşütmez. Onun buna gücü yeter deyip neden boş vermiyor da her tülü sebep ve çareye müracaat ediyorsun? Acaba cehennemin soğuğu, dünyanın kışından ve müddeti de dünyadaki müddetten daha azdır diye bir zanna mı kapılıyorsun? Yoksa her ikisi arasında bir benzerliğin olabileceğini mi düşünüyorsun? Hiçbir güçlüğe katlanıp çalışmadan cehennemin zorluklarından kurtulmanın mümkün olduğunu mu zannediyorsun?

Ey Nefis Sana Yazıklar Olsun !

Cahilliği bırak da ahiret ile dünyanı kıyasla. Hepimizin halkedilmesi ve dirilmeleri sadece bir nefsin diriltilmesi ve yaratılması gibidir. Bizi nasıl yok iken yarattıysa, yok ettikten sonra da öylece yeniden diriltir. Allah’ın sünnetinde değişme olmaz

Ey Nefis Sana Yazıklar Olsun !

Senin tamamen dünyaya dost olduğunu ve bütünüyle ona bağlandığını görüyorum. Ondan ayrılmak sana zor geliyor. Devamlı olarak dünyaya yakın olmak istiyorsun. Onun kalbindeki sevgiyi giderek kuvvetleniyor, kıymetin durumundan, Allah’ın sevabı ve ceza vermesinden adeta gaflete düşmüş, dostlarından seni uzak kılacak olan aleme inanmıyormuş gibi bir tavır ve davranışa giriyorsun.

Sultanın sarayına bir kapıdan girip diğer kapıdan çıkmakla emredilen kimse, saray içinde gördüğü güzel bir simaya bağlanıp sanki orada daim kalacakmış gibi çıkacağını unutup o güzelle meşgul olmasını ve sonradan mecbur olarak gördüğü güzeli bırakıp çıkması senin nazarında bir akıllılık mıdır?

Sen bunu akıllılık olarak mı kabul ediyorsun? O sarayın hükümdarın mani olması gibi, dünyada Allah’ın malı olduğunu, buna malik olmanın mecazi manada olduğuna öldükten sonra hiç kimsenin bir mülkiyeti kalmadığı bilmiyor musun?

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki;

Cebrail benim kalbime üfledi ki: Kimi istersen sev ondan mutlaka ayrılacaksın. Amelini istediğin şekilde yap, nasıl amel edersen karşılığını da ona göre bulacaksın. Ne kadar yaşarsan yaşa, nihayetinde mutlaka öleceksin.

Ey Nefis Sana Yazıklar Olsun !

Dünyanın zevklerine bağlanıp onlara alışan kimseyi nihayet ölüm yakalayıp zevklerinden ayırdığı zaman, hasretinin daha da artacağını bilmedin mi? Düşünmüyor musun ki öldürücü zehri bilmeden azık olarak aldın Geçmişlere bir göz atıp büyük büyük inşaatlar yaptıkları halde onları nasıl terk edip gittiklerini, Allah’ın onların servetlerini yine onların düşmanlarına nasıl verdiğini duymuyor ve düşünmüyor musun?

Onların yiyemeyecekleri şeyleri topladıklarını, oturamayacakları evleri inşa ettiklerini, nasıl olmayacak şeyleri ümit ettiklerini bilmiyor musun? Onlardan birinin yaptıkları binalar gökyüzüne yükseldiği halde, varacakları yerin toprak altında bir çukur olduğunu görmüyor musun? Ahmaklığın bundan daha büyüğü olur mu?

Kısa bir müddet sonra terk edeceği dünyasını imar ederken, mutlaka varacağı ahiretini harap etmesi aklın alacağı bir şey midir? Böyle ahmakların ahmaklık etmelerine izin vermekten utanmıyor musun? Senin bu işlere bir türlü akıl erdiremediğini ve başkalarına tabi olduğunu kabul edelim. O zaman sana düşen görev, böyle ahmak kimselere hakim, alim ve peygamberlerin akıllarını kıyaslayarak daha akıllı olana tabi olmaktır. Doğrusu da bu değil mi?

Ey Nefis Sana Yazıklar Olsun !

Senin hayrete şayan bir halin, aşırı derecede bilgisizliğin ve görünen bir azgınlığın vardır. Gayet açık olan bu halleri nasıl görmemezlikten gelirsin? Galiba seni makam sevgisi mest etti de bu hususları anlayamaz hale mi geldin? Mevkinin bazı insanların kalplerini kendine bağlamak demek olduğunu bilmiyor musun?

Sen o bir takım kimselerin sana bağlanmalarını bırak da, bütün dünya ehlinin senin önünde eğildiklerini kabul et. Böyle olmuş olsa bile, elli sene sonra senin önünde eğilenlerden bir eser kalmayacaktır. Öyle ki geçmiş sultanlarda olduğu gibi gelecekteki sultanlar da unutulacak, adın duyulmayacak, şanın, şöhretin yok olup gidecektir.

Yüce Allah buyuruyor ki;

Şimdi onlardan birini hissedip görüyor veya gizli bir seslerini bile duyabiliyor musun (Meryem 98)

Sonu olmayan ve ebedi olan bir şeyi yakın zamanda yok olup gidecek olan şeyle nasıl olur da değiştirirsin? Hükümdar olduğun ve bir milletin senin önünde el pençe divan durduğu ve işlerin tamamen iyi gittiği bir zamanda bir de bayağı bir insan olup, aile fertlerin, komşularının bile sana itaat etmeyeceği ve sana tabi olmayacakları bir zamanı düşün. O zaman halin nice olur?

Eğer dünyayı basiretinin kör oluşundan ve bilgisizliğinden dolayı terk edemiyorsan, hiç olmazsa dünyayı terk eden ve ahiret yoluna giren arkadaşlarına bakıp dünyadan nefret duymalısın. İnsan dünya menfaatleri için çalışan pintilere, bunun verdiği yorgunluğa ve kazanılan şeyin çabucak yok olacağına bakarak dünyaya karşı nefret duyar. Onların ekserisi seni bırakıp terk edecekleri halde, sen neden onların bir zerresinden bile vazgeçmiyorsun?

Ülkende senden kat kat daha üstün hayat süren ve geçim seviyesi yüksek olan Yahudi ve Mecusiler de var. Sen hala bunun neyine bağlanıyor da bunun için ferahlıyorsun. Bu çeşit sefih insanların bile yaşayış ve maddi menfaat yüzünden seni geçtikleri dünya varsın kahrolsun.

Ne kadar bilgisiz ve adi bir görüş sahibisin ki, Allah’ın civarında sonsuza dek kalacak olan mukarrebler, sıddıklar ve peygamberlerle beraber olmaktan sarfı nazar edersin de, kısa bir zaman için bile olsa böyle sefih ve adi kimselerin arkasında ayak takımından, sayılmayan bir kimse olmayı kabullenirsin? Dünyada ve ahirette uğrayacağın ve duyacağın büyük hasreti bir bilebilsen.

Kaynak: İmam Gazali / İhyau Ulumi’d-Din / C:4

    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.