DOLAR
19,9662
EURO
21,3770
ALTIN
1.249,93
BIST
4.580,67
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
19°C
İstanbul
19°C
Hafif Yağmurlu
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
21°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C

Fakirlik & Zenginlik ve Dünya

Fakirlik & Zenginlik ve Dünya
10.02.2023 22:53
0

İnsanları kurtuluşa götürecek iki yol vardır ki buda Kur’an-ı Kerim ve Kur’an-ı Kerim’in yaşayan örneği Hz Muhammed ve onun seçilmiş ashabıdır

Ariflerden bir zat şöyle demiştir: İnsanlar üç sınıftır:

 • 1 ▬ Ahireti sebebiyle dünyayı ihmal edenler ki onların hali kazananlar derecesidir.
 • 2 ▬ Ahireti için dünyalık kazananlar ki bunların hali de kurtulanlar derecesidir.
 • 3 ▬ Dünya sebebiyle ahireti ihmal edenler ki bunların hali de helak olanlar derecesidir.

Bir alim biraz daha ileri giderek şöyle demiştir:

Allah’ı seven yaşar, dünyayı seven şaşar, akılsız ahmaklar da sağa sola gidip gelirler (1)

İnsanları kurtuluşa götürecek iki yol vardır ki buda Kur’an-ı Kerim ve Kur’an-ı Kerim’in yaşayan örneği Hz Muhammed ve onun seçilmiş ashabıdır

Nitekim bir hadis-i şeriflerinde Allah Resulü (s.a.v); Herkesin bir sanatı var. Benim sanatım ise fakirlik ve cihaddır. Her kim bu iki şeyi severse beni sevmiş olur. Bu iki haslete buğzeden de bana buğzetmiş olur.

Bir başka hadis-i şeriflerinde ise; Fakirlik dünyada meşakkat ahirette sevinç, zenginlik ise dünyada sevinç ahirette meşakkattir.

Nitekim maneviyat önderlerinden; Şakiki Belki şöyle demiştir:

Fakirler ve zenginler üçer şey seçmişlerdir

Fakirler

 • Beden rahatlığı,
 • Kalp huzuru ve
 • Kolay olan hesabı seçmişlerdir.

Zenginler ise;

 • Bedenlerinin yorgunluğu
 • Kalplerinin meşguliyeti ve
 • Hesabında zor olanını seçmişlerdir (2)

Nitekim Resulüllah (s.a.v): Her ümmetin bir fitnesi var. Benim ümmetimin fitnesi de mal mülktür.

ve yine Resulüllah (s.a.v) buyuruyor ki; Cennete ilk davet edilecek kimseler; hem bolluk hem de sıkıntılı dönemlerinde Allah Teala’ya hamd edenlerdendir.

“Ne diriler, ne de ölüler denk olurlar” (Fatır’22) ayetinin tefsiriyle ilgili olarak Hasan el-Basri’nin (r.a):

Burada kastedilen iki zümre zenginlerle fakirlerdir. Hasan’a göre fakirler Rableri sayesinde diri olanlar, zenginler de dünyaya sarılmaları sebebiyle ölü olanlardır (3)

Resulüllah (s.a.v); Şeytanın zenginler hakkında şöyle söylediğini bildirmektedir.

Zenginler üç şeyden birini mutlaka işler.

 • Ona mallarını güzel gösteririm, hakkını ödemez
 • Ona harcamayı kolaylaştırırım, yerinde olmayan şeylere harcar, israf eder
 • Mal sevgisini kalbine yerleştiririm, onu haksız bir şekilde kazanır.

O zaman;

“Fakir olan kimsenin Allah Teala’nın bu nimetine şükretmesi gereklidir. Ayrıca bilmelidir ki Rabbi, kendisini sevdiği için onu dünyadan mahrum bırakmıştır. Ona, Peygamberlerine ve veli kullarına yaptığı ikramı yapmıştır.

Bu yüzden hamd etmeli ve bu duruma feryat etmemelidir. Başına gelen geçim sıkıntısına sabretmeli ve bilmelidir ki Allah Teala’nın ahirette hazırladığı nimetler, dünyada mahrum bıraktıklarından daha hayırlıdır.

Kaldı ki fakirliğin hiçbir kıymeti olmasa dahi Resulüllah (s.a.v)’in sanatı olması ve bu konuda ona uyuluyor olması ne kadar büyük bir kazançtır (4)

“Rabbi, insanı denemek için ona değer verip, nimetlere garkedince o: “Rabbim hakkım olan ikramı yaptı” der (5)” yine denemek isteyipte nasibini daraltınca “O: Rabbim beni zelil, perişan etti der (6)

ve unutmayın ki;

“Kim Allah’ı severse Allah onu sınar. Allah kullarından ancak şükreden, sabreden ve zikredenleri, Aziz ve Celil olan Allah’tan başkasına ibadet etmeyenleri imtihan eder (7)

Selam hak edenlerin üzerine olsun vessela

(1-Ebu Talib el-Mekki / Kalplerin Azığı / C:4 / bkz:356);(2-Ebu’l Leys Semerkandi / Tenbihü’l Gafilin / bkz:309);(3-Ebu Talib el-Mekki / Kalplerin Azığı / C:4 / bkz:164);(4-Ebu’l Leys Semerkandi / Tenbihü’l Gafilin / bkz:311);(5-Fecr’15);(6-Fecr’16);(7-İbn Kesir – İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) – C:5 – bkz:187)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.