Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
28°C
Bursa
28°C
Gök Gürültülü
Pazar Sağanak Yağışlı
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi

22.01.2021
0
A+
A-

Yüce Allah kullarına namaz kılmayı, oruç tutmayı, zekat vermeyi, hacca gitmeyi farz kılıp bunları yapmadığı takdirde cezalandıracağını bildirmiş, bunun yanı sıra nafile ibadetler ile de kulunun derecesini yükselteceğini bildirmiş ve nafile olan ibadetlerle de; nasıl ki abdest üstüne abdest nur üstüne nurdur hadis-i şerifi mevcuttur aynı şekilde de nafile namazlar sevap üstüne sevaptır.


Farz olanı yerine getirmeden nafile olana sarılmak gafletten başka bir şey değildir. Belki nafile olan ibadetleri yerine getirmediğin yada getiremediğin için cezalandırılmayabilirsin ama farz ibadetleri için böyle bir şey söz konusu değildir. Nasıl ki bir işi kurarken önce sermaye gerekli, sonra sermaye kurtarıldıktan sonra kara geçilir, aynı şekilde de farz ibadetleri yerine getirdikten sonra nafile olan ibadetlere geçilir.

Yoksa Ramazan ayı orucunu tutmayıp da sene içerisinde olan Muharrem ayı orucunu tutmak, haftada iki gün, ay başında sonunda ve ortasında tutmak gafletten başka bir şey değilse, aynı şekilde de sabah namazını kılmayıp da teheccüt namazı kılmak için gece yarısına kadar uykusuz kalıp da sabah namazını kazaya bırakmakta aynı şekilde gafletten başka bir şey değildir. Nitekim bu açıklamayı yaparken nafile ibadetleri terk edin demiyoruz tam aksine farz ibadetleri yeri getirdikten sonra nafile olan ibadetlere devamlılık konusunda kararlılık gösterin.

Gösteremiyorsanız da farz ibadetlerini yerine getirme hususunda taviz vermeyin, gevşeklik göstermeyin. Çünkü sizin gevşeklik gösterdiğiniz şeyde, şeytan sizi daha da uzaklaştırmak ve bir daha ona sahip olamamanız için elinden gelen gayret ve çabayı sarf edecektir.

Resulüllah (s.a.v) buyuruyor ki: Allah azze ve celle şöyle buyurmuştur: Kim velime (dostuma) düşmanlık ederse bana harp ilan etmiş olur. Kulum kendisine farz kıldığım şeylerden daha çok sevdiğim bir şeyle bana yaklaşamaz kulum nafilelerle bana yaklaşmaya devam eder ve sonunda ben onu severim. Bir kere sevdim mi artık işiten kulağı, gören gözü, tutan eli ve yürüyen ayağı olurum. Benden bir şey isterse veririm. Bana sığınırsa korurum.

Adamın biri, bir defasında İbn Abbas’a (r.a): Gece kalkıp namaz kılan ve gündüzleri oruç tutan, fakat Cuma’ya gitmeyen kimse hakkında ne dersin. Bu adam eğer bu tutumunu değiştirmeksizin ölürse yeri neresidir diye sorunca İbn Abbas: O kişi cehennemliktir cevabını verdi.

Allah Resulü (s.a.v): Kendinizi ancak yapabileceğiniz amellerle mükellef kılın buyurmaktadır. Nitekim bu konu üzerinde Hz Ali (r.a) şöyle buyurmaktadır: Nafileler farzlara zarar verirse, onları terk edin ve yine başka bir sözünde devam edilen az şey, usandıran çok şeyden hayırlıdır buyurarak insanların düşmüş olduğu gafletten uyanmaları için ikaz etmektedir.

Yine aynı şekilde; Bir günde yüz rekat nafile namaz kılıp da arkasından bir ay boyunca hiç nafile namaz kılmamaktansa her gün dört rekat nafile namaz kılıp, her gün sevap kazanman daha hayırlı ve daha makbuldür. Nitekim Allah Resulü (s.a.v): Allah’ın en sevdiği amel azda olsa devamlı olanıdır buyurmakta ve başka bir hadis-i şeriflerinde ise:

Kim Allah Teala;’yı bir ibadete alıştırır da sonra bezginliğinden dolayı onu terk ederse, Allah da ona gazap eder buyurarak ibadetin gerekliliği ve devamlılığı hususunda ikaz etmekte ve uyarmaktadır.

Nitekim “Ömer b. Hattab (r.a) bir rahibin manastırının yanından geçti. Ona: Ey rahip diye seslendi. Rahip karşısına gelince: Hz Ömer ona bakıp ağlamaya başladı. Kendisine:

Ey müminlerin emiri seni ağlatan nedir? denildi. O: Aziz ve Celil Allah’ın kitabındaki: ‘Amel etmişler, yorulmuşlardır kızgın bir ateşe gireceklerdir (Gaşiye Süresi’3-4)’ buyruğunu hatırladım, işte beni ağlatan budur dedi (1)”.

ve aynı şekilde:

“Yüce Allah ‘Amel etmişler, yorulmuşlardır (Gaşiye Süresi’3)’. Bu yüzler(in sahipleri) çokça amel etmişler, bu uğurda çokça yorulmuşlardır ama kıyamet gününde ise kızgın bir ateşi boylamış olacaklardır (2)”

Tabii ki bu açıklamaları aynı şekilde farz ibadetlerini yerine getirenler içinde geçerlidir. Nitekim kıldığı namazdan haberi olmayan, kıldığı namazı savsayan, rüküsünü, secdesini, kıyamını, kıraatını, tadil-i erkanını yerine getirmeyenler içinde geçerli olduğunu söylemek mümkündür ki Hz Peygamber (s.a.v):

Nice oruç tutan vardır ki, orucundan dolayı açlıktan ve susamaktan başka bir şeyi yoktur. Nice namaz kılan vardır ki, namazından dolayı uykusuzluktan ve sıkıntıdan başka bir şeyi yoktur buyurmaktadır. Zekilerin uykusu ve iftarları ne güzeldir buyurmuşlardır.

“Mukatil b. Hayan der ki: Namazı ikame: vakitlerini geçirmeksizin zamanında ve abdesti tam alıp, rüku ve secdeleri, Kur’an tilavetini, tahiyyat ve salavatları mükemmel şekilde yaparak eda etmektir. Namazın ikamesi işte budur (3)”

“Mesruk dedi ki: Beş vakit namazı gereği gibi koruyup da gafillerden diye yazılan hiç kimse olmaz. Ama o beş vakit hakkında kusurlu davranmak dolayısıyla da helak olmak sözkonusudur. Beş vakit hakkında kusurlu davranmak da onları vakitlerinde kılmamaktır (4)”

ve yine aynı şekilde;

“İbn Cerir dedi ki: Mücahid’den rivayete göre o: ‘Bunlardan sonra ise namazı kaybeden, arzularına uyan bir kavim geldi (Meryem Süresi’59)’ buyruğu hakkında şöyle dediği nakledilmiştir: Burada sözü edilenler bu ümmet arasındadır. Bunlar davarların ve eşeklerin birbirlerinin üstüne bindikleri gibi yolda birbirlerine binecekler. Ne semada Allah’tan korkacaklar, ne yeryüzünde insanlardan haya edecekler  (5)”

ve başka bir ifadede ise;

“Bir adam Ubade b. es-Samit’e gelip şöyle dedi: Sana hakkında soru soracağım hususu bana bildir. Bir adam Allah için namaz kılmakla birlikte övülmesini de arzu ediyorsa, Allah için oruç tutmakla birlikte övülmeyi de seviyorsa, Allah için sadaka vermekle birlikte övülmeyi de seviyorsa, Allah için hac etmekle birlikte övülmeyi de seviyorsa bunun durumu senin kanaatine göre nedir? Ubade: Onun hiçbir ecri yoktur. Çünkü yüce Allah şöyle buyurmuştur:

‘Ben ortakların en iyisiyim. Her kimin benimle birlikte bir ortağı varsa o nun (beni ortak ederek yaptığı amelinin) tamamı ona (ortak koştuğu varlığa)dır. Benim ona hiçbir ihtiyacım yoktur (6)”

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:12 / bkz: 106) (2-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:12 / bkz: 106) (3-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:1 / bkz: 213) (4-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim /C:7 / bkz: 61) (5-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim /C:7 / bkz: 61) (6-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim /C:6 / bkz: 622)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.