Kürsüden Gönüllere Vaazlar

Geçmişten Ders Almak Ve Hz Ebubekir

sponsor

Allah Teala ancak amellerden rızası için işlenen ameli kabul eder. Binaenaleyh amellerinizle ancak Allah’ın rızasını kastediniz, hedefiniz o olsun. Biliniz ki, ihlasla Allah için yapmış olduğunuz ameller, yerine getirilmiş bir taattir, elde ettiğiniz en büyük kazançtır. Ödemek zorunda olduğunuz borcunuzu ödemektir.

Geçici bir hayattan ebedi bir hayata ihtiyaç duyduğunuz ve kullanmak için gönderdiğiniz bir azıktır.

Ey Allah’ın kulları!

Sizden önce ölenlerden ibret alınız. Sizden önce olanlar hakkında düşününüz. Onlar dün nerede idiler, bugün nerededirler? Nerede o diktatörler? Nerede harp sahalarında galip gelmiş diye zikredilenler? Zaman onları zelil kılmıştır. Onlar toprağa dönüşmüştür. Onların boyunlarında yanlışlıklar takılı bulunmaktadır.

Habis kadınlar habis erkekler, habis erkekler de habis kadınlar içindir. Yeryüzünü onaran krallar nerede? Uzaklaştılar ve izleri unutuldu, çürüyüp yok oldular. Hiç birinden bir haber yok, isimleri bile unutulmuştur. Sanki hiç yoklarmış, sanki dünyaya hiç gelmemiş gibiler.

Bütün istek ve arzuları kesilmiş sadece günahları kalmıştır. Giderken amellerini götürdüler, fakat dünyayı başkalarına bıraktılar. Bugün biz onların yerine geçmiş bulunuyoruz. Eğer onlardan ibret alırsak kurtuluruz. Gafil davranırsak da bizde onlar gibi oluruz.

Hani o parlak yüzlü olanlar? Nerede gençliğine güvenenler? Onların hepsi toprak oldu.Yaptıkları zevk ve sefalar da onlar için üzüntü ve hasret oldu.

Nerede şehirler kurup etrafını yüksek surlarla çevirenler, çeşit çeşit acayiplikler yapanlar? Hepsi gitmiş ve her şeyi kendilerinden sonra gelenlere bırakmışlar ve kendileri karanlık kabirlerde yatarken, meskenleri hak ile yeksan olmuştur. Acaba hiçbir kimse onlardan bir hışırtı duyar mı veya seslerini işitir mi?

Çocuklarınızdan, kardeşlerinizden bildikleriniz nerede? Ecelleri sona ermiştir. Azık olarak Allah’ın huzuruna gönderdiklerinin misafiri olmuşlardır. Ölümden sonraki şekavet ve saadet yurdundan birine girmek için sıralarını bekliyorlar.

İyi bilin ki Allah birdir. O’nun ortağı ve mahlukatlarından hiç biriyle bir bağı yoktur. Hiç kimseye özel bir muamele yapmaz. O’nun azabından ancak O’na kulluk etmek kurtarabilir. Biliniz ki siz aciz kullarsınız. Allah’ın katındaki nimetler ancak ona itaat etmekle elde edilir. Dikkat edilsin;

Sonunda ateş olan keyifli bir hayat hayır değildir. Sonunda cennet olan sıkıntılı bir hayat da şer değildir

Kaynak: M. Yusuf Kandehlevi / Hayatü’s Sahabe / C:4 / bkz: 179-180

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı