Evlilik ve Aile Hayatı

Gelin-Damat Adayı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

“Allah’ın size lütfettiği nimeti ve sizin “duyduk ve itaat ettik, baş üstüne!” dediğiniz vakit, sizden aldığı sözünüzü hatırlayın! Allah’a karşı gelmekten sakının (1)”. “Ayetlerimizi yalan sayanlar ve onları kabule tenezzül etmeyenler ise, işte onlar cehennemliktirler. Hem de orada ebedi kalacaklardır (2)” buyurmasına karşın cehennemliklerle beraber bir hayat yaşamayı göze aldınız, cehennemliklerin koynunda bir hayat sürdünüz ve sonunda sizde onlarla beraber cehennemlik oldunuz.

Kendisine hayrı dokunmayan bir insanın size nasıl bir hayrı dokunur zarardan başka hiç düşünmediniz mi?

Üç günlük dünya hayatı, rahatı, huzuru ve mutluluğu için ebedi bir hayatı terk ettiniz, ebedi bir hayatı görmezden geldiniz. Kendisi cehennemlik vasıfları taşıyan ve Yüce Allah’ın “Ayetlerimizi yalan sayanlara ve onları kabule tenezzül etmeyenlere gök kapıları açılmayacak ve deve iğne deliğinden geçmedikçe onlar da cennete giremeyeceklerdir (3)” buyurmasına karşın; namazla, niyazla işi olmayan, tam aksine ağzı küfür dolu, ağzına Allah’ı zikirle doldurmak yerine tamamen pis ve necis kelimelerle donatan ve Yüce Allah’ın

“Öyleyse küfür ve küfranınızdan dolayı tadın bakalım azabı! (4)” şeklinde hitapta bulunmasına rağmen, tamamen tüm benliğinizle, kalbinizle ve bedeninizle bunların yanında oldunuz ve bunlara kendinizi bağışladınız.

“Onlara cehennem ateşinden bir döşek ve üzerlerinde de yine ateşten örtüler var (5)” ve o döşeğin altında; nasıl ki dünya hayatında beraberdiniz ve Allah’ın rızasını gözetmeksizin yaşadınız, yarın da aynen aynı şekilde cehennemde altınızdan da üstünüzden de bir ateş yumağı kaplayacaktır. O zaman dünyada ki mutluluğunuzun yerini pişmanlıklar kaplayacaktır ama artık iş işten geçmiştir.

“O kafirlere ki onlar dinlerini oyun ve eğlence konusu haline getirmişlerdi; dünya hayatı kendilerini aldatmıştı. İşte onlar, kendilerinin en önemli günü olan bu günkü karşılaşmayı unuttular ve ayetlerimizi bilerek inkar ettikleri gibi, Biz de bugün onları unutup kendi hallerine terkedeceğiz (6)” şeklinde tehdit etmesine karşın siz; tamamen dinden uzaklaşmış, dinle kitapla alakası olmayan, olsa bile boğazından aşağı inmeyen, malı mülkü, parası, pulu olan insanlarla yakınlaştınız, birliktelik yaklaştınız.

Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki; dini inkar, Allah’a isyan, dini oyun ve eğlence haline getirmek vb hususlarda asıl anlatılmak istenen şudur ki; tüm bunların hepsi Allah’ın emir ve yasaklarına riayet etmemekten geçiyor. Velhasıl kelam bunları yapmanız yani emir yasaklara uymamanızın hepsi bir nevi Allah’a isyandır, dini inkardır, Allah’ın emir ve yasaklarını dikkate almayıp başına buyruk hareket etmendir.

Ama siz; dine yönelen insanları bağnaz gözüyle gördünüz, yobaz olarak gördünüz yada hepsini öteye geçtik dini konularda hassas olan insanları çok sıkıcısın gibisinden terslediniz yada önemsemediniz. Siz nasıl insansınız ki Allah Teala “Ben cinleri ve insanları bana kulluk etsinler diye yarattım (7)” şeklinde buyurmasına rağmen siz Allah’a kulluğu beğenmeyip tamamen kula kul olan insanlara sıcaklık duydunuz. Hani demiştikya mümin mü’minin, kafirde kafirin dostudur işte o misal. Nasıl sıcaklık duymasın ki; kendiside namaz kılmaz, kendisininde dinle kitapla, sünnetle alakası olmaz, olsa bile onunda boğazından aşağı inmez. Ne olacak tencere yuvarlanır kapağını bulur misali. Herkes dengine yakınlık duyar, yakınlık hisseder ki gerekli açıklamalar kula kul oldunuz ve kötü arkadaşlık adlı bölümlerde tekrarını gerektirmeyecek şekilde açıklanmıştır. Velhasıl bay-bayan kardeşlerimize ve anne-babaların kız verirken-alırken biraz daha dikkatli olmaları

Not: Bu kısma kadar ağırlıklı olarak kızların eş seçimi yaparken ve anne-babanında damat adayı belirlerken dikkat edilmesi gereken hususlar özetlenmiştir ki bundan sonraki bölüm yada bölümlerde erkeklerin kız seçimi yaparken dikkat etmesi gereken hususlar vurgulanacaktır İnşallah

Mükellefiyet Ve Buluğ Çağı Ne Zaman Başlar?

 

Müslüman Bir Erkek Mecusi Bir Kadınla Evlenebilir Mi?

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-Maide Süresi 7) (2-A’raf Süresi 36) (3-A’raf Süresi 40) (4-Enfal Süresi 35) (5-A’raf Süresi 41) (6-A’raf Süresi 51) (7-Zariyat Süresi 56)

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı