Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5595
EURO
10,1169
ALTIN
494,93
BIST
1.349
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Parçalı Bulutlu
32°C
Bursa
32°C
Parçalı Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
34°C
Çarşamba Sıcak
36°C
Perşembe Sıcak
36°C
Cuma Sıcak
36°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

Gelin-Damat Adayı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

11.09.2020
0
A+
A-

“Allah’ın size lütfettiği nimeti ve sizin “duyduk ve itaat ettik, baş üstüne!” dediğiniz vakit, sizden aldığı sözünüzü hatırlayın! Allah’a karşı gelmekten sakının (1)”. “Ayetlerimizi yalan sayanlar ve onları kabule tenezzül etmeyenler ise, işte onlar cehennemliktirler. Hem de orada ebedi kalacaklardır (2)” buyurmasına karşın cehennemliklerle beraber bir hayat yaşamayı göze aldınız, cehennemliklerin koynunda bir hayat sürdünüz ve sonunda sizde onlarla beraber cehennemlik oldunuz.

Kendisine hayrı dokunmayan bir insanın size nasıl bir hayrı dokunur zarardan başka hiç düşünmediniz mi?

Üç günlük dünya hayatı, rahatı, huzuru ve mutluluğu için ebedi bir hayatı terk ettiniz, ebedi bir hayatı görmezden geldiniz. Kendisi cehennemlik vasıfları taşıyan ve Yüce Allah’ın “Ayetlerimizi yalan sayanlara ve onları kabule tenezzül etmeyenlere gök kapıları açılmayacak ve deve iğne deliğinden geçmedikçe onlar da cennete giremeyeceklerdir (3)” buyurmasına karşın; namazla, niyazla işi olmayan, tam aksine ağzı küfür dolu, ağzına Allah’ı zikirle doldurmak yerine tamamen pis ve necis kelimelerle donatan ve Yüce Allah’ın

[ads1]

“Öyleyse küfür ve küfranınızdan dolayı tadın bakalım azabı! (4)” şeklinde hitapta bulunmasına rağmen, tamamen tüm benliğinizle, kalbinizle ve bedeninizle bunların yanında oldunuz ve bunlara kendinizi bağışladınız.

“Onlara cehennem ateşinden bir döşek ve üzerlerinde de yine ateşten örtüler var (5)” ve o döşeğin altında; nasıl ki dünya hayatında beraberdiniz ve Allah’ın rızasını gözetmeksizin yaşadınız, yarın da aynen aynı şekilde cehennemde altınızdan da üstünüzden de bir ateş yumağı kaplayacaktır. O zaman dünyada ki mutluluğunuzun yerini pişmanlıklar kaplayacaktır ama artık iş işten geçmiştir.

“O kafirlere ki onlar dinlerini oyun ve eğlence konusu haline getirmişlerdi; dünya hayatı kendilerini aldatmıştı. İşte onlar, kendilerinin en önemli günü olan bu günkü karşılaşmayı unuttular ve ayetlerimizi bilerek inkar ettikleri gibi, Biz de bugün onları unutup kendi hallerine terkedeceğiz (6)” şeklinde tehdit etmesine karşın siz; tamamen dinden uzaklaşmış, dinle kitapla alakası olmayan, olsa bile boğazından aşağı inmeyen, malı mülkü, parası, pulu olan insanlarla yakınlaştınız, birliktelik yaklaştınız.

[ads2]

Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki; dini inkar, Allah’a isyan, dini oyun ve eğlence haline getirmek vb hususlarda asıl anlatılmak istenen şudur ki; tüm bunların hepsi Allah’ın emir ve yasaklarına riayet etmemekten geçiyor. Velhasıl kelam bunları yapmanız yani emir yasaklara uymamanızın hepsi bir nevi Allah’a isyandır, dini inkardır, Allah’ın emir ve yasaklarını dikkate almayıp başına buyruk hareket etmendir.

Ama siz; dine yönelen insanları bağnaz gözüyle gördünüz, yobaz olarak gördünüz yada hepsini öteye geçtik dini konularda hassas olan insanları çok sıkıcısın gibisinden terslediniz yada önemsemediniz. Siz nasıl insansınız ki Allah Teala “Ben cinleri ve insanları bana kulluk etsinler diye yarattım (7)” şeklinde buyurmasına rağmen siz Allah’a kulluğu beğenmeyip tamamen kula kul olan insanlara sıcaklık duydunuz. Hani demiştikya mümin mü’minin, kafirde kafirin dostudur işte o misal. Nasıl sıcaklık duymasın ki; kendiside namaz kılmaz, kendisininde dinle kitapla, sünnetle alakası olmaz, olsa bile onunda boğazından aşağı inmez. Ne olacak tencere yuvarlanır kapağını bulur misali. Herkes dengine yakınlık duyar, yakınlık hisseder ki gerekli açıklamalar kula kul oldunuz ve kötü arkadaşlık adlı bölümlerde tekrarını gerektirmeyecek şekilde açıklanmıştır. Velhasıl bay-bayan kardeşlerimize ve anne-babaların kız verirken-alırken biraz daha dikkatli olmaları

Not: Bu kısma kadar ağırlıklı olarak kızların eş seçimi yaparken ve anne-babanında damat adayı belirlerken dikkat edilmesi gereken hususlar özetlenmiştir ki bundan sonraki bölüm yada bölümlerde erkeklerin kız seçimi yaparken dikkat etmesi gereken hususlar vurgulanacaktır İnşallah

Mükellefiyet Ve Buluğ Çağı Ne Zaman Başlar?

 

Müslüman Bir Erkek Mecusi Bir Kadınla Evlenebilir Mi?

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-Maide Süresi 7) (2-A’raf Süresi 36) (3-A’raf Süresi 40) (4-Enfal Süresi 35) (5-A’raf Süresi 41) (6-A’raf Süresi 51) (7-Zariyat Süresi 56)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.