Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,6367
EURO
10,1730
ALTIN
487,27
BIST
1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Parçalı Bulutlu
29°C
Bursa
29°C
Parçalı Bulutlu
Pazartesi Parçalı Bulutlu
35°C
Salı Gök Gürültülü
28°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
28°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
19°C
SON DAKİKA

Gençlik Dönemi Hakkında Hadis-i Şerifler

11.04.2020
0
A+
A-

Ebu Hureyre’nin (r.a) bildirdiğine göre Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:  ‘Eğer huşu sahibi gençler, ibadet eden ihtiyarlar, sütteki bebekler ve otlayan hayvanlar olmasaydı, mutlaka üzerinize büyük bir azap yağardı’

Gençlik, Allah’a şükrü gerektiren ve Allah tarafından insana bahşedilen çok önemli bir nimettir

Bu nimetin nasıl ve ne uğurda harcandığı konusunda herkesin sorguya çekileceğini bildirmiştir.

İbn Mesud’dan (r.a( rivayet edildiğine göre Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

‘İnsanoğluna beş şeyden hesap sorulmadıkça, kıyamet günü hiçbir tarafa hareket etmeyecektir.

 • Ömrünü nerede ve nasıl tükettiğinden
 • Gençliğini nerede yıprattığından
 • Malını nereden kazanıp nereye harcadığından
 • Öğrendiği bilgilerle yaşayıp yaşamadığından’

Gençlik dönemi insanın kemale ilerleyiş yolunda adımlar attığı, hayat tecrübelerini basamak basamak elde ettiği bir dönemdir. İnsanın beşer olarak hata ve kusurda bulunması bir yana bunlar gençlik döneminde biraz daha fazla görülür.

İnsan, ergenlik çağından sonra nefsine ve şeytana uyarak günah işleyebilir.

Günah işleyebilen bir varlık olması nedeniyle yüce Allah günahtan kurtuluş yolu olarak ‘tövbe kapısını’ insanlara açmıştır ve her insanın da tövbeye ihtiyacı vardır. Önemli olan hiç günah işlememek değil, günahta ısrar etmemektir.

Peygamberimiz (s.a.v): Günahkların en hayırlısı tövbe edenlerdir hadisi buna işaret etmektedir.

Müslümanın günahlarına tövbe etmesi dini bir görevdir. Bu görev ömür boyunca devam eder. Tövbe etmek, hem Allah ve Peygamber’e itatdir hem de günahlardan kurtuluştur. Tövbe etmeyen insan kendisine zulmetmiş olur. ‘Kim tövbe etmezse işte onlar zalimlerin ta kendileridir (49/11) anlamındaki ayet buna delildir.

Resul-i Ekrem (s.a.v) bir gencin günahlarının farkına varmasının ve bu sebeple tövbe etmesinin Allah katında çok değerli olacağını ‘Allah tövbe eden genci sever’ hadisleriyle beyan etmiştir.

Yine Resulüllah (s.a.v) pek çok hadislerinde faziletli gençleri methetmiş, onların ahirette ayrıcalıklı kimseler olacağını beyan etmiştir.

‘Allah yedi sınıf insanı hiçbir gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde (arşının) gölgesinde gölgelendirecektir.Bunlar şu özelliğe sahip müminlerdir:

 • Adil yöneticiler
 • Rabb’ine ibadet ile yetişen gençler
 • Kalbi mescidlere bağlı olanlar (yani namazlarını cemaatle camilerde kılanlar)
 • Allah için birbirlerini seven, Allah için bir araya gelen ve Allah için ayrılan kimseler
 • Sağ elinin verdiğini sol eli bilmeyecek kadar gizli sadaka verenler
 • Tenha yerlerde Allah’ı anıp göz yaşı dökebilenler.
 • Güzel ve mevki sahibi bir kadının beraber olma isteğine ‘Ben Allah’tan korkarım’ diye yaklaşmayan genç

İşte genç yaşta yapılan ibadete Resulüllah (s.a.v) ayrı bir önem vermiş ve genç yaşta ibadet alışkanlığının kazanılması tenbihlenmiştir. Unutulmamalıdır ki gençler bir milletin istikbali olduğu kadar onların bu istikbali görebilmeleri için de büyüklere önemli görevler düşmektedir. Toplum bir binayı oluşturan taşlar gibidir. Birinin zayıf düşmesi diğerinin kuvvetinin de zayıflamasına sebeptir. O nedenle gençlerin Allah’tan korkan, vatanına, milletine ve başta kendisine ve ailesine saygılı, sorumluluk bilincinin farkında olabilmeleri için, büyüklerin de rehberliğine ihtiyaçları vardır.

Resul-i Ekrem (s.a.v) fertlerin gençlik zamanında kazanacakları ve ifa edecekleri kulluk ve ibadet için ‘Gençlik yıllarında Allah’a kulluk yapanın, ihtiyarlık zamanlarında kulluk yapmaya başlayana üstünlüğü, peygamberlerin insanlara olan üstünlüğü gibidir’ buyurarak gençlik döneminde Allah’a kulluk yapmanın, ibadete sarılmanın, insanlara ve Allah’a karşı görev ve vazifeleri bilmenin ne derece önemli ve O’nun katında ne derece faziletli olduğunu göstermiştir.

Allah (c.c) Kur’an-ı Kerim’de mağara arkadaşlarının (Ashab-ı Kehf) kıssasını anlatırken onların iman dolu gençler olduğu beyan edilmiş ve ardından, bu hasletleri sebebiyle onların imanını artırdığını beyan buyurmuştur. ‘Hakikaten onlar,Rab’lerine inanmış gençlerdi. Biz de onların hidayetini artırdık (18/13)’

Resulüllah (s.a.v) gençlerle ilgili diğer hadislerinde şöyle buyurmuştur:

‘Allah gençliğini kendisine itaat yolunda harcayan genci sever’

‘Herhangi bir genç yaşından dolayı bir ihtiyara saygı gösterirse, Allah da o gence yaşlılığında hizmet edecek kimseler verir’

Gençlerinizin en hayırlısı, ihtiyarlara benzeyendir. Yaşlılarınızın da en fenası ise gençler gibi yaşayanlar ve onlara benzeyenlerdir’

 • ‘Adalet güzeldir ancak liderlerde olursa daha da güzel olur.
 • Cömertlik güzeldir ancak zenginlerde olursa daha da güzel olur
 • Vera (takva) güzeldir ancak alimlerde olursa daha da güzel olur
 • Sabır güzeldir ancak fakirlerde olursa daha da güzel olur
 • Tövbe güzeldir ancak gençlerde olursa daha da güzel olur
 • Haya güzeldir ancak kadınlarda olursa daha da güzel olur

Kaynak: Hüseyin Okur / Asr-ı Saadet Gençliği / bkz: 14-18

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: