Kaza ve Kadere İman

Gerçek Mutluluk

sponsor

Keder ve üzüntü dünyada saadet en büyük iki düşmanıdır. Şefkat ve muhabbet de insanın terbiyesinde gelişen bir bitkidir. Saadet yolunun temini ancak geçenlere paydos geleceklere de iyi nazarlarla bakmak lazımdır.

Mutluluğa kavuşmak için kişinin gözeteceği ilk şart

Mazisine bir çizgi çekmek ve onda başına gelen sevinçli ve üzüntülü halleri düşünmemektir. Çünkü sevinçleri hatırlaması, kişinin nefsinde kaybettikleri için üzüntü yaratır; kederleri hatırlaması ise kalbinde ilaç bulunmayan bir yara açar. Buna geçmişlerin anılmasının ısrarının nefiste kara kara düşüncelere yol açtığını da ilave edeyim.

Kişiyi, başından geçen her türlü hatıra, onu yerlere çalar, kendisine bir ihanet fikri yönelir ve konuşma falan ondan çıkar gider.

Mesela İngiliz Misle şöyle der;

Bir musibet, telafi edemeyeceğin sahraya girdiği zaman seni üzmesin.

Şu halde unutma, kalplerin yaralarını tedavi eden melhemin ta kendisidir. Mazini unutabilmen için, hayatın dakikalarından her dakikasından kendini meşgul edecek bir işle oyalanman gerekir.

Yine Misle der ki;

Avarelik şeytan malının başıdır.

Saadete erişmek için diğer bir şart da;

Alemi sana devamlı siyah bir tablo olarak tasvir edecek vehme yer vermemen ve kendine hakim olman için karışık hayallere ve Karadeniz’de gemileri batmış gibi düşüncelere dalmamalıdır.

Aksi takdirde;

Dünyaya karanlık gözlükten bakan, her şeyi karanlık gören, karanlık camlardan emel şualarını göremeyen kişi gibi olursun.

Hayatıı, kendisinde saadete yer olmayan karanlıklar zanneden kişi, tatlı bir saadeti tadamaz. Kişinin yapacağı en hayırlı şey, her iki omuzunu da belalara gerip onlara aldırmamasıdır.

Çok defa geleceği lüzumundan fazla düşünmek, belaları çağırmak olur. İnsanlar, kendisine hayatlarında gizlenen şeylerden, saadet sebeplerinden bahsetmek için değil de aksine dereyi görmeden paçaları sıvarsa, ancak bu hareketi için saadet ve afiyet emelinin kıvılcımlar görülür.

Saadet için en son şart;

Seninle başkaları arasında tam bir uygunluk ve sevgiyi sürdürmek ve faydalı meyve veren bir ağaca kavuşman için, iyi bir aile seçmendir

Kaynak: Abbas Kerare / Din Ve Şehadet / bkz: 185-186

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı