Kadın İlmihali

Gerçek Tesettürün Özellikleri Nelerdir?

sponsor

Kadının giyeceği elbise ile İslami tesettürün kamil bir manada yerine gelmesi için, elbisede aranacak vasıflar nelerdir?

Elbisenin kumaşı, altını gösterecek kadar ince olmamalı; kalın kumaştan yapılsa bile vücuda tıpatıp uyacak kadar dar olmamalı ve erkeğe mahsus bir giysi olmamalıdır.

Bu hususa açıklık getirmek için, saadet asrından ve Peygamber Efendimiz’in hanesinden örnekler sunmak istiyorum. Hz Aişe validemizin kız kardeşi Esma (r.a) bir gün Hz Aişe (r.a)’nın evine gelmişti. Üzerinde ince bir elbise vardı. Peygamber (s.a.v) onu bu halde görünce hemen başını aksi istikamete çevirdi ve Ya Esma, bir kadın hayız görecek yaşa ulaştığı zaman, şunlardan başka bir yerinin görülmesi iyi olmaz buyurarak yüz ve ellerini işaret etti.

Hz Ebu Bekir’in oğlu Abdurrahman’ın kızı Hafsa, halası Hz Aişe’nin yanına gelmişti. Başındaki örtü ince olduğu için altını göstermekte idi. Hz Aişe, dini bir hiddet ile kalktı ve yeğeninin başındaki örtüyü alıp yırttı ve onun yerine altını göstermeyen bir örtü verdi.

Giyinmiş Çıplaklar

Akılların muallimi, vicdanların mürebbisi ve iki cihan serveri bulunan Peygamber Efendimiz, ince elbise giyen kadınları ‘Giyinmiş çıplaklar‘ diye vasıflamış olup, onların akıbetlerini bildiren hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır:

Ateş ehlinden iki sınıf vardır. Onları dünyada göremiyorum

Biri: Yanlarında sığır kuyrukları gibi kamçılar bulunan bir kavimdir. Onlarla halkı döverler.

İkincisi: Giyinmiş çıplaklardır. Başkalarını eğri yola sokan, kendileri de (haktan) meyletmiş bulunan, başları deve hörgöcü gibi birtakım kadınlardır. Bunlar cennete giremezler ve oranın kokusunu alamazlar. Hakikat cennetin kokusu şu kadar (uzak) yoldan hissedilir.

İşlediğiniz Günahların Reklam Yapmayın

 

Kadın Evden Çıkarken Nelere Dikkat Etmelidir?

Kaynak: Mehmet Emre / Fetvalar / C:2 / bkz: 56-57

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı