DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

Geylani Yorumu İle: Ra’d Süresi Tefsiri

Geylani Yorumu İle: Ra’d Süresi Tefsiri

Ra’d Süresi Tefsirine Giriş

İlmel yakin ve aynel yakin mertebesinde kemale erip hakkal yakin mertebesini de tam bir şekilde gerçekleştiren kimse, kevn/oluş ve fesad/bozuluş aleminde meydana gelen olağan üstü olay ve hayreti mucip düzenlemelerin ancak – kemal sıfatlarla muttasıf, sonradan olma ve sona erme gibi eksikliklerden münezzeh ve tasarruflarını bir başkasının rekabeti ve yardımı olmadan gerçekleştiren bir Zat’tan geldiğini kesin olarak bilir. Çünkü hakikatte O’ndan başkası için ne vücud/varlık ve ne de sabitkademlik/süreklilik vardır.

İtina ile yapılmış fiiller, sağlam bir şekilde düzenlenmiş eserler ve eşsiz bir şekilde müşahede edilen intizam, aklın yol göstericiliğinin ışığıyla tespitlerini yapan kimseye bütün bunların failinin bir tek olduğunu göstermektedir.

Allah’ın cemal ve celalini mükemmel bir şekilde anlamaya çalışan keşf ve şühud ehline gelince, onlar varlıkta Allah’tan başkasını görmezler. Bu sebeple, meydana gelen eser ve fiilleri, hareket ve durağanlıkları ve meydana gelen hadiseleri her şeyden önce mutlak olarak sebep ve vesileleri göz ardı ederek Allah’a isnat ederler. Bilakis, bu sebep ve vesileleri Allah’ın tecellilerinin tezahürleri ve O’nun işlerinin yansımaları olarak görür ve öyle inanırlar.

Ra’d Süresi Tefsiri

Anlayış ve zeka fıtratı üzerine yaratılmış ey insanlar, nasıl anlamazsınız? O Allah’tır ki yer yüzünü döşemiş ve arazilerini geniş kılmıştır. Bu arazilere direk olsun diye: Onda oturaklı dağlar, yüksek dağlar, gıda edinip yiyeceklerinizi yeşertmek için yerden çıkan ve yeryüzünde akan ırmaklar yaratmış sebep olması ve devam ve bakalarına, olgunlaşma ve ıslahlarına için: Orada bütün meyvelerden çifter çifter yaratmıştır. Geceyi de gündüzün üzerine O örtüyor.

Soğukluğu dindirmek için geceyi gündüzle ve sıcaklığı yatıştırmak için gündüzü geceyle örter ki böylece havanın tabiatında denge oluşur. Şüphesiz bütün bu hikmet ve tedbirlerde hikmet sahibi Sani’in ve çok bilen Mudebbir’in işlerindeki hikmetleri Düşünen bir toplum için ibretler vardır (Ra’d Süresi 3), yani kesin deliller ve açık şahitler vardır

Varlığın başlangıcı olan ilk yaratılışta yaptıkları sağlam sözleşmeyi ve içerdiği hükümleriyle beraber Allah’a verdikleri sözü kuvvetle pekiştirdikten sonra bozanlar Allah’ın riayet edilmesini emrettiği akrabalık bağlarını kesenler, bu bağların korunmasını terk edenler, peygamber ve velilere karşı zülüm, yalan, iftira, gösteriş ve büyüklenme ve Allah dostlarına karşı kötü zan beslemek yoluyla, çeşitli fesat biçimleriyle Yeryüzünde bozgunculuk çıkaranlar: İşte onlaradır lanet. Hakkı kabul etme şerefini kaybedenler bu dünya hayatında zillet ve mahrumiyet içerisindedirler ve kötü yurt onlarındır (Ra’d Süresi 25). Son yaratılışta da en aşağı bir yerde bulunacaklardır.

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C:II / bkz: 547-563

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.