Yalan-Gıybet-Dedikodu

Gıybet Etmek

sponsor

Gıybet Eden Ne Yapmalı?

Gıybet edenin yapması gereken şeyin, yaptığı gıybetten pişman olup kendine acıyarak tövbe etmek ve Allah’a olan sorumluluğundan kurtulmaya çalışmak olduğunu bil. Gıybet ettiği kimseye olan borcunu ödemesi için de ondan helallik istemesi lazımdır. Bunu yaparken üzülmeli ve pişmanlığını gıybet ettiği kimseye de duyurmalıdır.

İçinden pişman olmadığı halde görünüşte pişman olmuş gibi görünerek helallik istemek sahibini riyakar yapar ki, bir günahtan kurtulayım derken diğer günahın da vebalini üzerine yüklenmiş olur.

Hasan-ı Basri’ye göre helallik almaya gerek yok, tövbekar olmak yeterlidir. Bu sözüne delil olarak da Resulüllah Efendimizin şu hadisini delil olarak gösteriyor:  Gıybet ettiğin adama yaptığın gıybetin kefareti, onun için istiğfar etmendir’.

İslam büyüklerinden Mücahid diyor ki;

Gıybet etmenin, yani kardeşinin etini yemenin kefareti ondan övgüyle söz etmen ve ona hayır, dua etmendir.

İslam büyüklerinden Ata b. Ebi Rebah’a sordular ki;

Gıybetin tövbesi nasıldır?

Ata dedi ki; Gıybet ettiğin adama gidersin ve dersin ki; ‘Senin hakkında gıybet ettim, yalan bile konuştum. Sana kötülük ettim. Şimdi ise hatamı anladım, pişman oldum. Senden hakkını helal etmeni istiyorum. İster hakkını alır, istersen helal edersin’. Sözün en doğrusu da budur. Söz mal değildir ki, malın karşılığı gibi onun da karşılığı verilsin. Bu sebeple helallik almaya da gerek yok diyen kimsenin sözü zayıftır, buna güvenilmez. Çünkü dil ile bir adamın veya kadının ırzına tecavüzde ve ona fahişe demekte kazif cezası (namusluyu namussuzlukla itham ve iftira cezası) verilir. İftira edilen kimse, bu iftiradan ortaya çıkan hakkını arayabilir,alabilir.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki; Kim bir kardeşinin, ırz, şeref ve haysiyeti ile ilgili olarak ona zulmeder veya haksızlıkta bulunursa, para pulun hiçbir kıymetinin olmadığı bir gün yani kıyamet günü gelmeden ona hakkını helal ettirsin. Çünkü kıyamet günü kendi iyiliklerinden alınır ve hak sahibi olan kimseye verilir. Eğer haksızlık yapanın verilecek günahı yoksa, haklı olanın günahları da ona yazılır.

Gıybet Etmek Haramdır

Gıybet haramdır, helal olmaz. Fakat gıybet ettikten sonra gıybete uğrayan kimse tarafından yapılan af ve helal etme geçerlidir, kabul edilmiştir. Yalnız gıybet konusunda değil, her konuda haksızlığa uğrayan kimse hakkını helal edebilir, hakkından vazgeçebilir.

İslam büyüklerinden Hasan-ı Basri diyor ki; Kıyamet günü bütün yaratıklar Allah’ın huzurunda toplandığı zaman Allah, alacağı olanlar kalksınlar diye seslenir. Bu davete ancak dünyada iken Müslüman kardeşlerini affedenler katılır.

Kaynak: İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz: 445-448

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı