Yalan-Gıybet-Dedikodu

Gıybet Etmenin Sebepleri

sponsor

Gıybet hastalığından kurtulamanın ilacı iki çeşittir

Birincisi: ilmi ilaçtır

İkincisi: kendisini gıybete sevk eden sebeplere dikkat etmektir. Kişiyi gıybete sevk eden sebepler de sekiz tanedir ki.Bunlar;

1-► Ondan huzursuz olmak, kızmak ve öfkelenmektir. Bu hal karşısında bir kimseye kızarak cehennem ateşine girmenin ahmaklık olduğunu bilmelidir. Zira hakikatte bunu kendine yapmış olursun.

2-► Başkalarının kabul ve rızasını kazanmak ister. Bunun ilacı da şöyle düşünmektir: Halkın rızasını kazanmak için Hakkın gazabını kazanmak çok büyük ahmaklıktır. Belki Allah’ın rızasını kazanmak için insanları kızdırmamalıdır. O halde bunun gibi işlerde onlara uymamalı, hatta onların bu işini reddetmelidir.

3-► Kendisine bir suç isnat ettiklerinde, kendini kurtarmak için o suçu başkasına atar. Şöyle bilmelidir ki: Allah’ın gazabı yakinen hasıl olur. Bununla beraber o suçtan kurtulması da şüphelidir. O halde suçu kendinden uzaklaştırıp başkasına atmamalıdır. Bazı kimseler ‘eğer ben haram yiyorsam, filan adam da haram yiyor’ der. Bu ahmaklıktır.

Zira bir kimse cehennem ateşine girerse, sen de onun arkasından girer misin? Birisi kendisini cehenneme götürecek bir iş yaparsa, sen de yapar mısın?

4-► Bazı kimseler kendini övmek ister. Bunu da başkasını kötülemeden yapamaz. Böylece başkasını kötülemekle kendi üstünlüğünü ortaya koymuş olur. Mesela filan kimse anlamaz ve filan adam riyadan kaçınmaz der.

5-► Bir kimsenin kıymeti, yahut malı, veyahut ilmi olur. İnsanlar onu sever, sayar. O da buna muktedir olmadığı için onun ayıplarını araştırmaya ve onunla inat etmeye başlar. Hakikatte bu inadı, kendi nefsiyle yapmış olur. Zira bu dünyada çekememezlik azabını çeker, öbür dünyada da cehennem azabına müptela olup iki cihan nimetinden de mahrum kalır.

Bilmez ki, ezelde takdir edilen mal, mevki, nimet ve hürmet elbet sahibini bulacaktır. Hasetçinin hasediyle bunlar zail olmaz, belki artar

6-► Bir kimse ile alay etmek, onu gülünç ve maskaraya alıp rezil etmektir. Bilmiyor ki, kendini Hak Teala katında rezil etmek, onu insanların yanında rezil etmekten ne derece ağırdır. Onun günahlarını eşek gibi boynuna yükleyip seni cehenneme süreceklerini düşündüğün zaman, senin gülünç ve maskara konusu olmaya daha layık olduğunu anlarsın. Hali bu olacak kimse eğer akıllı ise, gülüp oynamaya, eğlenip oyalanmaya koşmaz.

7-► Gıybet edilen kimsenin bir günah işlediğine Allah için üzülür. Nitekim din ehlinin adeti de budur. Gerçi üzülme de samimidir fakat adet edindiği için adını da söyler ve bunun gıybet olduğunun farkına varamaz ve düşünmez ki şeytan ona haset etmiştir. Zira şeytan, gayret-i diniye ile üzüldüğü için, sevap kazanacağını bilmiştir ve gıybetin günahıyla onun sevabını yok etmeye kastetmiştir.

8-► O kimsenin günah işlediğine kızar yahut ona hayret eder. O hayret ve kızgınlığı anlatırken de halk bilsin diye adını söyler. Böylece onun adını söylemek, o kızgınlığın sevabını zayi eder. Belki kızgınlık ve hayretini anlatıp onun adını dile getirmemelidir.

Kaynak: İmam Gazali / Kimya-yı Saadet / bkz: 460-462

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı