Günahlar ve Sonuçları

Günahlar Kulun Dünyada ve Ahirette Helak Olmasını Sağlayan Sebepler Doğurur

sponsor

Günahların olumsuz sonuçlarından biri de kulun dünyada ve ahirette helak olmasına sebep olacak şeyleri celbetmesidir.

Günahlar birer hastalıktır. Bu hastalıklar yerleştiği zaman kaçınılmaz olarak ölüme götürürler. Nasıl ki beden gücünü koruyan gıdaları almakla, bozuk maddelerin, bedeni bozacak olan karışımların bedenden atılmasıyla va zararından endişe edilen şeylerden kaçınmayı sağlayan diyete uymakla sağlıklı kalabiliyorsa, kalbin diriliği / canlılığı da ancak imanı ve imanın gücünü muhafaza eden salih amel gıdasını almakla, bozuk ve işe yaramaz karışımların samimi yapılan tevbe yoluyla kalpten atılmasıyla ve sağlığını koruyacak, sağlığına aykırı hususlardan kendisini uzak tutacak aykırı olan şeylerin kullanımını bırakmaktır.

Takva bu üç hususu içeren bir isim olup bunlardan birinin elden kaçması durumunda o oranda takvadan da bir şeyler yitirilmiş olur.

Bu mesele kavrandığı takdirde günahların söz konusu üç hususa da aykırı oldukları görülür. Çünkü günahlar bir yandan sıkıntı veren maddeleri çekerken bir yandan da diyete aykırı şekilde karışım yapılmasını gerektirerek samimi tevbe yoluyla bunların dışarı atılmasına mani olur.

Hastalıklı bedenle bir bakın! Çeşitli karışımlar ve hastalık taşıyan türlü maddeler o bedende toplanmış, o beden de bunları dışarıya atamaz hale gelmiştir. Bu maddelere karşı hiçbir diyet de uygulamamaktadır. Böyle bir beden nasıl sağlıklı olabilir?! Nasıl hayatta kalabilir?!

Şu sözlerin sahibi ne kadar güzel söylemiş:

► Bedeni acılara karşı maddi diyet ne güzel,

► Cehennem korkup günahlara karşı manevi diyet ne iyi!”

Emirleri yerine getirmek suretiyle gücünü koruyan, yasaklardan kaçınmak suretiyle diyet yapan ve samimi tevbe yoluyla kötü karışımları benliğinden dışarı atan kimse, hayır namına ne varsa talep edip aramış; şer namına ne varsa kaçıp uzak durmuş demektir. Allah yardım etsin!

Kaynak: İbnu’l Kayyım el-Cevziyye / ed-Dua ve’d Deva (Kalbin İlacı) / bkz: 233-234

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı