Günahlar ve Sonuçları

Günahların Büyük Ve Küçük Günahlar Olarak Kısımlandırılması

sponsor

Kur’an-ı Kerim, sünnet ve sahabilerin, tabiinin ve imamların icmaı, bazı günahların büyük, bazılarının küçük olduğuna delalet etmektedir. Zira Allah teala şöyle buyurmuştur: “Size yasak edilen büyük günahlardan kaçınırsanız, kusurlarınızı örter ve sizi şerefli bir yere yerleştiririz.”(Nisa 31); Onlar, ufak tefek kusurları dışında, büyük günahlardan ve çirkin işlerden uzak duran kimselerdir…”(Necm 32)

Sahih bir hadiste yer aldığına göre Peygamber (s.a.s.)şöyle buyurmuştur:

Büyük günahlardan kaçınıldığı takdirde beş vakit namaz, bir cuma diğer cumaya kadar, bir ramazan diğer ramazana kadar aralarında kalanlar için kefarettir

Kefaret olan amellerin üç derecesi vardır:

1-► Söz konusu amellerin bizatihi kendilerinin, bu amellerde ki ihlasın zayıf olması ve bu amellerin haklarının yerine getirilmesindeki zayıflık sebebiyle küçük günahlar için kefaret olmada yetersiz kalmaları. Bu durumda söz konusu ameller, hastalığa mukavemette nitelik ve nicelik bakımından yetersiz kalan ilaçlar mesabesindedir.

2-► Bahsedilen amellerin küçük günahlara mukavemet edebilmesi, ancak büyük günahlardan herhangi biri için kefaret olabilecek seviyeye ulaşmaması.

3-► Bu amellerin küçük günahlar için kefaret olmaya güçlerinin yetmesi, bazı büyük günahlara kefaret olabilecek güçlerinin de olması.

Bu mesele üzerinde birçok problemli durumu ortadan kaldıracağı için dikkatlice düşünmelisiniz.

Peygamber (s.a.v) “Size büyük günahların en büyüğünü bildireyim mi?” buyurdu. Bizler “Elbette, bildir ey Allah’ın Rasulü!” dedik.” Allah’a şirk koşmak, ana-babaya asi olmak ve yalan yere şahitlik etmektir” buyurdu.”

Peygamber (s.a.v)’e, “Ey Allah’ın Rasulü! Hangi günah daha büyüktür?” diye soruldu,o da şu cevabı verdi: “Seni yaratmış olduğu halde Allah’a eş koşmandır” “Sonra hangisidir? denildi, “Yiyeceğine ortak olur endişesiyle evladını öldürmendir.” buyurdu. Sonra hangisidir?” dendi, “Komşunun helali olan hanımıyla zina etmendir dedi. Ve Allah teala bunları tasdik eden şu ayeti indirdi: Onlar, Allah ile beraber başka bir ilaha kulluk etmeyen, haksız yere, Allah’ın haram kıldığı cana kıymayan ve zina etmeyen kimselerdir…”(Furkan,68)

Kaynak: İbnu’l Kayyım el-Cevziyye / ed-Dua ve’d Deva (Kalbin İlacı) / bkz: 263-265

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı