Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,0837
EURO
9,6757
ALTIN
453,52
BIST
1.399
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Sağanak Yağışlı
22°C
Bursa
22°C
Sağanak Yağışlı
Perşembe Sağanak Yağışlı
20°C
Cuma Sağanak Yağışlı
18°C
Cumartesi Sağanak Yağışlı
23°C
Pazar Çok Bulutlu
23°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Günahların Karşılığı

20.12.2020
0
A+
A-

Günahların Cezası

Peygamberimiz’in Günahların Cezası Olarak Gördüğü Bazı Hususlar

Peygamber Efendimiz (s.a.v) sıklıklı ashabına: İçinizde herhangi bir rüya gören var mı? derdi. İçlerinden birisi bir gün sabahleyin kendi rüyasını şöyle anlattı: Bana bir gece iki kişi geldiler. Beni götürdüler ve yürü dediler. Ben de onlarla birlikte yürüdüm. Yatmakta olan bir adamın yanına vardık. Başka bir adam da onun başucunda bir kaya ile ayakta durmaktaydı. O (ayaktaki adam) diğer adamın başına kayayı indirerek başını yarıyordu. Taş bir tarafa yuvarlanıp gidiyor, adam da taşı takip ederek alıyor ve adamın başı eski haline gelip iyileşmedikçe geri gelmiyordu. Sonra tekrar adamın yanına geliyor, birinci defada yaptığının aynısını yapıyordu. Sübhanallah! Bu iki adam neyin nesidir dedim. Bana yürü yürü dediler.

Yürüdük ve sırt üstü yatmış bir adamın yanına vardık. Bir baktım ki başka bir adam da onun başucunda demirden bir kancayla ayakta duruyor. Birden bire yatmakta olan adamın yüzünün bir yarısını ağzından ensesine kadar, burun deliğinden ensesine kadar, gözünden ensesine kadar kesip doğruyordu. Sonra diğer tarafa yöneliyor ve orayı da birinci tarafı yaptığı gibi yapıyordu. Adamın yüzünün diğer tarafı eski haline gelip iyileşmedikçe, bu tarafındaki işini bitirmiyordu. Sonra diğer tarafa geri dönüyor ve ilk defasında yaptığı gibi yapıyordu. Onlara, bunlar neyin nesidir dedim. Bana yürü yürü dediler.

Yürüdük ve tandır gibi bir şeyin yanına vardık. İçine doğru baktık ki: İçeride çırılçıplak adamlar ve kadınlar var. Aniden alt taraflarından onlara doğru bir alev geliyordu. Bu alev onlara geldiğinde bağrışmaya başlıyorlardı. Onlara: Bunlar neyin nesidir dedim bana yürü yürü dediler.

Yürüdük ve bir nehre vardık. Bir de baktım ki nehrin içinde yüzmekte olan bir adam var. Bir de nehrin bir yakasında yanına birçok taş toplamış olan başka bir adam var. Birden bire, suda olan adam yüzüyor, sonra yanında taş toplamış olan adama gelip ağzını açıyor, o da onun ağzına taş atıp yutturuyordu. Ardından adam gidip tekrar yüzüyor sonra tekrar geri geliyordu. Her geldiğinde ağzını açıyor, o da ağzına taş atıp yutturuyordu. Beni götüren o iki kişiye: Bu iki adam neyin nesi? dedim bana yürü yürü dediler

Yürüdük ve gördüğüm en çirkin adamın görünüşüne benzer bir adamın yanına vardık. Bir de baktım ki adamın yanında, tutuşturduğu ve çevresinde koşmakta olduğu bir ateş var. O ikisine: Bu adam neyin nesi dedim. Bana yürü yürü dediler.

Yürüdük ve en nihayetinde bitkisi bol ve verimli bir bahçeye vardık. O bahçede baharın her rengi vardı. Bir de baktım ki, bahçenin orta yerinde uzun bir adam var. Adamın başını, neredeyse boyunun semaya eren uzunluğundan ötürü göremiyorum. Adamın etrafında kesinlikle görmediğim kadar çok çocuk vardı.. O ikisine: Bu adam, o çocuklar neyin nesidir dedim bana yürü, yürü dediler

Yürüdük ve kesinlikle daha muazzam ve daha güzelini görmediğim muazzam bir bahçeye vardık. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle dedi: (Beni götüren) o iki adam bana: O bahçede yukarıya doğru çık dediler. Orada yükseklere doğru çıktık. Altın ve gümüş tuğla inşa edilmiş bir şehre vardık. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle devam etti: Şehrin kapısına geldik ve kapının açılmasını istedik. Kapı açıldı ve şehre girdik. Bizi bir takım adamlar karşıladılar. O adamların yaratılışlarının bir yarısı görebileceğim en güzel şekilde, diğer yarıları da görebileceğim en çirkin şekildeydi. Şöyle devam etti:

(Beraberimde olan) iki kişi onlara: Gidin ve kendinizi şu nehre atın dediler. Peygamber Efendimiz (s.a.v) sözünü şöyle sürdürdü: Bir de baktım ki, o nehir geniş bir şekilde akmaktaydı. Nehrin suyu adeta süt beyazıydı. O adamlar gidip kendilerini nehre attılar, sonra yanımıza geri döndüler. Onlarda var olan o kötü durum (çirkinlik) gitmişti. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle söyledi: Beraberimdeki iki adam bana: Bu şehir Adn Cenneti ve işte burası da senin menzilindir dediler.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) sonra şöyle devam etti: Gözlerim yukarıya doğru yükseldi. Bir de baktım ki, bembeyaz bulut gibi bir saray. O iki kişi bana: Bu senin menzilindir dediler. Ben de onlara: Allah sizlere bereket ihsan etsin. Bana müsaade edin de oraya gireyim dedim. Şimdi olmaz. Ama sen oraya gireceksin dediler. Ben o ikisine: Gece boyunca ilginç şeyler gördüm. Gördüklerim neyin nesidir dedim:

Bana şöyle dediler: Şimdi sana haber vereceğiz. Başı taşla ezildiği sırada yanına geldiğin o iki adam, Kur’an’a sarılan, ardından onu kabul etmeyip reddeden ve farz namazı kılmadan uyuyan bir kimsedir.

Ağzından, burnundan ve gözünden başının arka kısmına, ensesine doğru kesilip parçalanan adam ise, sabah evinden çıkıp uzak diyarlara giderek yalanlar söyleyen kimsedir.

Tandır gibi bir yapı içerisindeki çırılçıplak adamlar ve kadınlar ise, zina eden erkekler ve kadınlardır.

Nehirde yüzerken ve taş yutturulurken yanına geldiğin adam da, faiz yiyen biridir.

Ateşin yanında ateşi tutuşturan ve ateşin çevresinde koşuşturan çirkin görünümlü adam ise, cehennem bekçisi Malik’tir.

Bahçenin içinde gördüğün uzun boylu adam ise İbrahim (a.s)’dır. Çevresindeki çocuklar ise, fıtrat üzere vefat etmiş olan çocuklardır.

Bunun üzerine Müslümanlardan biri: Ey Allah’ın Resulü! Müşriklerin çocukları da mı diye sordu. Peygamber Efendimiz (s.a.v) de: Evet müşriklerin çocukları da… buyurdu. O iki kişi devamla şöyle dediler: Bir yarıları güzel, bir yarıları çirkin olan toplulukta bulunanlar ise, salih amel ile kötü ameli birbirine karıştırmış olanlardır. Allah onların işledikleri kötülüklerden vazgeçmiştir.

Kaynak: İbnu’l Kayyım el-Cevziyye / ed-Dua ve’d Deva (Kalbin İlacı) / bkz : 143-146

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.