Güzel Ahlak, Edep ve Haya

Güzel Ahlakı Nereden ve Nasıl Öğrenilir?

Yüce Allah insanlığın her döneminde peygamberleri ve kitapları aracılığıyla kullarına yol göstermiş, hoşnut olacağı yaşam biçimini bildirmiştir. Yani Allah Tealanın razı olacağı bir insan olmak isteyen herhangi bir Müslüman için iki beslenme kaynağı vardır.

Allah’ın kitabı ve
∟ Resulü’nün sünneti

Güzel ahlakı öğrenebileceğimiz ilk kaynak hakikatin, hikmetin ve doğrunun da kaynağı olan Kitabullah’tır.

Allah’ın son vahyi bize Hz Muhammed (s.a.v) tarafından tebliğ edilmiş, bizzat onun hayatıyla da uygulanması gösterilmiştir. Dolayısıyla güzel ahlakı öğreneceğimiz ve hayatımıza aktarırken model alacağımız ikinci kaynak Resulüllah’ın hayatıdır.

Peygamberimizin (s.a.v) özellikle ahlakla ilgili talimat ve uygulamaları, hadis kaynaklarımızda önemli bir yer tutar. Hatta bütün bir hadis külliyatının ahlakla ilgili olduğu dahi söylenebilir. İşte tam bu noktada alimlerin önemi ortaya çıkar. Onlar ilimle aydınlanmış akılları ve birikimleriyle, gerek Kur’an’dan gerek Hz Peygamber’in (s.a.v) talimat ve uygulamalarından hareketle, söz ve davranışlarımızın ölçüsü olacak değerleri keşfederek bizlere öğretebilirler. Zira sevgili Peygamberimizin buyurduğu gibi:

Alimler nebilerin varisleridir.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Dinim İslam Temel Bilgiler / bkz: 58-59

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı