DOLAR
32,4661
EURO
34,6319
ALTIN
2.502,16
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
22°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Açık
21°C

Haccın Farz Oluşu

02.04.2024
13
A+
A-
Haccın Farz Oluşu

Dini literatürde hac, belirli zamanda ihramlı olarak tavaf etmek amacıyla Kabe’ye, vakfe amacıyla da Arafat’a yönelmeyi ifade eder.

Allah Teala şöyle buyurmuştur; “Yoluna gücü yetenlerin o evi haccetmesi, Allah in insanlar üzerinde bir haklıdır (Al-i İmran Süres 97)

Ebu Hureyre’den şöyle nakledilmiştir: “Hz. Peygamber (s.a.v) bize bir hutbe okumuştu. O hutbede: “Ey insanlar! Allah Teala size haccı farz kıldı. Öyleyse haccediniz buyurdu.

  • Ashabdan biri: Her sene mi Ey Allah’ın Elçisi? diye sordu.
  • Hz. Peygamber (s.a.v) sustu,
  • Adam sorusunu üç kez tekrar etti.
  • Sonunda Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: Eğer evet deseydim, her yıl haccetmek size farz olurdu, buna da güç yetirmezdiniz.

Ahmed b. Hanbel’in rivayetinde ise şöyle geçmektedir. Eğer her yıl haccetmek size farz kılınsaydı, bunu yerine getiremezdiniz, bunu yapmaya gücünüz yetmezdi, bir kere haccetmek farzdır, daha fazlası nafile hacdır

Haccın sebebi Beytullah’tır. Bir başka ifade ile haccın tek sebebi vardır. Hac kelimesi, mutlak manada yönelmek anlamına gelir.

Büyük dilci Halil b Ahmed el-Ferahidi şöyle demiştir: Hac, yüceltilen bir varlığa büyük yöneliş anlamına gelir.

Dini literatürde hac, belirli zamanda ihramlı olarak tavaf etmek amacıyla Ka’be’ye, valle amacıyla da Arafat’a yönelmeyi ifade eder.

Hicretin dokuzuncu yılında gerekli şartlan taşıyan ve bu ibadet için imkan sahibi olan herkese ömürde bir kez haccetmek farz kılınmıştır. Birden fazla yapılan haclar nafiledir. Haccın, hicretin altıncı yılında farz kılındığı da söylenmiştir. Şafiilere göre nafile hac yoktur. Onlara göre ilk yapılan hac, farz-ı ayn; daha sonra yapılan haclar farz-ı kifayedir. Çünkü her yıl birilerinin Ka’be’yi haccetmesi farza kifayedir.

Kaynak: Esad Muhammed Said es-Sağirci / Delilleriyle Hanefi Fıkhı (el-Fıkhu’l Hanefiyyu ve Edilletuhu) / bkz: 375

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.